pondělí, 04 listopad 2019 23:01

VÝHERCI TŘÍ DVOJIC VSTUPENEK:
Česká filharmonie představí vítěze skladatelské soutěže

Autor:

Vyhlašujeme výherce tří dvojic vstupenek na čtvrteční mimořádný koncert České filharmonie!
7. listopadu v Rudolfinu zazní vítězné skladby 2. ročníku Skladatelské soutěže ČF, která vznikla ještě z iniciativy Jiřího Bělohlávka. První ročník proběhl v roce 2014. Další následovala o čtyři roky později, té už se ale Jiří Bělohlávek nedožil. Odborná porota nakonec vybrala tři finalisty a právě jejich skladby budou mít teď premiéru. Vítězem se stala Jana Vörošová. Za ní skončili Adrián Demoč a Matouš Hejl. Koncert bude řídit uznávaný dirigent Keith Lockhart a sólového partu se ujme Vanda Šípová.

Ptali jsme se: Jak se jmenuje vítězná skladba Jany Vörösové?
Správná odpověď je: Písně vrbovýho proutku pro soprán a orchestr
Výherci se stávají:
Kamil Plavec, Praha 3
Jarmila Tauerová, Praha 10
Petra Kuntová, Praha 8

 

7526500026841407816255188743386360372527104o

 

Když se v roce 2012 stal Jiří Bělohlávek šéfdirigentem České filharmonie, jedním z jeho uměleckých cílů bylo vytvořit důstojné podmínky pro mladé umělce, podněcovat jejich profesní rozvoj a přispět k jejich úspěchu na mezinárodním poli. Kromě práce s mladými hudebníky v orchestru a podpory talentovaných sólistů se společně se skladatelem Miroslavem Srnkou zamýšlel nad účinnou formou podpory mladých skladatelů. Díky tomu už v roce 2014 proběhla první skladatelská soutěž České filharmonie a další následovala o čtyři roky později. V prvním kole se sešlo úctyhodných 57 přihlášek z České republiky a ze Slovenska, z nichž komise, kterou tvořili hráči České filharmonie, dramaturgové a renomovaní skladatelé (Václav Petr, koncertní mistr violoncell České filharmonie, Ondřej Roskovec, vedoucí a první hráč skupiny fagotů České filharmonie Vítězslav Mikeš, dramaturg Filharmonie Brno Josef Třeštík, dramaturg Symfonického orchestru Českého rozhlasu Martin Smolka a skladatel Miroslav Srnka), vybrala tři finalisty. Adrián Demoč, Matouš Hejl a Jana Vörösová vytvořili na objednávku České filharmonie díla, která uslyšíte na tomto mimořádném koncertu. Ve finálové porotě zasedla profesorka Harvardovy univerzity Chaya Czernowin, šéfdirigent Sydney Symphony Orchestra David Robertson a šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov. Jednoznačně se shodli na udělení první ceny Janě Vöröšové za cyklus Písně vrbovýho proutku. Vysoké nároky měli i na výběr dirigenta, který skladby provede v premiéře: Keith Lockhart je nejen špičkovým hudebníkem, ale také jedním z nejoblíbenějších dirigentů, s nimiž naši hráči spolupracují.

 

TpUKRllg

 

Jana Vörošová složila svůj pětidílný cyklus pro soprán a orchestr na texty inuitské poezie. Sama o nich říká, že jsou to zvláštní obrazy z jiného světa, které působí napůl jako zaříkávadla. Jejich stručná podoba nezahlcuje skladbu slovy, ale naopak umožňuje nabalovat na ně pořád nové hudební významy.

Druhé místo získalo adagio pro orchestr, které jeho autor Adrián Demoč nazval slovensky Neha. Je to tichá skladba bez nutnosti ukazování „nekonečných“ možností orchestrace – něžně, měkce a křehce by měl znít každý jednotlivý tón.

Crossings skladatele Matouše Hejla získaly třetí místo a hudební linie se v nich kříží podobně jako linie gotického oblouku postaveného z velrybích čelistí. Zastřešujícím principem skladby je zrcadlení.

Jana Vöröšová získá finanční odměnu ve výši 100 000 korun a Matouš Hejl ve výši 50 000 Kč. Všechny tři skladby Česká filharmonie provede ve světové premiéře právě ve čtvrtek 7. listopadu 2019.

 

premiercover-d8473

 

Jana Vöröšová (1980) studovala skladbu na Pražské konzervatoři ve třídě profesora Bohuslava Řehoře a na Hudební fakultě AMU v Praze ve u profesora Václava Riedlbaucha. Absolvovala roční stáž na Koninklijk Conservatoire Brussel a tříměsíční tvůrčí pobyt v Paříži. Její skladby byly hrány na festivalech Contempuls, Pražské Premiéry, Forfest, Festival delle nazioni Citta di Castello (IT), Orfeo (SR), Calliopée (FR), Présance (FR), Wien Modern. Je členkou cimbálové asociace a Institutu Duncan. Je zakladatelkou a sbormistryní dětského i smíšeného sboru La Folia. Vede hudební tvůrčí kurzy a semináře pro děti i dospělé, jejichž náplní je vytváření neobvyklých zvukových krajin. V současné době se věnuje převážně písňové tvorbě pro děti.

 

 

Foto: archiv ČF

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.