pondělí, 09 květen 2022 18:22

Alexander Goldscheider: Jiří Bělohlávek (50)
Statistiky V. – 837 zpěváků a zpěvaček

Autor:

„Karita Mattila je jedinou zahraniční hvězdou mezi první dvacítkou zpěváků, kteří s Jiřím Bělohlávkem vystupovali nejčastěji. Jejich spolupráce byla významná pro oba.“

„Ze všech sólistů, ať už instrumentálních, či vokálních, drží primát Dagmar Pecková s celkem 176 společnými vystoupeními a nahrávkami.“

„Jiří Bělohlávek, uznávaný jako všestranný dirigent, byl mimořádně oblíbený pro svou práci se zpěváky a zpěvačkami.“

 

JB-50-1-sdlec

 

V roce pátého výročí úmrtí dirigenta Jiřího Bělohlávka pokračuje portál KlasikaPlus.cz v loni započatém seriálu, který využívá texty a fotografie publikované dosud jen soukromě nebo na sociálních sítích. Patnáct let je shromažďoval publicista, producent a skladatel Alexander Goldscheider, který žije od roku 1981 v Londýně. Do materiálů dává postupně nahlížet. V dnešním dílu užívá dalších statistik k ilustrování dirigentovy spolupráce s tuzemskými i zahraničními pěvci. Mimořádnou pozici mezi nimi zaujímají česká mezzosopranistka Dagmar Pecková a finská sopranistka Karita Mattila.

Málokterá fotografie může být tak výmluvná o vztahu zpěváků a zpěvaček k dirigentovi, jako klečící diva Karita Mattila vzdávající hold Jiřímu Bělohlávkovi na koncertě k jeho sedmdesátinám. A nebylo to jen teatrální gesto: když jsem se s ní setkal po jejím příjezdu do Prahy, mámila ze mne informace o zdravotním stavu Jiřího s tak upřímným zájmem a starostlivostí, až mi to vyrazilo dech. Jejich spolupráce byla významná pro oba, jak mohu dokumentovat jedním z mnoha separátních seznamů, které jsem posílal Jiřímu pro radost:

 

JB-50-2

JB-50-3

 

Pro radost jsem posílal podobné seznamy i řadě svých přátel, kteří v mé databázi prominentně figurovali, jako například Jaroslavu Březinovi:

 

JB-50-4

JB-50-5

 

Karita Mattila je překvapivě jedinou zahraniční hvězdou mezi první dvacítkou zpěváků/zpěvaček, kteří s Jiřím Bělohlávkem vystupovali nejčastěji. V celé levé tabulce níže vůbec převládají českoslovenští interpreti, což je dáno spojením operních i koncertních výkonů a nemožností je kvalitativně zhodnotit: vedlejší i hlavní role jsou pro tento statistický účel ekvivalentní, a Jiří Bělohlávek dirigoval zejména v Národním divadle nespočet oper, které výrazně ovlivnily statistické údaje. Nespočet obrazně, neboť v příštím díle věnovaném operám, budou perfektně sečtené.

Kratší prostřední tabulka zahrnuje pouze koncertní vystoupení a její složení je tak rozdílné.

 

JB-50-6

 

Ze všech sólistů, ať už instrumentálních, či vokálních, drží primát Dagmar Pecková s celkem 176 společnými vystoupeními a nahrávkami.

 

JB-50-7

 

V tomto statistickém díle stojí za připomenutí, že jakkoliv byl Jiří Bělohlávek uznávaný jako všestranný dirigent, byl mimořádně oblíbený pro svou práci se zpěváky a zpěvačkami. Jejich výčet v dalších sedmi stranách z mé fotoknihy A LIFE IN PICTURES – ŽIVOT V OBRAZECH je doslova a do písmene ohromující. S omluvou zopakuji, že firma Photobox, která fotoknihu kvalitně a expresně vytiskla, si nicméně přes mou enormní snahu ostudně se sedmi českými písmeny nedokázala poradit, jmenovitě s písmeny č, Č, ď, Ď, ě, Ě, ň, Ň, ř, Ř, ť, Ť, ů, Ů, přestože uměla á, Á, é, É, í, Í, ó, Ó, š, Š, ú, Ú, ž, Ž a tiskla v desítkách nejrůznějších jazyků.

 

JB-50-8

 

JB-50-9

 

JB-50-10

 

JB-50-11

 

JB-50-12

 

JB-50-13

 

JB-50-14

 

Foto: archiv A. Goldscheidera 

Alexander Goldscheider

Alexander Goldscheider, publicista, skladatel a producent.

Vystudoval hudební vědu na FFUK s doktorátem za analýzu písňové tvorby skupiny Beatles. Od 17 let psal a dělal pořady o hudbě v tisku, Čs. rozhlase, divadlech a klubech. Po studiích byl producentem desek v Supraphonu, začal skládat a nahrávat své písně a instrumentální skladby, od konce 70. let výhradně na syntezátory. Od roku 1981 žije v Londýně, kde mu vyšla řada sólových desek a CD. V emigraci založil společnost Romantic Robot, která úspěšně vyráběla vlastní software, hardware a také hudební CD, včetně průkopnického dvoj-CD hudby napsané v Terezíně. V roce 2020 vyšla první část jeho knižních memoárů Cílené náhody. Rád také fotografuje.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.