sobota, 13 červenec 2019 12:26

SOUTĚŽ O VSTUPENKY:
Středeční koncert Festivalu Janáček a Luhačovice

Autor:

Vyhrajte DVOJICI VSTUPENEK na středeční koncert Festivalu Janáček a Luhačovice.

Tato hudební přehlídka k poctě Leoše Janáčka se koná každoročně od roku 1992. Letošní 28. ročník se koná příští týden od pondělí do pátku a nabízí opět koncerty řady známých umělců. Ve středu 17. července od 19:30 vystoupí v Lázeňském divadle flétnistka Simona Pingitzer & Sukův komorní orchestr. Zazní skladby Gustava Holsta, Wolfganga Amadea Mozarta, Bohuslava Martinů, Ottorina Respighiho a Bely Bartoka v aranži Paula Army. Víc o programu celého festivalu jsme psali ZDE.

Soutěžní otázka: Jak se jmenoval architekt, který se začátkem 20. století postaral o významnou změnu vzhledu Luhačovic?

Odpovědi posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jako předmět zprávy uveďte: JANÁČEK a nezapomeňte napsat i váš TELEFON a ADRESU.

Výherce vylosujeme v úterý 23. července.

 

Pingitzer1

 

Luhačovice jsou úzce spjaty s osobností Leoše Janáčka a jeho opakovanými pobyty ve zdejších lázních, které představovaly také jeden z inspiračních zdrojů jeho tvorby. V letech 1886 – 1928 navštívil Mistr Janáček luhačovické lázně celkem dvacetpětkrát. K jeho oblíbeným místům patřil Augustiniánský dům a vila Vlastimila, na které byla v roce 2016 u příležitosti 25. ročníku festivalu za účasti slavné sopranistky Evy Urbanové odhalena pamětní deska a v roce 2018 byla na Lázeňském náměstí instalována Lavička Leoše Janáčka s jeho citací: „Já jdu po stopách tónů v životě tak, jak se namanou na ulici, v salónu.“ Svůj srdečný vztah k Luhačovicím popsal Janáček ve svém fejetonu Moje Luhačovice.

V roce 1903 se v Luhačovicích Leoš Janáček seznámil s Kamilou Urválkovou, která ho svým příběhem inspirovala k napsání opery Osud, jejíž jedna část se odehrává na lázeňské kolonádě. O pět let později, v roce 1908, poznal operní pěvkyni a básnířku Marii Calmu -Veselou, která se společně s manželem MUDr. Františkem Veselým, v široké míře zasloužila o vysněné uvedení Janáčkovy opery Její pastorkyňa v Národním divadle v Praze. Třetím a posledním osudovým setkáním byla Kamila Stösslová, s níž se spřátelil v roce 1917. Pro Mistra Janáčka se stala nesmírnou inspirací jeho vrcholného skladatelského období a životní přítelkyní.

 

janacekleos

 

Dramaturgie 28. ročníku propojuje některá vybraná hudební výročí s historií lázní Luhačovice, do které se jako návštěvníci zapsaly mnohé osobnosti z kulturní i společenské oblasti. Leoše Janáčka letos představuje jako sběratele lidových písní. Je historicky podloženo, že první Janáčkova návštěva Luhačovic za účelem sběru folklorních melodií sahá až do roku 1892, kdy si tam vyposlechl hudeckou muziku z Březůvek, dále v roce 1906, si zaznamenal osm písní ze Sehradic a zároveň se na Janáčkovo pozvání sešel v Luhačovicích Pracovní výbor pro českou národní píseň na Moravě a ve Slezsku. Za svých luhačovických pobytů sklidil Janáček-folklorista nejbohatší úrodu v Ludkovicích, kam zajel v roce 1908 dvakrát. Také v roce 1911 byly jeho návštěvy Luhačovic zcela ve znamení folkloru. Ve dnech 4. a 5. června 1911 sem zavítal kvůli národopisným slavnostem „Svátek Moravy“, kde byl mj. proveden tanec „pod šable“. Proto jsou do festivalového programu zařazeny dva odpolední open air koncerty. Prvním z nich bude koncert Moravského komorního sboru z Ostravy a druhým koncert Cimbálové muziky Danaj Magdaleny Múčkové a jejích hostů. „O lidové inspiraci rodného Lašska v tvorbě Leoše Janáčka“ promluví při své přednášce Jaromír Javůrek, muzikolog a ředitel MHF Leoše Janáčka.

Bedřich Smetana Luhačovice svojí návštěvou bohužel nepoctil. V Luhačovicích ale žila jeho druhá manželka Betty Smetanová a dcera Zdenka Heydušková, obě jsou v Luhačovicích také pochované. Přesto však byl Smetana v Luhačovicích v roce 1909, v den 25. výročí úmrtí, zásluhou Marie Calmy Veselé glorifikován. V daném roce byl v lázních dostavený secesní hotel na návrh architekta Emila Králíka, který byl na popud Calmy pojmenovaný podle B. Smetany. Jeho busta zdobí hotel do dnešní doby. Také Leoš Janáček se setkával při svých lázeňských pobytech se Zdenkou Heyduškovou. Na základě jejich přátelství napsal fejeton „Smetanova dcera“, v němž popisuje jejich společná setkání. Letošní 195. výročí narození Bedřicha Smetany připomene festival uvedením jeho opery Prodaná nevěsta, která v podání operního souboru Slezského divadla Opava, 28. ročník festivalu slavnostně zahájí.

 

Prodan-nevstasrdce

 

Dramaturgie také připomene 60. výročí úmrtí Bohuslava Martinů, světově uznávaného skladatele, žijícího většinu svého života mimo vlast, kde získal řadu ocenění a byl jmenován profesorem skladby na Princeton University (New Jersey). V posledních letech svého života, prožitém v exilu, vznikla řada jeho vrcholných děl, Epos o Gilgamešovi, kantáta Otvírání studánek, Řecké pašije a další. Při Festivalu Janáček a Luhačovice zazní v komorním prostředí Lázeňského divadla v podání Sukova komorního orchestru jeho Serenáda č. 2.

Dále vystoupí například houslistka Julie Svěcená a komorní orchestr Virtuosi Pragenses, cembalistka Barbara Maria Willi společně se Slovenským komorním orchestrem Bohdana Warchala nebo soubor čtyř mladých violoncellistů Prague Cello Quartet.

 

Prague-Cello-Quartet

 

Další osobností spojenou s Luhačovicemi, byť z literární a ne z hudební oblasti, je spisovatel František Kožík, od jehož narození letos uplyne 110 let. Do historie Luhačovic se zapsal knihami Po zarostlém chodníčku, ve které líčí osud Mistra Janáčka, a Kouzelník z vily Pod lipami, vykreslující životní příběh MUDr. Františka Veselého, budovatele lázní a zakladatele První akciové společnosti lázní luhačovických. K přiblížení a připomenutí F. Kožíka festivalovému publiku a lázeňským hostům bude zařazený do doprovodného programu film z televizního pořadu – cyklu „Hudba, kterou mám rád“, jehož hostem byl právě F. Kožík. Jedná se o záznam z roku 1995. Autorem scénáře byl Prof. Jiří Hlaváč, který na film naváže svojí besedou. Kožíkův vztah k lázním a Janáčkovi byl rovněž podnětem k připravení další Lavičky věnované osobnostem Luhačovic (Lavička Leoše Janáčka, Dušana Jurkoviče). Lavička Františka Kožíka s jeho citací bude odhalena také v rámci festivalu.

Foto: archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.