pondělí, 29 listopad 2021 18:20

Dominik Wollenweber: Pro první sólové album jsem už pěkně starý…

Autorka:

Nejsem příliš ambiciózní člověk.“

„V Praze jsem byl již mnohokrát, zejména kvůli spolupráci s Vilémem Veverkou.“

„Bylo by chybou teď přestat a odpočívat…. Už mám v hlavě nějaké nápady.“

 

Wol-11-DSC3867DxO-1

 

V Praze se na skok objevil Dominik Wollenweber, hráč na hoboj a anglický roh, člen Berlínských filharmoniků, nepřehlédnutelný svou výškou, nepřeslechnutelný svým nezaměnitelným tónem. Je s podivem, že tomuto čtyřiapadesátiletému oceňovanému hudebníkovi vychází první sólové album až v těchto dnech – a to zásluhou Supraphonu. Interpret na něj zařadil skladby pro anglický roh od Johanna Sebastiana Bacha, Antonína Dvořáka, Franze Schuberta. Jeana Sibelia, Jeana Françaixe a Richarda Wagnera. Na albu uslyšíme i Berlínské filharmoniky řízené Sirem Simonem Rattlem, kteří doprovázejí svého kolegu v Sibeliově symfonické básni Labuť z Tuonely. V rozhovoru pro portál KlasikaPlus.cz se Dominik Wollenweber zamýšlí nad repertoárem pro svůj nástroj i nad českou hudbou a přibližuje důvody, proč vlastně dosud neměl sólovou desku.

Proč vaše první sólové album vychází až nyní? A proč právě u Supraphonu?

Pravdou je, že pro natočení svého prvního sólového alba jsem už pěkně starý. Důvody, proč k tomu došlo až nyní, jsou však různé. Nejsem příliš ambiciózní člověk a vždy jsem měl pocit, že mohu žít i bez toho, že bych nahrával jako sólista. Pak mám také spoustu práce jako orchestrální hráč, jako učitel a také jako otec velké rodiny. A koneckonců neexistuje zas tolik skladeb pro anglický roh, ať už pro sólový nástroj, nebo v rámci komorní hry. Pro sólové album jsem se pak rozhodl z důvodu skvělé spolupráce se Supraphonem a s mým kolegou a přítelem Vilémem Veverkou, s nímž jsem již v minulosti realizoval dvě důležité nahrávky právě pro toto vydavatelství, takže mi přišlo samozřejmé vydat tuto desku znovu u Supraphonu.

Jak jste vybíral repertoár?

Repertoár alba je krásnou směsicí originálních kusů od skladatelů, jako jsou Wagner, Françaix a Sibelius, a úpravami, jako v případě Bacha, Dvořáka a Schuberta. Vše spolu muselo pasovat dohromady. Chtěl jsem představit typický charakter anglického rohu v mnoha podobách a doufám, že se mi podařilo poskládat dohromady vhodný repertoár. A samozřejmě mi velmi pomohlo, že jsem měl po ruce dobrého aranžéra.

 

Woll-2-DominikWollenweberphotoVeverka

 

Chystáte případně další album?

Jsem velmi pyšný na to, čeho jsme všichni touto nahrávkou dosáhli, nicméně by bylo chybou teď přestat a odpočívat. Musíme se zamyslet nad dalším možným repertoárem, ačkoli bude obtížné znovu najít skladby na takovéto úrovni. Ale nebude to trvat dlouho, už mám v hlavě nějaké nápady...

Jaký máte vztah k českým skladatelům, k Praze a Česku?

Česká hudba zaujímá obsáhlé místo v hudebním světě, zejména pak v poslední době. Objevili jsme nejen slavné české skladatele Dvořáka, Smetanu nebo Janáčka, ale častěji se zabýváme také méně známými osobnosti, jakými byli Suk, Haas, Kabeláč nebo Slavický. I mě samotného by zajímalo, proč existuje tolik důležitých českých skladatelů minulého století. V Praze jsem byl již mnohokrát, zejména kvůli spolupráci s Vilémem Veverkou. Před třemi lety jsem byl také předsedou komise soutěže Pražského jara. Praha je město, které vždy budete milovat pro jeho krásu...

 

BPh-Warner

 

--------  

Dominik Wollenweber (1967) je od roku 1993 členem Berlínských filharmoniků. Začínal jako hobojista Orchestru mladých Evropské unie vedeného Claudiem Abbadem a jako účastník Orchestrální akademie Berlínských filharmoniků. Je synem hráče na anglický roh Bavorského státního orchestru, nejprve se učil hrát na flétnu a od čtrnácti na hoboj. Absolvoval mnichovskou Musikhochschule a Konzervatoř Richarda Strausse. Sám vyučuje na berlínské Musikhochschule »Hanns Eisler«. V letech 2000 až 2005 u něj studoval hobojista Vilém Veverka.

 

Woll-3-IMG0661

 

Woll-1-DSC3845DxO

 

Foto: Vilém Veverka, Supraphon, Warner Classic  

Alena Sojková

Zástupkyně šéfredaktora Týdeníku Rozhlas, publicistka

Hudební publicistikou se zabývá dvacet let. Po studiu psychologie a bohemistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy pracovala v Ústavu pro jazyk český v oddělení historické lexikografie. Tvrdí, že základní profesionální dovednosti si osvojila právě při práci na Staročeském slovníku. Poté několik let působila v časopise Naše rodina, kde se přiučila základům novinařiny. Pedagogickou epizodu prožila na Univerzitě Jana Amose Komenského, kde učila stylistiku, sociální psychologii a psychologii komunikace. Od roku 2010 je redaktorkou Týdeníku Rozhlas, časopisu s širokým kulturním záběrem. Publikuje v Týdeníku Rozhlas, Harmonii, Hudebních rozhledech, Medicíně a umění a na KlasicePlus.  Specializuje se na rozhovory s muzikanty, v poslední době zejména s mladou generací. Myslí si totiž, že je třeba mladé, šikovné a zapálené hudebníky soustavně uvádět do povědomí publika. Klasická hudba je její vášní a potřebuje ji k životu. Zrovna tak ale i rockovou a jazzovou muziku.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.