sobota, 03 srpen 2019 11:29

SOUTĚŽ O VSTUPENKY:
Závěr MHF Český Krumlov

Autor:

Vyhrajte DVOJICI VSTUPENEK na závěrečný galakoncert MHF Český Krumlov.
Ode dneška za týden se uzavře letošní ročník MHF Český Krumlov. Závěrečný galakoncert nese podtitul To nejlepší ze světové opery. V sobotu 10. srpna na něm vystoupí špičkoví sólisté, Adriana Kučerová /soprán/, Štěpánka Pučálková /mezzosoprán/, Richard Troxell /tenor/ (USA) a Boris Prýgl /basbaryton/. PKF – Prague Philharmonia bude řídit Leoš Svárovský. Zazní výběr z operních árií a scén Mozarta, Rossiniho, Donizettiho, Verdiho, Gounoda, Leoncavalla, Bizeta, Delibese, Offenbacha a Pucciniho.

Soutěžní otázka: Kdy vznikla Pivovarská zahrada v Českém Krumlově, kde se závěrečný galakoncert koná?

Odpovědi posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jako předmět zprávy uveďte: Krumlov GALA a nezapomeňte napsat i váš telefon a adresu.

Výherce vylosujeme ve čtvrtek 8. srpna.

 

k

 

Adriana Kučerová je pokračovatelkou slavné tradice slovenských sopranistek jako Lucia Popp, Edita Gruberová nebo Ľubica Vargicová. Absolvovala studium zpěvu na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě a na Národní konzervatoři v Lyonu. Na svém kontě má ocenění z mezinárodních soutěží, k nejvýznamnějším patří 1. cena, absolutní vítězství a zisk dalších čtyř cen na mezinárodní soutěži Hans Gabor Belvedere ve Vídni z roku 2005. Hostovala v prestižních operních domech, jakými jsou například Teatro alla Scala v Miláně, Teatro dell´Opera v Římě, Bavorská státní opera v Mnichově, Berlínská státní opera, Vídeňská státní opera, pařížská Opera de Bastille, Teatro Colon v Buenos Aires, Theater an der Wien, Houston Grand Opera ad. Vystoupila též v rámci festivalů Glyndebourne, Salzburg Mozartwoche, Salcburský festival, Pražské jaro, BBC Proms ad. Spolupracovala s takovými dirigenty, jakými jsou Daniel Barenboim, Gustavo Dudamel, Vladimir Jurowski, Riccardo Muti, Nicolaus Harnoncourt, Fabio Luisi nebo Kent Nagano. V poslední době ztvárnila hlavní roli v opeře Liška Bystrouška ve Státní opeře v Hamburku a roli Adiny v opeře Nápoj lásky ve Vídeňské státní opeře (společně s Juanem Diegem Flórezem), tutéž roli nastudovala i v produkci Teatro Colon v Buenos Aires. Ve Vídeňské státní opeře nedávno ztvárnila postavu Rosiny v opeře Lazebník sevilský, na Slovensku se představila na prknech Slovenského národního divadla jako Mařenka v Prodané nevěstě. Vystoupila na koncertech v Petrohradě, Londýně, Římě, Stockholmu, Barceloně, Praze a Tokiu. V nadcházející sezóně ztvární roli Zuzanky ve Figarově svatbě v Drážďanech a Julie v opeře Romeo a Julie v Tasmánii.

 

LukasKimlicka

 

Mezzosopranistka Štěpánka Pučálková absolvovala studium na Universität Mozarteum v Salcburku pod vedením Univ. Prof. KS Elisabeth Wilke a Prof. Eike Gramsse. Současně byla vyznamenána organizací Stiftung Mozarteum Medailí Lilli Lehmann. V roce 2015 se stala finalistkou mezinárodní pěvecké soutěže Hans Gabor Belvedere v Amsterdamu. V roce 2016 se zúčastnila mezinárodní pěvecké soutěže Concours International de Belcanto Vincenzo Bellini v Marseille, kde získala druhou nejvyšší udělenou cenu „Cena za nejlepší ženský hlas“. Představila se v řadě produkcí salcburské Univerzity Mozarteum a Landestheater Salzburg. V létě 2013 vystoupila na Salzburger Festspiele jako Lehrbube (Mistři pěvci norimberští) pod taktovkou Daniela Gattiho a v režii Stefana Herheima. V Landestheater Bregenz a Landestheater Salzburg účinkovala jako Mercedes (Carmen). V loňském roce se představila na prestižním, jubilejním 50. salcburském Velikonočním festivalu v roli Siegrune (Valkýra) pod taktovkou dirigenta a uměleckého ředitele festivalu Christiana Thielemanna, za doprovodu Staatskapelle Dresden a v režii Very Nemirové. V lednu tohoto roku vystoupila pod taktovkou maestra Plácida Dominga na koncertu Mozartovy narozeniny ve Stavovském divadle. Od sezony 2018/2019 je sólistkou Semperovy opery v Drážďanech.

