čtvrtek, 08 září 2022 09:05

SOUTĚŽ O VSTUPENKY:
Cleveland Orchestra na Dvořákově Praze

Autor:

V neděli 11. září zavítá do Prahy po 33 letech legendární Cleveland Orchestra – těleso s výraznou českou stopou a zároveň světová orchestrální špička, která se řadí do stejné kategorie jako například Vídeňští filharmonikové. V čele orchestru stane jeho dlouholetý šéfdirigent Franz Welser-Möst, který v Praze v nedávné době dvakrát vystupoval s Českou filharmonií. Zazní výběr ze skladeb pozdního německého romantika Richarda Strausse.

Soutěžní otázka: Ve kterém roce byl Clevelandský orchestr založen?

Odpovědi posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jako předmět zprávy uveďte: CLEVELAND a nezapomeňte napsat i váš TELEFON a ADRESU.

Výherce vylosujeme v SOBOTU 10. ZÁŘÍ 2022.

 

250

 

Program nabídne dvě symfonické básně Richarda Strausse, méně uváděnou Macbeth a oblíbený titul Enšpíglova šibalství, a Suitu o třech částech z opery Růžový kavalír, kterou sestavil Franz Welser-Möst. Richard Strauss patří už od dětství k jeho oblíbeným skladatelům. „Když jsem byl malý, matka mi často vyprávěla o Straussově Růžovém kavalírovi. Byla jím uhranuta, ve Vídni ho slyšela mnohokrát a nebylo jiné cesty, než si ho zamilovat také. Jako mladý dirigent jsem byl Straussem fascinován. Co dokáže dostat z orchestru, jaké barvy, jaký zvuk!“ A ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon k tomu dodává: „Clevelandský orchestr patří do trojice nejlepších těles ve Spojených státech. V dílech Richarda Strausse mohou hráči orchestru zcela prokázat své dovednosti, protože bohatá instrumentace naplno využívá možnosti všech nástrojů v partituře zastoupených. Šéfdirigent Clevelandu Franz Welser-Möst se pak práci s krásným a sytým zvukem orchestru věnuje s neuvěřitelnou intenzitou.

S Clevelandským orchestrem je nesmazatelně spojena i česká stopa. Letos 13. srpna s ním debutoval klavírista Lukáš Vondráček v Rachmaninovově Druhém klavírním koncertu. V posledních letech orchestr v domovské Severance Hall, která je pravděpodobně nejmalebnějším koncertním sálem v USA, několikrát řídil Jakub Hrůša. V roce 2018 například s orchestrem nastudoval symfonii Asrael Josefa Suka. S orchestrem také v roce 1964 vystupoval houslista Josef Suk, a to v newyorské Carnegie Hall. Pod taktovkou tehdejšího hudebního ředitele orchestru George Szella zazněl Houslový koncert Antonína Dvořáka. Podrobně jsme řadu zajímavostí o tomto orchestru i jeho dotecích s Evropou a Čechy shrnuli v našem SeriáluPlus Klasika v souvislostech.

 

251

 

Dvořákova Praha je součástí evropského turné Clevelandského orchestru pod vedením Franze Welser-Mösta, které začalo 31. srpna v Labské filharmonii v Hamburku. Dalšími zastávkami orchestru jsou pak prestižní sály, jako je Berlínská filharmonie nebo amsterodamský Concertgebouw. Do Prahy přijede orchestr přímo z festivalu v Lucernu a po vystoupení v Rudolfinu pak hned zamíří do vídeňského Musikvereinu.

 

Foto: Roger Mastroianni

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.