neděle, 10 listopad 2019 11:01

SOUTĚŽ O DVOJICI VSTUPENEK:
Studenti JAMU si projdou Zkouškou lásky

Autor:

Vyhlašujeme soutěž o dvě vstupenky na 1. premiéru Komické opery Gioacchina Rossiniho Zkouška lásky o dvou dějstvích v českém překladu Václava Málka. 23. listopadu ji od 19 hodin představí Komorní opera Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Divadle na Orlí. Druhá premiéra je pak na programu hned další den. Zkoušku lásky charakterizují typické prvky tehdejší opery, intriky, láska, přátelství, nečekané zvraty, bláznivé situace, humor a především temperamentní, svižná hudba.

Soutěžní otázka: Jak se jmenuje poslední opera Gioacchina Rossiniho?

Odpovědi posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jako předmět zprávy uveďte: JAMU a nezapomeňte napsat i váš TELEFON a ADRESU.

Výherce vylosujeme ve STŘEDU 20. LISTOPADU.

 

KORossinizkousky3EmaTresova

 

Divadlo na Orlí sice nedisponuje takovým počtem repríz, nicméně už dlouhá léta přivádí k životu celorepublikově unikátní projekt, jakým je Komorní opera Hudební fakulty JAMU. Režijní koncept drží v rukou studentka 3. ročníku Operní režie Hudební fakulty JAMU Kateřina Křivánková. „Opera se odehrává v redakci časopisu Štronzo! a vypráví příběh šéfa, který je zamilovaný do své kolegyně Kláry. Aby si byl jistý, že jej Klára také miluje, vymyslí na ni lest. Netuší ale, že se tím celá situace zkomplikuje a že se nakonec on sám stane tím, kdo postupuje zkoušku - Klářinu zkoušku lásky“, komentuje děj Kateřina Křivánková. Absolventský výkon režisérky doplní absolventské výkony zpěvaček Kristíny Kubové, Denisy Birošové Ilony Laubové.

Zasazení konceptu do moderní doby není jedinou inovací, kterou v Brně studentská Zkouška lásky představí. Téma příběhu je natolik současné, že přimělo aktualizovat text libreta. Překladu do českého jazyka se chopil pedagog operní režie Václav Málek. „Český překlad Rossiniho opery Zkouška lásky je de facto překladem překladu. Původní italské libreto bylo přeloženo do němčiny, a to jsem následně převedl do češtiny… Naše Zkouška lásky je tzv. komorní opera, zkrácená a upravená verze původního klasického díla“, dodává k překladu Václav Málek.

 

KORossinizkousky4EmaTresova

 

Na aktuálnosti netratí ani scéna Terezy Jančové (studentka 3. ročníku Scénografie na Divadelní fakultě JAMU), která mimo jiné umožňuje orchestru stát se součástí hereckých akcí. Po dlouhé době tak diváci uvidí orchestr složený z hráčů Janáčkova akademického orchestru, přímo na pódiu pod taktovkou dirigenta Patrika Červáka (student 3. ročníku Dirigování orchestru na Hudební fakultě JAMU).

Kromě scénografie se studenti Divadelní fakulty JAMU podílí například na light designu nebo na dokumentaci opery. Vedle četného fotografického materiálu vzniká o Komorní opeře také filmový dokument Anastasiye Panfilové (studentka 2. ročníku magisterského studia v oboru Audiovizuální tvorba a divadlo Divadelní fakulty JAMU). Své síly spojily i katedry hudební a divadelní produkce. Spolupráce s Divadelní fakultou se tak stává velmi vzácným prvkem vznikající opery.

 

KORossinizkousky

 

Gioacchino Rossini (1792-1868) je autorem mnoha proslulých operních děl. Z těch nejznámějších můžeme jmenovat operu Lazebník Sevilský, Otello nebo Vilém Tell. Jeho Zkoušku lásky (v originálním znění La pietra del paragone – překládána též jako Prubířský kámen) řadíme mezi rané a málo uváděné drama giocoso (hudební veselohra). Svou premiéru zažila opera v září roku 1812 v Milánské La Scale. Během první sezóny byla uváděna tři a padesátkrát.

Zkouška lásky v podání týmu Komorní opery Hudební fakulty JAMU má premiéry 23. a 24. listopadu, reprízy 25., 26. a 28 listopadu a derniéru pak 29. listopadu.

 

KORossinizkousky2

 

KORossinizkousky1

 

Kopia-sboru-EU4A5619

 

Kopia-sboru-346A8324

 

Kopia-sboru-EU4A5755
 

Foto: Ema Tresová, Filip Trněný

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.