úterý, 30 duben 2019 14:49

Když se v Rudolfinu staví dům aneb PKF pro děti

Autor:

„Například jim vyvrátil to, že Gigue je vlastně hovorové slovo pro ´žigulík´.“

„Styděl jsem se. Dvořákovy variace jsem slyšel mockrát, ale těchto skrytých slov jsem si v sobotu všiml poprvé.“

„Asi ten nejunikátnější Don Giovanni, kterého jsem viděl; a v jiném kontextu dost možná i ten nejděsivější.“

 

2019-04-27PKF-DE4Hudebni-mesto-c-Vaclav-Hodina-126

 

„Hela, helilou, muzikanti jdou!“, zpívají skřítci Šíma (Filip Sychra) a Lupi (Stela Chmelová). K jejich zpěvu se záhy připojí i někteří hráči z PKF – Prague Philharmonia. Děti v publiku se mimo jiné dozví, že jejich uši budou očarovány houslemi a že flétna „dohraje a odlétne“. Je sobotní dopoledne a v Rudolfinu se koná další z programů orchestru pro budoucí publikum. 

Hravou písničku Muzikanti od již zesnulého skladatele a pedagoga Pavla Jurkoviče hrají a zpívají oba skřítci již od roku 2007. Tehdy ještě s jinou herečkou v roli Lupi a s dramaturgií Vladimíra Jopka. Od této sezóny se scénáře a režie ujala autorská dvojice Veronika Poldauf Riedlbauchová a Šárka Krejčí.

 

2019-04-27PKF-DE4Hudebni-mesto-c-Vaclav-Hodina-280

 

Během tří předchozích setkání s veselými skřítky v této sezóně se děti zúčastnily hudební hostiny, olympiády a jarmarku. V sobotu 27. dubna měly možnost pomoci skřítkům a orchestru pod taktovkou Josefa Štefana postavit „hudební město“. Pomocí krátkých hudebních ukázek a veršovaných vstupů se jim - krom postavení hezkého domu a potažmo města -  podařilo nastínit dětem, co jsou to variace, kánon nebo rondo. Dirigent Josef Štefan vedle  přehledného dirigování sekundoval hercům v jejich vstupech a většinou je shovívavě napomínal či opravoval – například jim vyvrátil to, že Gigue je vlastně hovorové slovo pro „žigulík“… Pan dirigent působil příjemně i ve své herecké roli. Koneckonců i jako zpěvák se vyšvihl, když s neutuchajícím nasazením zpíval třetí hlas kánonu „Červená se line záře“ spolu s celým Rudolfinem.

Rytmus a tempo hodinového programu bylo skvělé, ostatně jako i v minulosti. Po úvodní písni a expozici tématu je třeba děti zapojit. Prvním nástrojem k tomu byl jednoduchý rytmus, který se objevil ve skladbě Paula Hindemitha Stavíme město. Děti daly tužkám s logem PKF co proto a ať se rytmu chytaly, či místo toho předvedly avantgardní aleatorní sólo, byly zapojeny a soustředěny.

 

2019-04-27PKF-DE4Hudebni-mesto-c-Vaclav-Hodina-366

 

Od rytmu se skřítci přesunuli ke zpěvu a k nejvíce nápaditému segmentu koncertu, ve kterém pomocí výběru z Dvořákových Symfonických variací postavili zmiňovaný domek. Při prvním provedení tématu donesli skřítci velkou krabici ke středu pódia. Šíma se pak zeptal Lupi, jestli si všimla, jak je v hlavním tématu slyšet slova „dáme domu základy pevné, ať se ani nehne“. Lupi to vskutku slyšela. Styděl jsem se. Dvořákovy variace jsem slyšel mockrát, ale těchto skrytých slov jsem si v sobotu všiml poprvé. Dětem se slova zalíbila a díky nim si snáze zapamatovaly melodii.

Domek se obohatil o okna pomocí variace s dřevěnými nástroji a o dveře pomocí druhých houslí a violy. Konečně pak variace s exponovaným pozounem dala za vznik střeše. Při každé hrané variaci děti se skřítky zpívaly téma. Postavit pevné základy není bez rizika, nasazení komína se stala logisticky náročnou operací a skřítkové si právě postavený domek zaneřádili sazemi. Trocha veselého dramatu měla úspěch u malých i velkých. Intervence dirigenta zachránila situaci a v druhém pokusu s komínem vše dobře dopadlo.

 

2019-04-27PKF-DE4Hudebni-mesto-c-Vaclav-Hodina-77

 

V druhé půli programu se od domku přešlo k celému městu, skřítkové po obvodu pódia společně se čtyřmi zručnými dětskými staviteli z publika rozmístili papírové krabice různých rozměrů a jednu plochou desku jako náměstí. V čerstvě vzniknuvším městě se jeden snadno ztratí, ale dřív nebo později se zase sejde na náměstí… V hudebním překladu bylo náměstí částí A z ronda. Oním rondem bylo slavné finále z Haydnovy Symfonie č. 88 G dur. Zatímco v dílech B se Šíma potuloval se zmrzlinou v první řadě a chudák Lupi zabloudila k perkusionistům, s návratem tématu se sešli na náměstí, aby si spolu udělali pár selfíček. Děti měly za úkol mávat s lehce otloukanými tužkami při každém návratu na náměstí a dařilo se.

