sobota, 04 červen 2022 18:07

VÝHERCE CD: Olga Šroubková, Miroslav Sekera: MOZAIKA

Autor:

Profilové album vydala nedávno laureátka mnoha mezinárodních soutěží, houslistka Olga Šroubková. Na klavír ji na nahrávce doprovází renomovaný český klavírista Miroslav Sekera. Jejich společné CD Mozaika vychází u společnosti Radioservis a nabízí díla Mozarta, Ysaÿe, Čajkovského, Prokofjeva a Kreislera.

Soutěžní otázka: Kdo byl prvním učitelem Olgy Šroubkové na housle?

Odpověď je Rimma Kotmelová, žačka Viktora Pikajzena.

Výhercem se stává Karolina Srbová, České Budějovice - GRATULUJEME!

 

201

 

Obsah CD:

Wolfgang Amadeus Mozart: Sonáta pro housle a klavír B dur K 378

Eugène Ysaÿe: Sonáta pro sólové housle č. 3 d moll "Balada", op. 27

Petr Iljič Čajkovskij: Melodie pro housle a klavír, op. 42, č. 3

Sergej Prokofjev: Sonáta pro housle a klavír č. 2 D dur, op. 94bis

Fritz Kreisler: Marche miniature viennoise (Malý vídeňský pochod)

 

301

 

Olga Šroubková je absolventkou Pražské konzervatoře a Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover, kde pokračuje v magisterském studiu. Je laureátkou mnoha mezinárodních soutěží (Rodolfo Lipizer Prize, Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro, Michael Hill International Violin Competition, Shanghai Isaac Stern International Violin Competition) a aktivně se věnuje koncertní činnosti v Čechách i zahraničí. Na svých sólových recitálech pravidelně spolupracuje s klavíristou Miroslavem Sekerou.

 

303

 

Miroslav Sekera se stal v roce 2002 vítězem mezinárodní soutěže J. Brahmse v rakouském Portschachu. Už předtím získal ocenění v mnoha významných soutěžích u nás i v zahraničí, jako například 1. cenu v soutěži F. Chopina v Mariánských Lázních, 1. cenu v soutěži pořádané HAMU (Stipendium firmy YAMAHA), 2. cenu v mezinárodní soutěži v Gaillardu ve Francii. V roce 2016 obdržel cenu hudební společnosti Salon de Virtuosi v New Yorku. Hře na klavír se věnuje od tří let, kdy jeho nevšední talent objevila vynikající pedagožka profesorka Zdena Janžurová. Současně s klavírem začal studovat i housle. Oběma nástrojům se věnoval až do přijetí na Pražskou konzervatoř, kde se rozhodl pouze pro klavír. Byl přijat do třídy profesorky Evy Boguniové. Ve studiu pokračoval na Hudební fakultě Akademie múzických uměni v Praze u docenta Miroslava Langera.

V roce 2006 vydal sólové CD s díly J. Brahmse, D. Scarlattiho a M. Moszkovského. Pro bostonského hudebního skladatele Josepha Summera nahrál v USA CD. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem, předními českými orchestry a festivaly. K jeho stálým uměleckým partnerům patří houslista Josef Špaček, mezzosopranistka Dagmar Pecková nebo i hornista Radek Baborák. V roce 2016 debutoval ve Dvořákově síni pražského Rudolfina v rámci cyklu Světová klavírní tvorba, Radioservis vydal z tohoto recitálu CD Live. V roce 2019 koncertoval po Japonsku s legendárním cellistou Tsuyoshi Tsutsumi a v témže roce vystoupil jako sólista na mezinárodním festivalu v japonské Karuizawě. V dubnu 2020 vydal sólové CD s díly F. Liszta a B. Smetany.

 

Foto: Radioservis, archivy O. Šroubkové a M. Sekery

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.