neděle, 22 září 2019 19:20

VÝHERCE NOT pro žáky a učitele:
Bärenreiter vydává pro děti

Autor:

Výhra na dnešní soutěžní otázku je tentokrát určena především žákům a jejich kantorům, kterým právě začal nový školní rok. Noty jim proto přijdou víc než vhod. Výherce má možnost výběru ze šesti níže uvedených novinek hudebního nakladatelství Bärenreiter Praha. Zvolili jsme čtyři nástrojové obory (kytara, klavír, violoncello, bicí nástroje) pro ty, kteří s hrou na nástroj teprve začínají, ale i pro mírně až středně pokročilé hráče.

Ptali jsme se: Klavírní cyklus Čtvrtky a osminky napsal  pro děti významný český skladatel 20. století. Jak se jmenoval?
Správná odpověď je: Bohuslav Martinů 

Výhercem se stává: Monika Hermanová, Brno - GRATULUJEME!

 

7030151730951283538915386526244527584313344o

 

Vítěz si může vybrat mezi těmito tituly:

 

BA-11555SommerChcibytkataristouOBALKA

 

Lukáš Sommer: Chci být kytaristou
Snadné skladby pro kytaru
ilustrace Jitka Němečková
BA 11555

Album pro děti (pro první tři roky výuky na kytaru) předního českého skladatele a kytaristy Lukáše Sommera (nar. 1984) reflektuje nejnovější hráčské a výukové trendy kytarové hry. Každá z drobných programních skladbiček je napsána jiným stylem a způsobem hry (technické zvláštnosti jsou stručně vysvětleny), některé z nich jsou v otevřené formě a kytarista může sám určit rytmické hodnoty nebo doplnit doprovod prázdných basových strun. Takto autor dává prostor pro vlastní tvořivost žáka a podporuje jeho hudební představivost. Stupeň obtížnosti: snadné až středně těžké. Audio online na www.nasenoty.cz

 

BA-11559MetelkaModerniobalka

 

Jakub Metelka: Moderní klavírní etudy 
ilustrace Andrea Tachezy
BA 11559

Album třiceti krátkých skladeb s vtipnými programními názvy dokazuje, že etudy nemusejí být vůbec nudné. Každá má svou náladu či dokonce příběh, svou melodickou přístupností a zvukovou moderností připomíná spíše přednesové miniatury. V albu se vyskytují všechny diatonické tóniny a každá etuda řeší konkrétní technický problém. Stupeň obtížnosti: středně těžké. Audio online na www.nasenoty.cz. „Až si přehrajete všechny etudy, budete se výborně orientovat ve všech durových a mollových tóninách a zdokonalíte si i čtení notového zápisu,“ je přesvědčen autor Jakub Metelka (nar. 1986), skladatel, klavírista a pedagog.

 

H-8034Hradecky-DvouhlaseskladbickyOBALKA

 

Emil Hradecký: DVOUHLASÉ KLAVÍRNÍ SKLADBIČKY NA JEDNU STRÁNKU
ilustrace Andrea Tachezy
H 8034

Snadné přednesové skladbičky pro začátečníky od zkušeného pedagoga a skladatele klavírní tvorby pro děti. Nápadité kousky jsou snadno hratelné, melodicky zajímavé a vtipně komponované skutečně jen do dvou hlasů, pro každou ruku jeden. Děti se seznámí s charakterem klasické hudby (Menuet, Rozhovor, Smutná panenka), stejně jako s různými tanci (Cha cha cha, Tango, Valčík, Polka, Blues, Boogie) nebo s úpravou lidové písně (Vyletěla holubička), ale též s celotónovou stupnicí (Mlha, Deštník) či pentatonikou (V Číně). Těchto 16 stránek a šestnáct skladbiček je vítaným obohacením instruktivního repertoáru pro děti. Audio online na www.nasenoty.cz

 

BA-11561Pauer12duetobalka

 