Posledním úkolem pro děti bylo pomoci skřítkům postavit věž. S každým novým nástupem hlasu v Žigulíku od Čajkovského… pardon, chci říct v Gigue ze Suity „Mozartiana“ od Petra Iljiče Čajkovského, se postavilo nové patro věže. To se dělo pomocí překládání rukou nad sebe. Tento úkol se ukázal být pro děti příliš náročným, a ne zcela dobře vysvětleným, nicméně je to neodradilo od aktivní pohybové účasti. Někteří frenetičtí stavitelé z publika by s takovou kadencí nových hlasů/pater postavili mrakodrap vcukuletu.

Dobře odvedená práce potřebuje validaci, uznání. O to se postarali Mozart a jeho Komtur z Dona Giovanniho. Za doprovodu slavné předehry do sálu vznešeným a tajuplným krokem vešel asi ten nejunikátnější Don Giovanni, kterého jsem viděl; a v jiném kontextu dost možná i ten nejděsivější. Místo hlavy měl podivuhodný pán ve fraku krabici s průzory a místo rukou krabičky menší. Ukázalo se, že si nepřišel s nikým vyřídit účty, ale vyjádřit obdiv nad hudebním městem, které PKF, skřítci, Josef Štefan a všichni v publiku společně postavili. Bylo to zajímavé, byť koncepčně vlastně nepodstatné číslo na závěr. Šesti šťastlivcům z publika se ještě rozdaly sladké ceny a zazpívali se jim Muzikanti z úvodu.

 

2019-04-27PKF-DE4Hudebni-mesto-c-Vaclav-Hodina-349

 

Pěvecké výkony muzikantů z PKF měly také svou kvalitu i přidanou hodnotu, když se jeden z bubeníků rozhodl svůj verš „někdo dává velké rány, na bubny i na tympány“ zarapovat. Už jsem slyšel lepší rap s větším flow, ale odvaha se cení.

Stela „Lupi“ Chmelová a Filip „Šíma“ Sychra pozvali všechny přítomné na další hudební putování, které PKF – Prague Philharmonia připravila pro následující sezónu. Oba herci, zcela přesvědčiví, hraví a velice přirozeně působící, provedou děti světem snů a pohádek, vezmou je do vesmíru a napříč časem. Bez působivé dramaturgie Veroniky Poldauf Riedlbauchové a Šárky Krejčí by takové putování nebylo možné. Pokud si zachová stejnou kvalitu jako v případě Hudebního města (či Hudební hostiny, které jsem byl v minulosti také svědkem), mají se děti na co těšit.

 

2019-04-27PKF-DE4Hudebni-mesto-c-Vaclav-Hodina-219

 

Nevím, jak směrodatný je fakt, že jsem se ve svých šestadvaceti královsky bavil, ale za sebe upřímně doporučuji na dětské koncerty PKF vzít malé a zvídavé členy Vaší rodiny. Prožijete hudebně i herecky pestré a zábavné dopoledne.

Jen v jedné věci jsem byl poněkud zklamaný. Flétnistka nám na začátku i na konci slíbila, že „dohraje a odlétne“ - aby pak v závěru zcela neoddiskutovatelně odešla po svých.

 

2019-04-27PKF-DE4Hudebni-mesto-c-Vaclav-Hodina-19

 

Foto: Václav Hodina

 

Jiří Slabihoudek

Je absolventem skladby na Pražské konzervatoři (doc. Eduard Douša) a bakalářského cyklu na Hudební Akademii Múzických Umění (prof. Hanuš Bartoň). Každou ze škol zakončil instrumentálním koncertem, pozounovým konzervatoř a violoncellovým s podnázvem „Petrichor“ HAMU. Na kontě má několik skladeb orchestrálních, komorních, sólových a vokálních. Absolvoval roční studium v Kodani v rámci programu Erasmus na Royal Danish Academy of Music. Na stáž se dostavil s velkou láskou k dánské hudbě a kultuře a odjel s ještě větší. O dánské hudbě a zejména o skladateli Hansi Abrahamsenovi referoval posluchačům na Českém rozhlase, Vltava. Nedá dopustit ani na dánskou kinematografii – Refnova trilogie Pusher a filmové opusy od Triera nebo Vinterberga jsou jeho nejoblíbenějšími uměleckými díly vůbec.

Během studií se několikrát umístil v mezinárodní skladatelské soutěži Generace v Ostravě a Ochranným Svazem Autorským byl v roce 2019 vyhlášen „nejúspěšnějším mladým autorem vážné hudby“ za rok 2018. Hudbu miluje, ale neprovozuje ji, ani se jí neživí. Pracuje jako knihovník v hudebním oddělení Národní knihovny, hudebním úseku Městské knihovny a pravidelně spolupracuje s ČRo Vltava jako externista. 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.