středa, 04 září 2019 12:21

SOUTĚŽ O VSTUPENKY:
Siam Sinfonietta na turné v Evropě

Autor:

Vyhrajte vstupenky na tři výjimečné koncerty.
Bangkok Opera Foundation přiváží do Evropy svůj cenami ověnčený mládežnický orchestr Siam Sinfonietta. Od 6. do 16. září postupně navštíví osm evropských měst - Olomouc, Piešťany, Bratislavu, Budapešť, Prahu, Mnichov, Bayreuth a Baden-Baden. U dirigentského pultu se vystřídají Somtow Sucharitkul - nejznámější thajský umělec, Trisdee na Patalung - rezidentní dirigent v Bangkok Opera a Voraprach Wongsathapornpat - mladý nadějný skladatel a dirigent.

Soutěžit můžete o vstupenky na koncerty v Olomouci (6.9.), v Bratislavě (8.9.) a v Praze (12.9.).

Soutěžní otázka: Ve kterém roce byl založen symfonický orchestr Siam Sinfonietta?

Odpovědi posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jako předmět zprávy uveďte: buď OLOMOUC, BRATISLAVA nebo PRAHA, podle toho, o který koncert máte zájem, a nezapomeňte napsat i váš TELEFON a ADRESU.

Výherce vylosujeme vždy den před konáním koncertu, tedy 5.9., 7.9. a 11.9. a budeme ho informovat mailem.

Výherci budou mít vstupenky k vyzvednutí na pokladně před koncertem.

 

Trisdee-na-Patalung2

 

Siam Sinfonietta pracuje pod vedením dvou generačně odlišných dirigentů. Skladatel, dirigent a spisovatel Somtow Sucharitkul (*1952) prožil velkou část svého života v Anglii a Americe. Krátce po přelomu tisíciletí se vrátil do rodné země a založil první mezinárodní operní společnost v Bangkoku. Ve skladatelském světě je ceněn jako operní autor. Ve své dirigentské a pedagogické práci prosazuje holistický přístup, svou metodu využívá také v mládežnickém orchestru. V roce 2017 získal od německého spolku KulturForum Europa cenu za kulturní přínos. Zároveň ho forum označilo za uměleckého ambasadora mezi západem a východem, jenž překonává hranice a kulturní překážky a daří se mu navazovat významné kulturní vazby mezi Thajskem a Evropou.

 

SomtowSucharitkul

 

Kariéra mladého thajského skladatele a dirigenta Trisdee na Patalunga (*1986) začala v jeho patnácti letech, když se setkal se svým pozdějším učitelem a mentorem S. Sucharitkulem. Brzy poté se zahájil spolupráci s Bangkok Opera - jako zpěvák, sólový hráč, člen orchestru, skladatel i dirigent. Dnes je mimo jiné hudebním ředitelem Bangkok Baroque Ensemble a rezidentním dirigentem Orpheus Choir of Bangkok. Od roku 2005 také působí jako asistent dirigenta a hudební instruktor/kouč operních zpěváků při Nizozemském operním studiu v Amsterdamu. V oblasti kompozice se orientuje spíše na komorní díla, je však autorem také dvou symfonií.

Mládežnický symfonický orchestr Siam Sinfonietta založil v roce 2010 skladatel, dirigent a spisovatel Somtow Sucharitkul spolu s mladým dirigentem Trisdeem na Patalung pod záštitou Bangkok Opera Foundation. Toto výběrové stipendijní hudební těleso sdružuje nejtalentovanější mladé thajské instrumentalisty ve věku od dvanácti do pětadvaceti let. V orchestru se pracuje podle jedinečné výukové metody vyvinuté zakladatelem a uměleckým vedoucím, panem Sucharitkulem. Tato metoda doplňuje tradiční hudební výuku o zasazení skladeb do širšího kontextu (historického, kulturního či interpretačního). Mladí hráči navíc nabírají zkušenosti z různých světových koncertních sálů. Orchestr hrál např. ve vyprodaném sále newyorské Carnegie Hall a mnichovském Prinz Regententheater, dále v berlínském Konzerthaus, v pražském Klementinu, kalifornské Disney Hall či v Emirates Palace v Abu Dhabi.