Jiří Pauer: DVANÁCT DUET PRO DVĚ VIOLONCELLA
editor Helena Velická
BA 11561

15-ti minutový soubor duet pro dvě violoncella významného českého skladatele Jiřího Pauera (1919–2007) vznikl v roce 1969 a je věnován violoncellistovi a zakladateli Smetanova kvarteta Antonínu Kohoutovi a jeho dceři Máše. Violoncellová dueta jsou vhodná pro mírně až středně pokročilé violoncellisty od 5. roku výuky. Jsou to ideální přednesové skladby pro dva žáky, popř. pro žáka a učitele, protože vrchní hlas je obtížnější zejména svým tónovým rozsahem, který směřuje do vyšších palcových poloh s notací v houslovém klíči. Dueta není potřeba chápat jako cyklus, sám autor vybízí k výběrovému hraní. Edice vychází z autografu, který je doplněn o editorkou doporučené prstoklady a smyky.

 

H-8046ChmuraNalouceOBALKA

 

Tomáš Chmura: NA LOUCE
pro začínajícího hráče na malý buben s klavírním doprovodem
H 8046

Album pro děti (i teenagery) je určeno začínajícím hráčům na malý buben. Krátké skladbičky s doprovodem klavíru, každá v trvání přibližně jedné minuty, mají programní názvy, které děti motivují. Autor se záměrně vyhýbá pokročilým technikám hry, ale obtížnost skladbiček mohou hráči při živém provedení výrazně upravovat zvoleným tempem. Při nácviku skladbiček lze použít také nahrávky, které jsou k dispozici online na www.nasenoty.cz ve verzi pro klavír s malým bubnem a ve verzi pouze klavírní. Jako zkušený a vyhledávaný pedagog pracuje Tomáš Chmura výukovou metodou „play-along“ (hra s nahrávkou). Používání nahrávek při hře usnadňuje začínajícím bicistům orientaci v notovém zápisu a pomáhá v hudebním vnímání skladby jako celku. Další verze „play-along“ nahrávek ke stažení na stránkách autora www.tomaschmura.com.

 

H-8047ChmuraDetskehristeOBALKA

 

Tomáš Chmura: DĚTSKÉ HŘIŠTĚ
pro začínajícího tympánistu s doprovodem klavíru
H 8047

Album pro děti (i teenagery) je určeno začínajícím hráčům na tympány. Krátké skladbičky s doprovodem klavíru, každá v trvání přibližně jedné minuty, mají programní názvy, které děti motivují. Autor se záměrně vyhýbá pokročilým technikám hry, ale obtížnost skladbiček mohou hráči při živém provedení výrazně upravovat zvoleným tempem. Při nácviku skladbiček lze použít také nahrávky, které jsou k dispozici online na www.nasenoty.cz ve verzi pro klavír s tympány a ve verzi pouze klavírní. Jako zkušený a vyhledávaný pedagog pracuje Tomáš Chmura výukovou metodou „play-along“ (hra s nahrávkou). Používání nahrávek při hře usnadňuje začínajícím bicistům orientaci v notovém zápisu a pomáhá v hudebním vnímání skladby jako celku. Další verze „play-along“ nahrávek ke stažení na stránkách autora www.tomaschmura.com.

 

Baerenreiter-Verlagmedium1544570764

 

Všichni víme, jak důležité jsou první notové publikace, které nás „potkají“ v dětství, nějakou dobu nás provázejí a mají společně s učitelem tu sílu probudit v nás zájem o hudbu. Jsou tituly, které nestárnou a učí se z nich několik generací muzikantů. K těm legendárním patří pro klavíristy třeba „Bégéeska“ – Klavírní škola pro začátečníky autorů Böhmové, Grünfeldové a Sarauera, pro houslisty nadčasový „Ševčík“ nebo pro kytaristy Jirmalova Škola hry na kytaru pro začátečníky. Nakladatelství Bärenreiter Praha vydává tyto tradiční pedagogické hudebniny dodnes, v mnoha případech v nových edicích. Vedle nich vznikají ovšem nové tituly, vycházející ze současné celosvětové pedagogické praxe a potřeb dnešních mladých učitelů. Noty, které na výherce čekají, patří právě do této kategorie.

Foto: Bärenreiter

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.