pátek, 27 srpen 2021 07:30

VÝHERCE VSTUPENEK:
Beethoven, Rejcha a Mysliveček s Musicou Floreou

Autor:

Musica Florea a hosté, klarinetistka Ludmila Peterková a hornista Radek Baborák, nabídnou začátkem září program složený z hudby období klasicismu. Zazní skladby Ludwiga van Beethovena, Antonína Rejchy a Josefa Myslivečka v historicky poučeném nastudování, i oba sólisté zahrají na dobové nástroje. Nastudování povede umělecký vedoucí souboru Marek Štryncl. Program nazvaný Beethoven a čeští „symfonikové“ zazní poprvé 1. září od 19 hodin v Městském divadle v Jablonci nad Nisou a o den později, 2. září, od 19:30 v Sále Martinů Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze. 

 

k-beethovenovi-Dvorak---4symfonie---Kostel-sv-Simona-a-Judy---Musica-Florea---web-17-of-45

 

Soutěžní otázka byla: Kterému českému klasicistnímu skladateli se přezdívalo „Il Boemo“?

Správná odpověď je Josef Mysliveček.

Výhercem se stává Petr Roháček, Chotětov - GRATULUJEME!

 

Musica-Florea-Collegium-Floreum-foto-M-Hancovsky---web

 

Radek Baborák se ujme partu na přirozený lesní roh a Ludmila Peterková zahraje na klasicistní klarinet. Oba umělci už s Musicou Floreou v minulosti pracovali, Ludmila Peterková se dokonce podílela i na několika nahrávkách symfonického cyklu Antonína Dvořáka.

V centru nového programu stojí Septet Es dur rodáka z Bonnu Ludwiga van Beethovena. Jeho uvedení na dobové nástroje je spíš výjimečné, jak přibližuje Marek Štryncl: „Neexistuje mnoho nahrávek Beethovenových skladeb na nástroje, pro které autor své skladby skutečně napsal. Proto mě lákalo Septet Es dur uvést.“ Večer doplní dvě díla českých klasicistních skladatelů, Antonína Rejchy a Josefa Myslivečka. Zazní Rejchovy koncertní Fugy Le peuple saint a Myslivečkovo ojedinělé Trio G dur pro housle, violoncello a kontrabas.

 

Musica-Florea-Collegium-Floreum-detail-foto-M-hancovsky

 

Mysliveček i Rejcha byli ve své době na hudebním poli skutečnými osobnostmi. Josef Mysliveček dosáhl světového věhlasu především díky svému působení v Itálii, Antonín Rejcha, žák Josepha Haydna, byl zase dlouholetým pedagogem Pařížské konzervatoře, kde jeho vedením prošla budoucí velká jména nastupujícího období romantismu, třeba Hector Berlioz, Ferenc Liszt nebo César Franck. Rejcha se dokonce setkal i se samotným Beethovenem, když jako flétnista působil ve stejném orchestru v Bonnu jako mladý Ludwig, který hrál na violu. „Společně navštěvovali přednášky matematiky a filosofie a oba měli stejného učitele hudby, Ch. G. Neeleho, který je zasvěcoval do díla Johanna Sebastiana Bacha,“ přidává Marek Štryncl.

Orchestr Musica Florea vznikl v roce 1992 jako jeden z prvních, které se v České republice začaly zabývat stylově poučenou interpretací. Zakladatelem a vedoucím ansámblu je violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Orchestr hraje na originální nástroje nebo jejich kopie, jeho práce vychází ze studia dobových pramenů a estetiky, provádí vlastní badatelskou činnost a oživuje zapomenuté interpretační styly a prostředky.

 

Marek-Stryncl-umelecka-dirigentska-na-strese-z-2019-Foto-PHajska

 

Foto: M. Hančovský, P. Hajská, archiv souboru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.