*KlasikaPlus.cz

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

hrabnkovDruhý koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti představí dnes večer od osmi hodin v šumperském klášterním kostele Zvěstování Panny Marie premiéru projektu „Il divino Boemo“. V podání hobojistky Michaely Hrabánkové a Doležalova kvarteta zazní tři kvintety Josefa Myslivečka, které byly dosud považovány za ztracené. „Naším cílem bylo vytvořit program ze skladeb českých skladatelů. Velice nás zaujal Josef Mysliveček. Jediný „malý“ detail spočíval v tom, že skladby, které údajně pro hoboj a smyčcové kvarteto napsal, byly považovány za ztracené. To v nás vzbudilo zvědavost a domluvili jsme se, že začneme tyto skladby hledat. Kontaktovali jsme archivy, začali jsme spolupracovat s muzikology, podnikli jsme několik cest… A po letech práce máme tyto skladby v rukou,“ říká o cestě hledání repertoáru hobojistka Michaela Hrabánková. Skladby byly roztroušeny v soukromých sbírkách po celém světě. Protagonisté koncertu se chystají kvintety také nahrát ve světové premiéře pro label Supraphon. Kromě kvintetů zazní koncertně i čtyři Myslivečkovy smyčcové kvartety.

fagotikyDívčí fagotové kvarteto Fagotiky vystoupí dnes od osmi hodin v rámci hudebního programu Atria na Žižkově. Na program koncertu v zahradě vybraly fagotistky populární, swingovou a filmovou hudbu. Fagotiky vystupují společně od roku 2009 a kromě komorních koncertů doma i v zahraničí propagují fagot mezi mladou generací prostřednictvím edukativních koncertů. Své programy pro školy pořádají ve spolupráci s Českým spolkem dvouplátkových nástrojů. Kvarteto tvoří Michaela Špačková, Denisa Beňovská, Markéta Davidová a Kateřina Kmínková, pravidelně s nimi také spolupracuje Tereza Matoušková.

02372242Významný debut v berlínském sále Filharmonie čeká ve sváteční den, ve středu 28. října, violoncellistu Tomáše Jamníka. Za doprovodu Deutsches Symphonie-Orchester Berlin a pod taktovkou Jakuba Hrůši provede První violoncellový koncert Bohuslava Martinů. Festival Dvořákova Praha nabídne vystoupení Tomáše Jamníka už v září. Představí se ve dvou komorních programech, kde zahraje společně s klavíristou Lukášem Vondráčkem, houslistou Josefem Špačkem a s violisty Pavlem Niklem a Jakubem Fišerem mimo jiné i klavírní kvartety Antonína Dvořáka. Společně s Vondráčkem a Špačkem provede rovněž Concertino pro klavírní trio a smyčcový orchestr  Bohuslava Martinů, a to za doprovodu Komorního orchestru České filharmonie. Od ledna 2021 se pak Tomáš Jamník stává asistentem na prestižní Juilliard School of Music v New Yorku, kde bude mimo jiné pátrat i po stopách Otakara Ševčíka v USA. 

středa, 01 červenec 2020 07:06

Opera v Brně dnes večer před divadlem

Brno-IvanoviNa piazzettě před Janáčkovým divadlem se dnes večer rozloučí Národní divadlo Brno se svým publikem a se zkrácenou sezónou mimořádným open air koncertem. Vystoupí sólisté, sbor a orchestr Janáčkovy opery, diriguje Marko Ivanović. Zazní slavné melodie, scény, árie a sbory z klasických oper Prodaná nevěsta, Lazebník sevillský, Hoffmannovy povídky, Carmen, Rusalka, Nápoj lásky a Nabucco, ochutnávka chystaného nového říjnového titulu v podobě svatební scény z Řeckých pašijí od Bohuslava Martinů a také hudba z jedné operety – Nedbalovy Polské krve. Zpívají Pavla Vykopalová, Roman Hoza, Jana Hrochová, Petr Karas, Ondřej Koplík, Václava Krejčí Housková, Petr Levíček, Daniela Straková-Šedrlová, Jiří Sulženko, Andrea Široká a Jan Šťáva. Zároveň už v Brně začala letní série programů na Špilberku. Po úterním představení Rossiniho Lazebníka sevillského se tam hraje ve čtvrtek Verdiho Nabucco a v pátek Traviata.

4

První živý koncert pro veřejnost chystá na středu 1. července festival Za poklady Broumovska. V kostele sv. Anny v obci Vižňov se v premiérovém programu představí sopranistka Jana Šrejma Kačírková, kytarista Lukáš Sommer a M. Nostitz Quartet. V sobotu 4. července pak vystoupí v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují protagonisté soutěže Broumovská klávesa. Vítězku loňského ročníku Noru Lubbadovou podpoří umělecký ředitel soutěže, klavírista Ivo Kahánek. Oba koncerty začínají v 18 hodin. 

