neděle, 12 červen 2022 07:00

Varhany a varhaníci (35)
Kompletní Bach varhaníka Jaroslava Tůmy v týdenním projektu

Autor:

„Za konečnou podobu mého svatohorského Bacha může ´covidové´ jaro roku 2020.“

„Mně varhany Vladimíra Šlajcha odjakživa imponují.“

„Záměrem byl primárně televizní formát, tvůrci však cítí, že nejlépe se dá hudba v tomto záznamu přece jen prožít v kině.“

 

001

 

Do programu Národního festivalu Smetanova Litomyšl je vložen týdenní projekt Bach XXII. Prezentuje audiovizuální záznam provedení kompletního varhanního díla Johanna Sebastiana Bacha, jak ho pořídil v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře v Příbrami Jaroslav Tůma. Čtrnáctihodinový záznam Bach nonstop uvede festival nejprve v premiéře jako komplet v neděli 12. června od 9:00 do 23:00 v kostele sv. Anny, v následujícím týdnu pak v kině Sokol, vždy dopoledne, odpoledne a vpodvečer, v sedmnácti separátních projekcích s odborným výkladem interpreta a jeho hostů. Projekce jsou veřejnosti volně přístupné, programem se vstupným je festivalový koncert, který se uskuteční 15. června večer v kostele Povýšení sv. Kříže. Jaroslav Tůma tam na varhany zahraje Bachovo Umění fugy.

Varhany baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře v Příbrami dokončil borovanský varhanář Vladimír Šlajch v roce 2018. Čistě mechanický nástroj má tři manuály a pedál, 33 znějících rejstříků a dvě zvonkové hvězdice. Jaroslav Tůma na tyto varhany nahrál „kompletního Bacha“ v rozsahu zhruba dvaceti hodin hudby při jedenadvaceti frekvencích během března, dubna, října a listopadu 2020. „Mně varhany Vladimíra Šlajcha odjakživa imponují, troufám si tvrdit, že mají hodně předností, zejména právě pro Bachovu hudbu,“ říká.

 

006

 

Audio má prostorový zvuk a video kvalitu 4K. Spoluiniciátorem projektu byl režisér a kameraman Alexandr Vojta, mistry zvuku byli Aleš Dvořák a Tomáš Zikmund. Jedná se o jedenačtyřicetidílnou sérii, přičemž každý díl trvá zhruba 45 minut. Záměrem byl primárně televizní formát, tvůrci však cítí, že nejlépe se dá hudba v tomto záznamu přece jen prožít v kině.

K záměru „ještě jednou se ke kompletnímu Bachovi vrátit“ vedla Jaroslava Tůmu vzpomínka na roky 1991 až 1993, kdy v Praze postupně zahrál Bachovu varhanní hudbu v jedenadvaceti koncertních programech.

 

00003

 

Za konečnou podobu mého svatohorského Bacha může ´covidové´ jaro roku 2020, kdy jsme se s naším malým štábem rozhodli, že ani všechny lockdowny a omezení shromažďování nás nesmí zastavit. Nešlo o nic nelegálního, jelikož pracovat a podnikat zakázáno nebylo,“ vzpomíná nyní na dobu před dvěma roky. Tůma podle svých slov hraje „bez kompromisů“, s obrazovou částí si musí jeho spolupracovníci nějak poradit, jinak to nejde. „Díky shodě na tomto postupu dojde asi i na cembalového a klavichordového Bacha,“ uzavírá varhaník a hráč na další historické klávesové nástroje.

 

Foto: archiv festivalu Smetanova Litomyšl, Fb - Svatá Hora u Příbrami

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.