pátek, 03 září 2021 15:39

SOUTĚŽ O VSTUPENKY:
Mozartovo Requiem versus Horálkovo Oratorium

Autor:

Orchestr se opět ponoří do vod hudebního klasicismu. Po programu složeném ze skladeb Beethovena, Rejchy a  Myslivečka tentokrát představí dvě duchovní vokálně instrumentální díla. Slavné Requiem d moll W. A. Mozarta doplní Oratorium de Passione Domini nostre Jesu českého skladatele Václava Horálka uvedené v novodobé premiéře. Koncertní program zazní poprvé v rámci Klášterních slavností v Šumperku 13. září 19 hodin. Pak zazní 14. září od půl osmé v Českém muzeu hudby v Praze a 15. září od 19 hodin v Karlových Varech v Kostele sv. Anny v Sedleci. Soutěžíme o dvojici vstupenek na pražské a o dvojici vstupenek na karlovarské provedení.

Soutěžní otázka: Mozartovo Requiem dopracovalo více skladatelů, verze kterého z nich zazní na zářijových koncertech souboru Musica Florea?

Odpovědi posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jako předmět zprávy uveďte: Requiem a nezapomeňte napsat i váš TELEFON a ADRESU.

Výherce vylosujeme v PÁTEK 9. září 2021

 

107

 

Oratorium Václava Horálka, rektora školy ve Zlonicích, vzniklo na česky psaný text z roku 1735. V centru tohoto díla stojí čtveřice alegorických postav – Svědomí, Naděje, Duše a Zoufalství. Byť se jedná o dílo krátké rozsahem, nepostrádá vysoce kvalitní kompoziční standardy své doby. „Úroveň Horálkova díla není tak překvapující, uvědomíme-li si, že byl učitelem později světoznámého harfenisty a skladatele Jana Křtitele Krumpholze,“ připomíná umělecký vedoucí orchestru Marek Štryncl.

Zatímco Horálkovo Oratorium je skladbou spíše neznámou, Mozartovo Requiem d moll je bezpochyby jedním z nejpopulárnějších děl odkazu klasické hudby. Přesto bude provedení orchestru Musica Florea v lecčems odlišné. Mozart psal zádušní mši během posledních týdnů svého života a dílo nedokončil. Toho se ujali jeho současníci, žáci a pokračovatelé, nejznámější z nich je Franz Xaver Sussmayer, jehož verze je obecně přijímána jako finální. Marek Štryncl spolu se svých orchestrem však šli cestou méně prošlapanou. Byl to muzikolog Robbins London, který se nejvíce zasloužil o rozšíření informací o postupném vzniku a proměně podoby Mozartova Requiem, které bylo ve výsledku dílem až čtyř skladatelů.

 

103

 

„Mluvíme-li o dokončení tohoto díla, skloňuje se nejčastěji Sussmayerovo jméno, víme však, že před ním ke skladbě přistoupili minimálně další dva tvůrci. My budeme vycházet z dopracování Josepha Eyblera, Mozartova současníka, který strávil poslední dny u Mozartovy smrtelné postele a pomáhal zapisovat do not jeho kompoziční představy, měl tedy informace z první ruky,“ vyzdvihuje Marek Štryncl.

Musica Florea patří k průkopníkům realizace této verze. Sussmayerem doplněné pasáže v ní používá pouze na místech, která Eybler plně nedokomponoval nebo se jeho práce nedochovala. „Díky tomu i tak známé dílo, jakým je Requiem d moll, získá nový zvuk a netušený náboj,“ uzavírá Marek Štryncl.

 

 

Oratorium vs Requiem

Program:

Václav Horálek: Oratorium de Passione Domini nostre Jesu

Wolfgang Amadeus Mozart: Requiem d moll

Účinkuje:

orchestr Musica Florea a sbor Collegium Floreum

soprán: Michaela Šrůmová

alt: Aneta Petrasová

tenor: Martin Javorský

bas: Miloš Horák

dirigent: Marek Štryncl

 

Foto: archiv KlasikyPlus, archiv SHF

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.