čtvrtek, 17 září 2020 15:49

VÝHERCI VSTUPENEK:
SOČR připomene nedožité osmdesátiny Karla Růžičky

Autor:

Letos by se dožil osmdesáti let jazzový klavírista, skladatel a pedagog Karel Růžička. 18. září jeho osobnost připomene Symfonický orchestr Českého rozhlasu koncertem v holešovickém Centru současného umění DOX. Jedním z protagonistů večera, který stojí i i za jeho dramaturgií, bude Růžičkův žák, klavírista Tomáš Sýkora se svým triem. Jako sólista se představí saxofonista David Fárek, řídit bude dirigentka Štěpánka Balcarová, jedna z posledních spoluhráček Karla Růžičky staršího. Koncert začíná v půl osmé večer.

Ptali jsme se: Který nástroj vystudoval Karel Růžička vedle klavíru?
Správná odpověď je: bicí nástroje
Výherci se stávají:
Martina Čížková, Příbram
Vít Šimánek, Lysá nad Labem
Honza Jaroš, Nymburk
Petr Duzbaba, Praha 22, 
Milada Šejnohová, Uhříněves
Kateřina Gazdova, Říčany

GRATULUJEME!
 

 

11

 

„Dostal jsem příležitost být kurátorem jazzové řady SOČRu a zpracovat program koncertu s názvem Homage Karel Růžička,“ popisuje Tomáš Sýkora. Program zahájí skladba Karla Růžičky Lovebird v nové úpravě pro kvarteto jazzových muzikantů a orchestr. Je vystavěná na půdorysu velké jazzové formy typické pro současná bigbandová aranžmá. Následovat bude suita Hidden Songs, kterou napsal Tomáš Sýkora pro vlastní trio a orchestr. Večer završí Grace and Gratitude Medley, Sýkorova orchestrální úprava skladeb z posledního alba saxofonisty Karla Růžičky ml.

 

4

 

„Geniální skladatel, pianista, laskavý člověk, zábavný a milý přítel. Jeho hravá a invenční sóla nás v klubech vždy přiváděla do dobré nálady. Když se mu nějaký jazzový fórek obzvlášť povedl a publikum zatleskalo, obrátil se na nás s nezapomenutelným lišáckým úsměvem.“ Těmito slovy Karla Růžičku před několika lety popsal výtvarník Jiří Slíva. Karel Růžička se narodil v roce 1940 a zemřel 26. září 2016. Patřil mezi nejznámější české jazzové muzikanty. Plné čtyři sezony strávil v orchestru divadla Semafor téměř od počátku jeho existence, pak odešel do Jazzového orchestru Československého rozhlasu, který vedl legendární Karel Kraugartner a hrál i jako host s mnoha dalšími muzikanty. V českých jazzových dějinách snad neexistovalo významné hudební uskupení, ve kterém by Karel Růžička nezanechal stopu. Vystupoval třeba s Jazz Celula Laca Decziho, SHQ Karla Velebného, s Pražským bigbandem Milana Svobody nebo Orchestrem Gustava Broma, s mnoha jazzovými sólisty a spolupracoval také rozhlasovými orchestry ve Finsku a Dánsku. Nahrál desítky titulů, mezi kterými najdeme nejen jazzové věci, ale také díla z oblasti vážné hudby včetně symfonických skladeb. Nebyl totiž vnímán jako osobnost jazzového mainstreamu. Nacházel spíš vlastní, náročnější cestu a chtěl jazzovou hudbu, přenést ze sféry zábavné do vyšších sfér. Sám ostatně komponoval i skladby mimo jazz a také jeho sóla ve standardech obsahovala harmonická a formová obohacení. Komponování a hru na klavír vyučoval na Konzervatoři Jaroslava Ježka a na Akademii múzických umění v Praze, byl také ředitelem Letní jazzové dílny Karla Velebného ve Frýdlantě.

 

111

 

Jeho syn, saxofonista Karel Růžička junior žije a působí od roku 1994 v New Yorku. De facto tak naplnil otcův sen o odchodu do zahraničí. U toho nakonec převážil názor, že ho v Československu drží příliš mnoho pout. Při častých synových návštěvách Prahy ale společně vystupovali a nahrávali. Zahrát měl i teď v pátek, kvůli současným omezením ale nemůže přijet do České republiky.

 

Foto: Petr Vidomus, Luke Marantz, Vít Šimánek

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.