čtvrtek, 17 prosinec 2020 09:31

SOUTĚŽ O KNIHU:
A. Dvořák – Než nás rozdělí oceán

Autor:

Velké koncertní turné Antonína Dvořáka po českých a moravských městech, uspořádané „na rozloučenou“ před jeho odjezdem do Ameriky, zachycuje nová monografie muzikologa Ondřeje Šupky s názvem Než nás rozdělí oceán. Jde o pozapomenutou, ale pozoruhodnou a důležitou kapitolu skladatelova života. Dvořákovy koncerty tehdy byly senzací, do jejich organizace se spontánně zapojilo několik desítek spolků a navštívilo je kolem patnácti tisíc diváků.

 

122

 

Soutěžní otázka: Ve kterém roce Antonín Dvořák odjel do USA?

Odpovědi posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jako předmět zprávy uveďte: DVOŘÁK a nezapomeňte napsat i váš TELEFON a ADRESU.

Výherce vylosujeme v neděli 20. prosince 2020, knihu vám vydavatel pošle poštou.

 

122

 

Dvořákovo velké koncertní turné po českých a moravských městech, které Antonín Dvořák uspořádal „na rozloučenou“ před svým odjezdem do USA bylo v rámci domácích poměrů zcela bezprecedentní akcií. Na čtyřech desítkách koncertů Dvořák vystoupil jako klavírista po boku dvou špičkových sólistů, houslisty Ferdinanda Lachnera a violoncellisty Hanuše Wihana, aby početnému publiku představil výběr ze své dosavadní komorní tvorby. Několik děl pro potřeby této akce také přímo zkomponoval.

Turné se stalo doslova senzací, koncerty navštívilo kolem patnácti tisíc diváků a do jejich organizace se spontánně zapojilo několik desítek hudebních a jiných spolků. Text, který je určený nejen muzikologům a studentům uměleckých škol, ale i všem zájemcům o dějiny české hudební kultury, čtenáře seznamuje s dnes už téměř zapomenutou kapitolou Dvořákova života, která ale měla významný dopad na skladatelův celkový obraz, tak jak byl vnímán tehdejší českou společností a jak je jí namnoze vnímán dodnes.

Práce vychází ze značného množství dobových tištěných i rukopisných pramenů, mezi něž patří dobová periodika, dochovaná korespondence zúčastněných osob a stati memoárového charakteru. Součástí publikace je rovněž obrazový materiál, který je z valné části zcela neznámý a veřejnost má možnost se s ním seznámit vůbec poprvé.

KlasikaPlus připravila velký rozhovor s autorem knihy Ondřejem Šupkou, který si můžete přečíst ZDE.

Kniha vznikla za laskavé podpory rodinné nadace Karel Komárek Family Foundation a Státního fondu kultury České republiky. Dá se objednat na webu Akademie klasické hudby za symbolickou cenu hradící náklady na její vydání.

 

Foto: České muzeum hudby - Muzeum Antonína Dvořáka, KlasikaPlus

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.