pondělí, 29 březen 2021 09:31

SOUTĚŽ o CD:
Václav Trojan: Sen noci svatojánské

Autor:

Český rozhlas vydává nové CD s filmovou hudbou skladatele Václava Trojana. Unikátní nahrávka vznikla u příležitosti obnovené premiéry světově proslulého loutkového filmu režiséra Jiřího Trnky „Sen noci svatojánské“, který živě doprovází Symfonický orchestr Českého rozhlasu a tamní Dětský pěvecký sbor. Sólisty jsou sopranistka Patricia Janečková a tenorista Richard Samek, řídí Jan Kučera. Vypravěčem je Petr Štěpánek.

Soutěžní otázka: Jaký nástroj vystudoval Václav Trojan?

Odpovědi posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jako předmět zprávy uveďte: TROJAN a nezapomeňte napsat i váš TELEFON a ADRESU.

Výherce vylosujeme v ÚTERÝ 6. dubna 2021.

 

Trojan-Sen-noci-svatojnske01

 

Znovuuvedení díla předcházelo několik let pečlivé přípravy. Její součástí byl i kompletní přepis a úprava objemných partitur tvůrce filmové hudby Václava Trojana, které se zhostil skladatel, aranžér a dirigent Adam Klemens. Pro svoji práci měl přitom k dispozici pouze Trojanův rukopis partitury z roku 1959, ze které ale tvůrci ve filmu nakonec použili jen určitý výběr. Bylo tedy v první řadě třeba zjistit, které hudební scény nebo jejich úseky, někdy dokonce jen fragmenty, jsou ve filmu použity.

 

101

 

Po dlouhých šesti desetiletích tak budou mít posluchači možnost vychutnat si původní hudbu Václava Trojana a její orchestraci v nezměněné podobě včetně nejmenších detailů a zároveň ve špičkové zvukové kvalitě. Unikátnost zvuku umocňuje i hudební nástroj zvaný sobot - Jiří Trnka ho pojmenoval po autorovi panu Sobotkovi. Tento instrument nechal Václav Trojan vyrobit speciálně pro hudbu k Trnkovým filmům a jeho charakteristický zvuk se objevují i na aktuální nahrávce. Zajímavým detailem je i to, že přestože se jedná o bicí nástroj, hru na něj obstarává klavírista. Kopii nástroje poskytl Jaroslav Krček – dirigent, skladatel, vedoucí souboru Musica Bohemica a dávný přítel Jiřího Trnky i Václava Trojana.

 

100

 

Foto: Archiv ČRo, Radioservis

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.