úterý, 13 srpen 2019 09:11

SOUTĚŽ O VSTUPENKY:
ONO na Ostravských dnech

Autor:

Vyhrajte dvojici vstupenek na mimořádný koncert Orchestra Opening v rámci festivalu Ostravské dny. Koná se příští neděli 25. srpna v Trojhalí Karolina. Festival sice začíná už ve čtvrtek 22. srpna, nedělní koncert ale bude tradičně jeho velkým orchestrálním zahájením se světovými i českými premiérami nových skladeb. Vystoupí na něm mezinárodní orchestr mladých hráčů ONO / Ostrava New Orchestra.

Soutěžní otázka: Ve kterém roce vznikla myšlenka založit mezinárodní symfonický orchestr ONO pro potřeby festivalu Ostravské dny, který se v Čechách bude věnovat interpretaci soudobé hudby?

Odpovědi posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jako předmět zprávy uveďte: OSTRAVA a nezapomeňte napsat i váš TELEFON a ADRESU.

Výherce vylosujeme v pátek 23. srpna.

 

2-Petr-Kotik-diriguje-ONO-na-OD17

 

Festival Ostravské dny se konají celkem 10 dní, od 22. do 31. srpna. První festivalová akce začne ve čtvrtek na Dole Hlubina a následovat ji budou páteční a sobotní maratony, které nabídnou dvě desítky hodin současné hudby. Velké orchestrální zahájení festivalu se ale už tradičně koná v neděli. Úvodní program je nabitý skladbami pro asi 85 hudebníků a virtuózními sólovými výkony. Zahraniční scénu současné hudby bude zastupovat rakouský skladatel, programátor, hvězda západní operní scény i mág smyček, který vedle kořenů evropské avantgardy vychází z free jazzu, rocku, punku, techna Bernhard Lang (*1957) a izraelská skladatelka žijící v USA a profesorka věhlasné Yale University Chaya Czernowin (*1957). Účinek jejích kompozic bývá považován za "výrazně fyzický", o čemž podá svědectví francouzská violoncellistka Séverine Ballon. Langův hudební jazyk bude tlumočen britským klarinetistou Garethem Davisem, který vystoupí v energické kompozici pro basklarinet odehrávající se na dvou pódiích "DW28 Loops for Davis". Obě skladby jsou z roku 2017 a v Čechách zaznějí poprvé.

Světové premiéry tohoto večera má v rukou občanským povoláním vědec, výzkumník, nanochemik Petr Cígler (*1978) a skladatel a pedagog HAMU, zvukový performer a autor filmové hudby (např. Jan Palach) Michal Rataj (*1975). Oba napsali své novinky přímo pro Ostravské dny. Petr Cígler věnoval svůj Koncert pro lesní roh a orchestr hornistovi České filharmonie a dirigentovi Ondřeji Vrabcovi, sólového partu v Ratajově skladbě MOVIS se ujme belgický klavírista Daan Vandewalle. Zazní také dílo mistra mikrotonality, kanadsko/německého skladatele Marca Sabata (*1965). Program doplní hudba anglického skladatele Jamese Laytona (*1996), jednoho z nejmladších a zároveň nejzajímavějších rezidentů Institutu Ostravské dny 2019. Orchestr ONO / Ostrava New Orchestra dirigují Johannes Kalitzke, Bruno Ferrandis a Petr Kotík.

 

3Zahajovaci-koncert-OD15-v-Trojhali-Karolina

 

Druhým mimořádným orchestrálním koncertem bude festivalový závěr s avantgardní operou - v sobotu 31. srpna. Hrát bude Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Program nabídne světovou premiéru skladby jednoho z nejoriginálnějších českých skladatelů Petra Bakly (*1980) There Is An Island Above The City / Nad městem je ostrov. Pro festival ji nastuduje Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) a respektovaný dirigent soudobé hudby dneška Peter Rundel. Vyvrcholením festivalu pak bude jediná opera skladatele americké experimentální scény Mortona Feldmana (1926-1987) s názvem Neither. Libreto k opeře napsal dramatik, prozaik a odpůrce opery Samuel Beckett (Feldmanovi jej poslal napsané na pohlednici). Šestnáctiřádková báseň představuje jediný textový materiál opery pro sólový soprán a velký orchestr. Náročného sólového partu se ujme diva německých operních scén, sopranistka Claudia Barainsky, proslulá skvělými nahrávkami hudby 20. a 21. století. S krytým náměstím Trojhalí Karolina jako s operní scénou bude pracovat tandem tvůrců z Národního divadla moravskoslezského, režisér Jiří Nekvasil a scénograf David Bazika.

 

od-banner-1559080403

 

Foto: Ostravské dny

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.