 

Siam-Sinfonietta3

 

O dosažené úrovni orchestru vypovídá řada cen, které za dobu svého působení orchestr získal. Mezi nejcennější výhry patří první cena z mezinárodního mládežnického festivalu Summa Cum Laude ve Vídni (2012). O rok později dobyl Ameriku, když získal zlatou medaili na Los Angeles International Music Festival. Další tři prvenství slavil na festivalech konajících se v Carnegie Hall - Sounds of Summer Festival (2014), Sounds of Spring Festival (2016) a New York International Music Festival (2018). Dosud absolvoval čtyři velká evropská turné a jedno americké. Pravidelně spolupracuje s dalšími tělesy Bangkok Opera Foundation - se Siam Philharmonic Orchestra například uvedl thajskou premiéru Mahlerovy Symfonie č. 3, se Siam Opera připravil několik operních představení (Salome R. Strausse nebo Madama Butterfly G. Pucciniho). Ve svém repertoáru má symfonie Beethovena, Brahmse a  většinu Mahlerových, dále díla z první poloviny 20. století - Stravinského Svěcení jara, Bartókova Podivuhodného mandarína, Ivesovy Tři místa v Nové Anglii či Coplandovo Apalačské jaro a mnoho dalších. Uvádí však také řadu soudobých thajských kompozic - jak skladatelské počiny svých dirigentů, tak také krále Rámy IX.

Do Evropy tentokrát přiváží dvě světové premiéry - skladbu Restoration Trisdeeho na Patalunga a suitu z opery Helena Citronova Somtowa Sucharitkula. Na opeře, jejíž libreto vychází z životního příběhu slovenské židovky, která díky milostnému románku
s nacistickým dozorcem přežila Osvětim, pracuje Sucharitkul několik let. Dosud stačil vydat vlastní libreto. Všechna premiérovaná díla budou poprvé uvedena v Olomouci. Všech vokálních partů koncertního programu se zhostí sopranistka Sassaya Chavalit, která nyní působí převážně v Salcburku. Řada dalších thajských kompozic u nás ani na Slovensku neměla šanci dosud zaznít, v programu tak najdeme hned několik evropských premiér. Thajskou současnou hudbu doplní převážně díla dvacátého století (Webern, Berg, R. Strauss, Ligeti). Orchestr se však předvede i v osvědčených skladbách světových pódií (Mozart, Wagner, Dvořák). Každý koncert bude svým programem jedinečný.

 

Sassaya-Chavalit2

 

Pražský koncert se bude konat ve spolupráci s Novoměstskou filharmonií, neprofesionálním symfonickým orchestrem z Nového Města nad Metují. Orchestr vede od roku 1998 Jaroslav Rybáček. V Praze představí velmi pestrý program - od. G. Bizeta přes D. Šostakoviče a S. Prokofjeva až po známé melodie z filmu Forrest Gump A. Silvestriho. S mladými symfoniky se na jednom pódiu navíc představí sólista a koncertní mistr Symfonického orchestru Českého rozhlasu Petr Zdvihal, v jehož podání zazní známé Cikánské melodie Pabla de Sarasateho.

PLÁN TURNÉ          

6. 9. Olomouc - Reduta, 19.00 | 7. 9. Piešťany - Dom umenia, 20.00 | 8. 9. Bratislava - Komorné štúdio Slovenského rozhlasu, 17.00 | 9. 9. Budapest - Nádor Terem, 19.00 | 12. 9. Praha - Sál Martinů, 19.30 |
13. 9. München - Gasteig, 20.00 | 15. 9. Bayreuth Stadtkirche, 20.00 | 16. 9. Baden-Baden Kurhaus, 20.00

Foto: archiv orchestru

 

 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.