úterý, 23 duben 2019 08:10

SOUTĚŽ O CD:
Kvěch a Dvořák, sourodé duchovní sdělení

Autor:

Spojení dvou kantát, mezi kterými leží celé jedno století – to je nové CD vydavatelství Radioservis Českého rozhlasu. Je na něm Te Deum op. 103  Antonína Dvořáka a Requiem temporalem nedávno zesnulého Otomara Kvěcha. Ve studiu se u této nahrávky sešli sopranistka Regina Renzowa Jürgens, barytonisté Ivan Kusnjer a Jiří Brückler, basista Josef Škarka, Kühnův smíšený a dětský sbor, Dechové kvinteto Academia, Žesťové kvinteto SOČR, Heroldovo kvarteto a varhanice Irena Chřibková, Symfonický orchestr Českého rozhlasu řídí Jiří Malát Vladimír Válek.

Toto CD můžete vyhrát v naší soutěži…

Soutěžní otázka: Antonín Dvořák i Otomar Kvěch vyučovali kompozici na stejné škole - na které? 

Odpovědi posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jako předmět zprávy uveďte: KVĚCH a nezapomeňte napsat i váš telefon a adresu.

Výherce vylosujeme ve čtvrtek 30. května 2019.

 

ika

 

Spojení obou kantátových děl, přestože jejich vznik dělí jedno století, je překvapivě sourodé, i když samotné skladby jsou různé. Dvořák i Kvěch vycházeli z duchovních textů, se kterými bytostně souzněli. Podněty ke kompozici a sám vznik obou děl se ale liší. Dvořák nedočkavě komponoval pro svůj očekávaný vstup do Nového světa. Kvěch naopak po léta vršil vlastní úvahy, pochybnosti a jistotu tvůrčího rozhodnutí. Dvořák volil soprán a baryton, sbor a orchestr. Kvěch ponechal baryton, ale ke sboru a orchestru připojil dva hluboké hlasy, dětský sbor a tři komorní soubory. Liturgický text rozšířil o slova Kazatele a Žalmů. Společné zaznění obou děl promlouvá jako nové, celistvé duchovní sdělení: od pocitů trpkosti, nepochopení a protivenství až k tušení naděje ve smyslu života a k oslavě. 

V obou dílech – v Kvěchově Requiem i ve Dvořákově Te Deum – náleží stěžejní úloha barytonu. V podání Ivana Kusnjera nabývá jak první koncertní provedení, tak jubilejní laudatio výjimečné naléhavosti. Provedení Requiem Otomara Kvěcha bylo vrcholem festivalu Pražské premiéry 2009. Provedení Te Deum Antonína Dvořáka bylo slavností vždy, nejen k památce stého výročí skladatelova skonu v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v rámci Pražského jara 2004.

 

 

CD je věnováno vzpomínce na předčasně zesnulého hudebního skladatele Otomara Kvěcha.

 

012

 

Otomar Kvěch byl čelný představitel české skladatelské generace vyzrálé v druhé půli dvacátého století, komponoval symfonie, smyčcové kvartety, komorní a varhanní skladby i vokální díla včetně melodramu a dětských oper vždy s úctou k vývojové linii evropské hudební tvorby a zároveň se znalostí nových technik. Requiem temporalem rozvrhl jako hluboké, nadčasové zamyšlení nad vlastním poznáním a rozhodnutím, z obavy před nejistou budoucností kulturní tradice. Rozměrná partitura vznikala postupně během řady let 1990-2008 bez úmyslu skladbu provést.

 

Jrgens

 

Brckler

 

Josef-karka

 

Foto: soukromé archivy interpretů, Národní divadlo, Josef Rabara

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.