 

StepankaPucalkovafotoPetraOdrailovires2

 

Tenorista Metropolitní opery Richard Troxell během své rozmanité kariéry působil v titulní roli Pinkertona v opeře Madama Butterfly ve zpracování Martina Scorseseho pro Sony Film, byl opakovaně hostem pořadu Jimmyho Fallona Late Night, lezl z kanálů v Seville jako Don José v Carmen v Opeře v Sydney, zpíval národní hymnu k příležitosti American League Championship Series Major League Baseball, vystupoval na Broadwayi po boku milované sopranistky Melissy Errico a zpíval roli trpaslíka v Zemlinského opeře „Der Zwerg“ v Avery Fisher Hall. Richard Troxell je tak všestranný zpěvák a herec, že dokáže v jedné sezóně zahrát sedmnáctiletého Romea i čtyřiaosmdesátiletého Galilea. Jeho krásný lyrický tenor a provedení titulních rolí okouzluje publikum v operních domech a koncertních sálech po celém světě, mezi nimiž nechybí Opera v Los Angeles, Washingtonská opera, Opera v Sydney, Opera v Pekingu, Houston Grand Opera, New York City Opera, L’Opéra Comique v Paříži, Opera v Monte Carlu, Teatro Petruzelli, Opera v Seville, Opera ve Philadelphii, Boston Lyric, Santa Fe a Trinity Wall Street.

 

Troxellcarmen-opera-australia-2011final2-1

 

Basbarytonista Boris Prýgl patří k nejtalentovanějším mladým pěvcům. Od sezony 2019/20 bude sólistou Bavorské státní opery v Mnichově, od sezony 2017/18 je členem Operního studia této opery. Studuje Vysokou školu múzických umění v Bratislavě ve třídě Petera Mikuláše. Na svém kontě má již několik vítězství v mezinárodních pěveckých soutěžích, v červenci 2017 se stal finalistou soutěže Belvedere, konané v moskevské Opeře Helikon, a probojoval se do finále nejslavnější světové soutěže, Operalia Plácida Dominga, konané v opeře v Astaně, metropoli Kazachstánu. Z této soutěže si odnesl Cenu Birgit Nilsson a Cenu Plácida Dominga. V roce 2015 získal titul absolutní vítěz Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. K jeho zahraničním úspěchům patří 2. místo v soutěži Ferruccia Tagliaviniho v Rakousku. První jevištní zkušenosti získal jako hostující sólista Slovenského národního divadla v Bratislavě a v Národním divadle Brno, kde zpíval roli vychovatele v české premiéře Rossiniho opery Hrabě Ory.

 

1Y3A1474

 

PKF – Prague Philharmonia je považována za jeden z největších kulturních fenoménů novodobé historie České republiky po roce 1989. Vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka (1946–2017) pod názvem Pražská komorní filharmonie. Od počátku sezony 2015–2016 stojí v jejím čele francouzský dirigent Emmanuel Villaume. Za dobu své existence vystoupila s celou plejádou světoznámých dirigentů a sólistů: Christopherem Hogwoodem, Julianem Rachlinem, Marthou Argerich, Jefimem Bronfmanem, Lucianem Pavarottim, Annou Netrebko, Plácidem Domingem, Elinou Garančou, Juanem Diegem Flórezem a řadou dalších. Je pravidelně zvána na mezinárodní hudební festivaly a vystupuje v předních světových sálech (BBC Proms, Elbphilharmonie Hamburk, Tokyo Suntory Hall, Královská opera Muscat v Ománu ad.). Natočila přes 90 kompaktních disků pro přední domácí i světová hudební vydavatelství: Deutsche Grammophon, Warner Classics, Decca, Supraphon, EMI, Sony Classical nebo Harmonia Mundi. Za své nahrávky má na svém kontě řadu ocenění: Zlatou desku RAC Kanada 2000, Cenu Harmonie 2001, Diapason d´Or 2007. V září 2018 vyšla u společnosti Warner Classics její profilová nahrávka s díly Ravela, Debussyho a Bizeta. 

 

PKF-PraguePhilharmoniafocus-nonefill-660x260

 

Prof. Leoš Svárovský vystudoval obory flétnu a dirigování na AMU v Praze u prof. Václava Neumanna. Svou kariéru začal v pražském Národním divadle jako asistent Zdeňka Košlera. V roce 1991 jej Herbert von Karajan pozval ke spolupráci s George Soltim, Claudiem Abbadem a Vídeňskými filharmoniky na „Sommer FestSpiele Salzburg“. Od roku 2000 je Leoš Svárovský pedagogem na katedře dirigování na AMU v Praze, v roce 2018 zde úspěšně ukončil profesorské řízení. Od začátku své kariéry působil jako šéfdirigent a první hostující dirigent u vynikajících českých a slovenských orchestrů: Komorní opera Praha, Janáčkova filharmonie Ostrava, Státní filharmonie Brno, Sinfonietta Žilina, Komorní filharmonie Pardubice, Orchestr baletu Národního divadla Praha, Státní opera Praha (2003–05 též umělecký ředitel), Slovenská filharmonie. Od roku 2014 je šéfdirigentem Aichi Central Symphony Orchestra Nagoya. Je hlavním hostujícím dirigentem Filharmonie B. Martinů ve Zlíně a čestným členem Filharmonie Brno. Pravidelně je zván na podia mnoha významných hudebních festivalů jak v České republice, tak i v zahraničí. Jeho diskografie obsahuje více než 24 CD u různých firem (Panton, Supraphon, JOD, Thoroform, WEA, Records, New Classic). Pravidelné abonentní koncerty v České republice i na Slovensku a koncerty v Japonsku v Tokiu a Nagoji doplňují nabitý kalendář Leoše Svárovského. Nedávná turné ho zavedla v  únoru 2019, společně s Filharmonií Brno, do Japonska. Debutoval  rovněž v Malaze, s orchestrem Čajkovského koncertoval  v Moskvě a s PKF v Číně. V listopadu 2019 ho čeká turné s JFO do Koreje.

 

IMG5193

 

Foto: archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.