úterý, 27 duben 2021 19:00

SOUTĚŽ O CD:
Má vlast Jany Bouškové

Autor:

Vlastnoruční úpravy erbovních skladeb českých skladatelů pro sólovou harfu jako vyznání lásky k vlasti a k největším osobnostem, které utvářely českou hudební krajinu – to je nové CD Jany Bouškové, které 14. května vydává Supraphon. Album má příhodný název - Má vlast a posluchačům nabídne známé melodie od Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Josefa Suka. Zajímavé je, že ani jeden z nich nic pro sólovou harfu nenapsal.

Soutěžní otázka: Na harfu jaké značky hraje Jana Boušková?

Odpovědi posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jako předmět zprávy uveďte: BOUŠKOVÁ a nezapomeňte napsat i váš TELEFON a ADRESU.

Výherce vylosujeme v pátek 14. května 2021.

 

500

 

Jana Boušková na CD upravila pro sólovou harfu tři symfonické básně z cyklu Má vlast Bedřicha SmetanyVyšehrad, Vltavu a Šárku, Suitu A dur zvanou „Americká“ a Largo z Novosvětské Symfonie Antonína Dvořáka a Letní dojmy Josefa Suka. „Smetanu i Dvořákovo Largo jsem upravovala naprosto celé, Dvořákovu Americkou suitu a Letní dojmy Josefa Suka jsem převzala z klavírní verze,“ upřesňuje Jana Boušková. A dodává, že albem Má vlast si přitom splnila velký sen: představit harfu v naprosto jiné podobě, než ji většinou posluchači znají. Úpravy jí zabraly čtyři roky. „Práce aranžéra byla pro mě premiérou, a proto jsem se kolikrát i s jedním taktem zaobírala třeba několik dnů, dokud výsledek nebyl dle mých představ. Věnovala jsem se všem detailům, jako bych vychovávala milované dítě“, vzpomíná. Skladby, které si pro úpravu vybrala, tak nikde jinde na světě v podobě pro sólovou harfu neexistují. Album navíc nese ještě genius loci, protože bylo nahrané ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Zajímavostí také je, že „Praha" se pozpátku řekne „a harp“, tedy anglicky harfa.

Jana Boušková patří k předním harfistkám i v mezinárodním měřítku. Vedle mnoha vystoupení s prestižními orchestry je laureátkou všech hlavních světových harfových soutěží. Zatím je jedinou českou harfistkou v historii, která získala nejvyšší ocenění na Mezinárodní harfové soutěži v USA v roce 1992 a 2. cenu na Mezinárodní harfové soutěži v Izraeli v témže roce. Mezi další četná ocenění patří i vítězství v Concours International de Musique de Chambre v Paříži a v Torneo Internazionale di Musica v Itálii. Za mimořádné koncertní úspěchy a přínos v rozvoji hry na harfu získala ocenění ve Švýcarsku. V Čechách jí bylo uděleno jako první interpretce klasické hudby vůbec ocenění nejvýznamnějších žen České republiky.

 

102

 

Také zastává významné pedagogické posty. Od roku 2019 je profesorkou na Royal College of Music v Londýně, od roku 2007 docentkou na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze, patnáct let byla také profesorkou na Královské konzervatoři v Bruselu a několik měsíců vyučovala na Indiana Univerzity v USA a na Haute Ecole de Musique v Ženevě.

Jana Boušková absolvovala konzervatoř v Praze a Ostravskou univerzitu ve třídě profesorky Libuše Váchalové. Ve studiu pak pokračovala na renomované Indiana University u profesorky Susann McDonald. Od roku 2005 je sólo harfistkou České filharmonie. Pravidelně vystupuje sólově i v komorních sestavách na významných domácích i světových koncertních pódiích a festivalech. Hraje na nástroj americké firmy Lyon & Healy, který získala za vítězství v USA International Harp Competition v roce 1992 a je rovněž oficiální tváří této prestižní společnosti.

 

 

Foto: Vojtěch Havlík, Supraphon

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.