*KlasikaPlus.cz

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

 
24

25 let aktivního hudebního života dnes oslaví Zemlinského kvarteto. Od půl osmé večer připravilo ve Velkém sále Městské knihovny v Praze koncert, kterým své jubileum připomene. Jedná se o náhradní termín za 1. dubna. Jako hosté vystoupí houslista David Kalista a Penguin Brass Quartet a zatančí i Pražský komorní balet.

 

70232977101564349881070646012337285297602560oV těchto dnech se vyhlašují a rozdávají Jihočeské Thálie. Nejlepší operní výkony ocení Jihočeské divadlo v sobotu 26. září na představení inscenace Tajemství. Nominováni jsou Michaela Gemrotová za titulní roli Evity, Lucie Kašpárková za roli MiladyDaliborovi a Lenka Pavlovič za roli Jitky v téže inscenaci. Mezi muži si cenu odnesou buď Aleš Briscein nebo Josef Moravec, oba za titulní roli Dalibora nebo Lukáš Randák za roli CheEvitě. Ve stejný den budou také vyhlášeny ceny pro Malé divadlo před začátkem premiéry netradiční pohádky Karkulka vrací úder. Činohra už ceny rozdala minulou sobotu a baletní soubor to udělá v rámci tanečního večera 3+1 v pátek 13. listopadu. Nominace mají Petronela Bogdan za roli soudružky Pilné v Inscenační poradě, Rosa Maria Pace za roli Růženky (Aurory) v Šípkové Růžence a Eleonora Romano za roli Cituplné robotky v Inscenační poradě a mezi muži Béla Kéri Nagy za role Hraběte, režiséra a pana Vajíčka v Inscenační poradě, Sebastiano Mazzia za role prince Desiré a Modrého ptáka v Šípková Růžence a Zdeněk Mládek za roli Carrabosse v téže inscenaci. Původně mělo předávání Jihočeských Thálií 2019 proběhnout najednou během slavnostního večera na jaře, zasáhla ale situace kolem koronaviru.

22Poslední koncert šestého ročníku Mezinárodního hudebního festivalu J. C. F. Fischera se uskuteční v neděli 27. září v kostele sv. Petra a Pavla v Krajkové od 18 hodin. Bude věnován italskému baroknímu skladateli Giovanni Battistovi Pergolesimu. Z jeho odkazu v podání Ensemble Damian zazní Sinfonia f moll, Sinfonia F dur a známá Stabat Mater. Sóla přednesou sopranistka Markéta Israel Večeřová a altistka Dorota Grossová. Ensemble Damian budou reprezentovat houslistky Lenka Černínová a Jana Spáčilová, violista Tomáš Hanzlík, violoncellistka Petra Machková Čadová, kontrabasista Šimon Jakubíček, na pozitiv bude hrát Martin Smutný a na theorbu Marek Kubát. Na festivalu letos vystoupili Komorní filharmonie Pardubice se sopranistkou Eliškou Tomeňukovou, Pražský žesťový soubor s varhanicí, zakladatelkou a dramaturgyní festivalu Michaelou Káčerkovou, Komorní orchestr Karlovarských symfoniků s dirigentem Vojtěchem Spurným, varhaník Jaroslav Tůma s knězem, teologem, přírodovědcem, pedagogem a spisovatelem Markem Orkem Váchou, ženský vokální soubor Sjaella Ensemble z Lipska a instrumentální soubor Concerto Aventino. Festival nese jméno barokního skladatele, který pocházel z tamního regionu.

4

Patnáctý ročník letního festivalu klasické hudby Za poklady Broumovska zakončí v neděli 27. září v broumovském klášteře od 18 hodin koncert houslisty Pavla Šporcla a cimbálové kapely Gipsy Way Ensemble. Zazní úpravy děl Johannesa Brahmse, Ástora Piazzolly, autorské kompozice Pavla Šporcla, lidové písně, maďarské čardáše a filmová hudba. Program je pokračováním prvního koncertu Pavla Šporcla s cikánskou tématikou Gipsy Way.

 
1

Po úspěšném projektu základních uměleckých škol Královéhradeckého a Pardubického kraje v loňském roce se ZUŠky vracejí na poutní místo Neratov. Spojí tak své síly v rámci celostátního happeningu ZUŠ Open, který již čtvrtým rokem pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem podpořit a zviditelnit jedinečný systém uměleckého vzdělávání v ČR. V rámci happeningu chystají školy k svátku sv. Václava pestrý program pod názvem Společně to zvládneme. Tím ožije v neděli 27. září místní kostel Nanebevzetí Panny Marie i celá obec. Letošním heslem happeningu je ZUŠ Open pomáhá. Výtěžek z dobrovolného vstupného poputuje Sdružení Neratov, které dlouhodobě pečuje o tělesně postižené.

