úterý, 07 květen 2019 10:02

VÝHERCE VSTUPENEK:
Carmina burana a Radek Baborák s FOKem

Autor:

Mimořádný koncert zařadil do pomalu končící sezóny Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. 9. května zahraje ve Smetanově síni Radek Baborák, a to v hornovém koncertu Antonia Rosettiho. Dále zazní Orffova kantáta Carmina burana. Jako sólisté vystoupí Marie Fajtová, Petr Nekoranec a Jiří Rajniš, spoluúčinkovat budou Pražský filharmonický sbor a Kühnův dětský sbor. Taktovky se ujme Rastislav Štúr.

Ptali jsme se: Kdy a kde měla premiéru Orffova skladba Carmina burana? 
Správná odpověď je: 8.června 1937 v opeře ve Frankfurtu nad Mohanem.

Vstupenky vyhrává Jana Semková z Dobříše - GRATULUJEME!

 

Radek-Baborkfoto-archiv-FOK

 

Tento koncert byl primárně určen abonentům FOKu jako poděkování za vstřícnost po rušení koncertů v důsledku uzavření Smetanovy síně, které se jich v březnu 2019 dotklo.

Francesco Antonio Rosetti se původně jmenoval František Antonín Rössler. Jako autorovi se mu podařilo uspět v zahraničí. Svůj italský pseudonym začal používat v 70. letech 18. století ve službách v Bavorsku. Ve své době dokonce patřil mezi nejčastěji hrané skladatele, jeho koncerty pro lesní roh údajně inspirovaly samotného Mozarta. „Vybral jsem si tento koncert, protože ho mám rád, i když není nijak jednoduchý – třeba v porovnání s koncerty Wolfganga Amadea Mozarta. Můžete se těšit na kadenci ke druhé větě, kterou jsem napsal speciálně pro toto provedení.“ doplnil Radek Baborák.

 

DSC5477

 

Ó štěstěno, jsi jak luna, jsi proměnlivá, někdy rosteš, jindy ubýváš… Sílu textů, které pocházejí z 11. – 13. století, vyjadřuje Carl Orff ve své kantátě Carmina burana. Používá kontrast posílené sekce bicích nástrojů a něžných hlásků dětského sboru. Také sóla jsou pozoruhodná. „Na pasáž pečené labutě se opravdu těším, je to neuvěřitelně exponovaný part, je nezapomenutelný,“ uvedl Petr Nekoranec.

 

DSC4988

 

Foto: archiv FOK

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.