 

Ivo-Kahnek-Michal-Rezek-Avo-Kouyoumdjian-Milan-Langer-vTradiční Mezinárodní letní klavírní kurzy Pražské konzervatoře se  letos konají od čtvrtka 2. do pátku 10. července. Lektory budou pedagogové Pražské konzervatoře Martin Kasík, Ivo Kahánek, Michal Rezek a Milan Langer. Kurzů se letos účastní více než třicítka aktivních mladých hráčů ze šesti zemí světa. Součástí akce budou také tři koncerty. Zahajovací koncert kurzů proběhne v Koncertním sále Pražské konzervatoře Na Rejdišti už zítra, 2. července od půl osmé. Představí čtyři laureáty loňské mezinárodní soutěžní přehlídky Mladý klavír Pražské konzervatoře, klavíristy Ondřeje Tučka, Matyáše Meinzingera, Veroniku Jaklovou a Denise Stefanova. Další dva koncerty účastníků jsou plánované na 11. a 12. července do Smetanova muzea a opět na Pražskou konzervatoř.

akhorchestrNa neobvyklých místech Středočeského kraje vystoupí na začátku července pod vedením uměleckého vedoucího Tomáše Jamníka Komorní ansámbl Akademie komorní hudby složený z mladých hudebníků. Hlavní program se mezi 8. a 12. červencem čtyřikrát zopakuje, a to na Hradě Pirkštejn, vodním pódiu GASK v Kutné Hoře, v Synagoze v Kolíně a na nádvoří zámku v Nelahozevsi. Bude to Kramářův Koncert pro dva klarinety a orchestr č. 2 a Symfonie č. 3 "Eroica" Ludwiga van Beethovena. Obě skladby zazní v premiérových úpravách pro noneto. Na Hradě Pirkštejn zahájí celou sérii navíc ještě odpolední komorní koncert a programy v Kutné Hoře a v Kolíně doplní ještě večerní nokturna v intimní atmosféře při svíčkách. Akademie komorní hudby se již pět sezón věnuje vzdělávání mladých talentů v oboru komorní hra. Výuku realizuje formou projektů, na kterých stipendisté nastudují a následně koncertně provedou program společně se svými lektory.

neděle, 28 červen 2020 00:58

Ondřej Valenta

IMG8546Varhaník, pedagog.

Vedle toho, že od roku 2016 působí jako varhaník a regenschori při Královské kolegiátní kapitule na pražském Vyšehradě, vyučuje také na ZUŠ v Mladé Boleslavi. Koncertně spolupracuje se sólisty, sbory a orchestry, s flétnistkou Evou Prchalovou a houslistkou Šárkou Petříkovou založil soubor NiTrio. Mezi lety 2014 a 2019 studoval na Akademii múzických umění u Pavla Černého, předtím u Jana Hory na Pražské konzervatoři, kde se zároveň věnoval hře na cembalo a na klavír. V akademickém roce 2017/2018 absolvoval studijní pobyt na Universität Mozarteum v Salcburku.

kocanlapsansky4-1-1078x516Slovenská filharmonie zakončí sezónu v úterý 30. června v sedm hodin vystoupením slovenského basisty Štefana Kocána. Klavírním partnerem mu bude Marián Lapšanský. Na programu je Schubertova Noční píseň poutníka, výběr z jeho písňového cyklu Labutí zpěv a Schumannův cyklus Láska básníkova. Klavírista Marián Lapšanský doplní hudbu německých skladatelů o výběr z Lyrických skladeb Edvarda Griega. Koncert pro veřejnost se koná v Koncertní síni Slovenské filharmonie. Přímý přenos bude filharmonie vysílat na svém facebooku a na stream.filharmonia.sk. Basista Štefan Kocán je hostem prestižních operních domů včetně Metropolitní opery v New Yorku, milánské La Scaly, Pařížské národní opery atd. Pravidelně se věnuje i koncertní činnosti. Původně měl vůbec poprvé vystoupit se Slovenskou filharmonií na začátku června pod taktovkou Jamese Judda. Písňový recitál je tak alternativou za zrušené vystoupení.

mnPoprvé v historii festivalu Za poklady Broumovska se bude zahajovací koncert vysílat pouze online. Od šesti hodin odstartuje vysílání na internetové televizi Mall.tv v rámci projektu #kulturažije a na sociálních sítích festivalu. Crosspostovat ho bude také KlasikaPlus.cz na svém Facebooku. O zahájení se postará Filharmonie Hradec Králové pod vedením dirigenta Andrease Sebastiana Weisera a klavírista Matyáš Novák. Zazní Klavírní koncert č. 1 C dur Ludwiga van Beethovena a Mozartova Symfonie č. 35 D dur K 385 „Haffnerova“. Koncert připomene beethovenovské výročí, které v roce 2020 slavíme. Zároveň upozorní na nález pozoruhodného dobového kaligrafického opisu prvního vydání Beethovenova klavírního koncertu a jeho vydání formou faksimile. Ve středu 1. července pokračuje festival ve Vižňově prvním živým koncertem pro veřejnost. Vystoupí sopranistka Jana Šrejma Kačírková, kytarista Lukáš Sommer a M. Nostitz Quartet.

Strana 1 z 155