 

erven-vebHudební přehlídka Musica Holešov přivítá v neděli večer na holešovském zámku Soňu Červenou. Vystoupí s klavíristou Karlem Košárkem s programem tvořeným písněmi a uměleckým přednesem, který uvádí v pražském divadle Ungelt, kde je od roku 2019 dlouho dopředu vyprodán. O měsíc později, 28. října, zazpívají v rámci přehlídky Musica Holešov Kateřina Kněžíková a Jarmila Balážová, Filharmonii Bohuslava Martinů Zlín bude řídit Charles Olivieri-Munroe. Na programu jsou Mozart, Donizetti, Gounod, Smetana a Dvořák jako operní autoři. Na 5. listopadu je do velkého sálu zámku v Holešově ohlášeno představení Pražského komorního baletu. Pod názvem Carmina Vetera (Staré písně) se skrývají čtyři choreografie Petra Zusky, pro které se inspiroval motivy lidových písní. Hudbu k choreografiím složili Jiří Tichota a Spirituál kvintet a Jiří Pavlica a Hradišťan. Musica Holešov pak pokračuje 20. listopadu koncertem zpěvačky Lenky Nové, klavíristy Petra Maláska a kytaristy Josefa Štěpánka a 13. prosince předvánočním adventním vystoupením cimbalistky a zpěvačky Zuzany Lapčíkové. Musica Holešov pořádá koncerty vážné hudby pravidelně od roku 2009. Připomíná, že v první polovině 18 století patřil holešovský zámek jako rezidence hraběcí rodiny Rottalů k nejvýznamnějším hudebním centrům na Moravě.

100

Mezinárodní festival pěveckých sborů a mládežnických orchestrů Svátky písní Olomouc se blíží, zahájení se uskuteční 28. října. Přihlášky lze však podat už jen do 30. září. Letošní ročník nabízí účastníkům řadu aktivit, mezi nimiž nechybí tradiční soutěž Mundi Cantant pro pěvecké sbory a nově založená orchestrální soutěž Harmonia Iuvenalis. Obě zmiňované soutěže budou mít netradiční průběh. Porota bude udělovat rozšířenou zpětnou vazbu k soutěžním výkonům a mimořádné „Ceny poroty“. Naopak nebude udělováno bodové ohodnocení a medailové pásmo. Ostatní podmínky a pravidla, stejně jako soutěžní kategorie, zůstávají beze změny. Obě soutěže proběhnou poslední pátek a sobotu v říjnu.

 
11

Kvůli koronavirové pandemii bude nová sezóna v newyorské Metropolitní opeře zahájena nejspíš až v lednu následujícího roku. Tento posun se dotkne i nové sezóny oblíbených kinopřenosů. Newyorský operní dům využije svého bohatého archivu a milovníkům opery nabídne trojici klasických děl italské opery a hned na začátku jednu operu wagnerovskou. V sobotu 26. září budou přenášet inscenaci z letošního roku, a sice Bludného Holanďana.

 

Zlat-Praha-ernoch-ptovV metropoli dnes začíná 57. ročník Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha, přehlídky pořadů a filmů s tématy hudby a tance. Zahajovací koncert se koná večer na Nové scéně Národního divadla, jeho protagonistou – a zároveň hlavní postavou biografického filmu režisérky Olgy Malířové Špátové, promítaného pak ve čtvrtek – je tenorista Pavel Černoch. Přímý přenos vysílá dnes kulturní kanál ČT art. Sto filmů v soutěži bylo podle ředitele festivalu Tomáše Motla nejvyšší číslo za poslední ročníky. „Svědčí to o obrovské vůli lidí z televizního umění nepodvolit se zlým časům a také o důležité roli, jakou festival v mezinárodním kontextu hraje,“ uvedl. Diváci mohou filmy zhlédnout ve videotéce umístěné na Nové scéně, mohou se také osobně zúčastnit projekcí či festival prožít prostřednictvím ČT art nebo webu. Ze stovky soutěžních snímků už vybrala pětičlenná porota finálových sedmadvacet, vítěze vybere na dálku. Slavnostní předávání cen se uskuteční 26. září, a to kvůli komplikacím s cestováním jen online.

10

Smíšený pěvecký sbor Česká píseň Plzeň letos pořádá druhý ročník hudebního festivalu Plzeňský podzim. Jeho tématem je Inspirace lidovou písní a nabídne šest hudebních setkání. Prvním z nich bude středeční koncert 30. září a sbor se sbormistrem, dirigentem a dramaturgem festivalu Vojtěchem Jouzou, za spolupráce Martina Kaplana (housle a zpěv) a Josefa Fialy (viola a zpěv), přednese lidové písně ve sborových a instrumentálních úpravách. Koncert se uskuteční v Husově chrámu Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Plzni-západ od 19:30 hodin.

 
Strana 1 z 179