pátek, 14 říjen 2022 16:49

SOUTĚŽ O DVOJICI VSTUPENEK:
Předpremiéra filmu Il Boemo

Autor:

Vojtěch Dyk jako Josef Mysliveček ve výpravném životopisném filmu Il Boemo přiblíží osudy tohoto slavného českého skladatele 18. století. Režie se ujal Petr Václav, který přizval ke spolupráci špičkové hudební osobnosti, jako jsou Simona Šaturová, Raffaella Milanesi, Emőke Baráth, Philippe Jaroussky nebo Krystian Adam a s nimi  Collegium 1704 v čele s Václavem Luksem.

Soutěžní otázka: Ve kterém roce odešel Josef Mysliveček do Itálie?

Odpovědi posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jako předmět zprávy uveďte: IL BOEMO a nezapomeňte napsat i váš TELEFON a ADRESU.

Výherce vylosujeme v NEDĚLI 16. ŘÍJNA 2022

 

002

 

Dobově i obsahově věrný příběh představuje Josefa Myslivečka, který díky svému talentu dokázal okouzlit i to nejnáročnější publikum, prosadit se v obrovské konkurenci italských skladatelů a vystoupat až na samotný vrchol tehdejšího operního světa. Syn pražského mlynáře se navzdory očekávání rodiny vydal za svým snem do Itálie, která byla v druhé polovině 18. století světovým centrem opery, a na rozdíl od mnoha jiných se tam dokázal prosadit a dosáhnout hvězdné kariéry. Kdo tedy skutečně byl Josef Mysliveček? Jak je možné, že se mu tak rychle podařilo zaujmout diváky nejdůležitějších italských operních scén, nejslavnější interprety, impresária i samotné panovníky a vystoupat tak až na pomyslný vrchol mezi tehdejšími hudebními skladateli? A jak je zároveň možné, že stejně rychle dokázal zmizet z lidské paměti?

 

005

 

Film se pokouší odpovědět na některé z těchto otázek a zejména připomenout tohoto našeho hudebního velikána, o kterém se dochovalo jen velmi málo informací. Klíčovou součástí vyprávění se proto stává samotná hudba Josefa Myslivečka. Díky ní dokáží tvůrci alespoň trochu poodkrýt vnitřní svět jednoho z nejslavnějších českých skladatelů. Dokonalý hudební zážitek divákům zprostředkují ti nejlepší současní interpreti barokní hudby v čele s Václavem Luksem a Collegiem 1704. Do Benátek, Neapole a dalších italských měst tehdejší doby je přenesou i do detailů propracované reálie tehdejšího světa, a to jak kostýmy, masky a výprava, tak rovněž zcela autentický výkon Vojtěcha Dyka v hlavní roli, který celou svou roli odehraje v italštině.

Ve filmu se objeví i reálné historické postavy, například operní zpěvačka Caterina Gabrielli (1730–1796), neapolský král Ferdinand IV. (1751–1829) nebo Leopold Mozart a Wolfgang Amadeus Mozart.

 

003

 

Zásadní vliv na vznik filmu hrála i precizní odborná příprava. Petr Václav spolupracoval s celou řadou předních odborníků na tvorbu a život Josefa Myslivečka, mezi kterými můžeme jmenovat například amerického muzikologa Daniela E. Freemana či českého hudebního historika Stanislava Bohadla. Na práci na hudební složce filmu měl určující vliv dirigent a zakladatel špičkového barokního orchestru Collegium 1704 Václav Luks. O dokonalé a autentické provedení Myslivečkových operních árií se ve filmu zasloužili přední světoví operní sólisté, jako například Philippe Jaroussky, Simona Šaturová, Raffaella Milanesi, Emőke Baráth či Krystian Adam. Scénář k filmu vznikl do značné míry díky grantu francouzské vlády, která Petru Václavovi udělila prestižní Prix de Rome, jehož součástí je stipendium v římské Ville Medici. Autor filmu tak mohl strávit rok přímo v Itálii, kde se snažil v archivech dohledat veškeré zmínky o Josefu Myslivečkovi a také přesně zmapovat místa jeho pobytu na Apeninském poloostrově. Své poznatky pak dokázal využít i při natáčení dokumentárního filmu o Josefu Myslivečkovi Zpověď zapomenutého

 

001

 

Foto: Mimesis Film / Richard Hodonický

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.