čtvrtek, 15 listopad 2018 08:31

Jakub Jedlinský: Tango má s klasikou mnoho společného

Autorka:

„Tango není klasická hudba, alespoň ne do důsledku, ale oba směry mají mnoho společného.“

„Populární jsou crossovery. Třeba flamencový zpěvák vytvoří tangový projekt s flamencově a jazzově laděnou kapelou.“

„Dramaturgii volíme tak aby byla pestrá a přizpůsobujeme jí i publiku.“

 

slider01

 

Jak jinak načerpat energii než poslechem pravého argentinského tanga, plného vášně a touhy? To je mottem souboru Escualo Quintet, který se právě tomuto žánru věnuje. V pondělí 19. listopadu vystoupí v rámci komorního cyklu K, který pořádá PKF - Prague philharmonia. Koncert se koná v Barokním refektáři Profesního domu MFF UK na Malostranském náměstí v Praze a zazní na něm skladby Lalo Schifrina, Roberta Firpa nebo Jana Meisla a samozřejmě Astora Pizzoly. Jak ale KlasicePlus řekl bandoneonista a člen Escualo Quintetu JAKUB JEDLINSKÝ, autorů, kteří se inspirují tangem, je nepřeberné množství napříč celým hudebním spektrem.

Jste pozvaní účinkovat v komorní řadě PKF, možná by si ale někdo řekl, že tango už je za hranicí klasické hudby, proč to tak není a jistě ne v případě vašeho souboru?

V komorní řadě PKF - Prague philharmonia budeme účinkovat už po druhé a na koncert se velice těšíme. Tango není klasická hudba, alespoň ne do důsledku, ale oba směry mají mnoho společného. V některých skladbách Astora Piazzolly nebo Lalo Schifrina však o takzvané "klasice" hovořit můžeme. Nejdůležitější otázkou ale je: Má tango potenciál oslovit posluchače klasické hudby? Často vystupujeme v prostředí, které je klasické a troufám si tedy říct, že zcela určitě má. Těšíme se z pěkných reakcí a ohlasů. 

Piazzolla je pro těleso vašeho formátu klasikou, ale kde jinde hledáte repertoár, existuje dost materiálu?

Piazzolla je pro nás opravdu klasikou i tím spíš, že má Escualo Quintet stejné nástrojové obsazení včetně bandoneonu. Je ale i mnoho "nepiazzollovského" repertoáru, který má hloubku a obsah. Velmi záleží i na aranži. V každém případě to jsou výborné skladby a nás čeká spousta krásné práce. 

 

 

Jsou autoři hlavně Argentinci, popř. Španělé, nebo si tango v klasičtějším hávu volí jako inspiraci i jiní? 

Autorů, kteří se inspirují tangem, je nepřeberné množství napříč celým hudebním spektrem. Někteří spojují tango více s klasickou hudbou, jiní zase s jazzovou, rockovou nebo popovou. Velmi populární jsou dnes crossoverové projekty, kdy třeba známý flamencový zpěvák vytvoří tangový projekt s flamencově a jazzově laděnou kapelou. I tady je myslím jedna z cest Escualo Quintetu. 

Vznikají nová díla, nebo spíš čerpáte z historie?

Escualo Quintet chce jít napříč časovou osou, respektive se o ní vlastně nestará ve smyslu volby repertoáru. Dramaturgii volíme tak aby byla pestrá a přizpůsobujeme jí i publiku, pro které hrajeme. 

 

KVINTET4327Argentinské tango znamená mnoho možných propojení s tancem, zpěvem a podobně, takové možnosti využíváte bohatě, že? Dokonce i projekci...

Kombinace se zpěvem a tancem využíváme skutečně často. Ze šťastného spojení se zpěvačkou Gabrielou Vermelho a spolupráce s tanečními partnery Jaroslavem Tůmou a Mariannou Arzumanovou se těšíme už několik let. V letošním roce jsme začali spolupracovat také s tanečnicí, choreografkou a performerkou Patricií Antar Porákovou a s jejím tanečním i životním partnerem Javierem Antarem z Argentiny. Poprvé nás letos čeká i zajímavá spolupráce se světelným designerem Michalem Křížem.  

Co dalšího máte v této sezóně ještě před sebou?

Čeká nás příprava na premiéru nového projektu "Misterio del Ángel - Tajemství anděla", který bude mít premiéru 4. ledna v rámci MHF České doteky hudby ve Společenském sále Kongresového centra a určitě budeme pracovat i na orchestrálním projektu. Jinak se ale těšíme na každý další koncert. 

 

Cesky-Krumlov8

 

Escualo Quintet je na poli české komorní hudby zcela jedinečným souborem, jehož specializací je interpretace argentinského stylu Tango Argentino s druhy Tango típico a Tango nuevo. Od dob svého založení v roce 2011 tento originální ansámbl zaznamenal řadu úspěchů u nás i v zahraničí. Vystoupil na řadě mezinárodních hudebních festivalů (MHF Český Krumlov, Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram, Festival Mitte Europa Bayern-Čechy-Sachsen, Festival hispánské kultury Plzeň) či v rámci komorního cyklu České filharmonie. Mezi jeho největší úspěchy patří zisk záštity a ocenění Velvyslanectví Argentinské republiky (2015). Co do nástrojového obsazení je Escualo Quintet identický s kvintetem argentinského hudebníka a skladatele Astora Piazzolly, podle jehož skladby Escualo (Žralok) získal soubor svůj název.

 

 

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.