sobota, 18 listopad 2023 09:13

Ve Vídni vzniklo muzeum hudební rodiny Straussů

Autor:

Přímo v domě, kde rodina Straussových pořádala honosné bály pro vídeňskou smetánku, se nyní otevřelo muzeum. Na přípravě expozice o skladatelské dvojici otce a syna se podíleli i potomci Straussů, audioprůvodce například namluvil pra-pra-pravnuk Johanna Strausse staršího.

 

2023-11-18-Strauss-muzeum-01

 

Jména rodiny Straussovy jsou navždy spjata s rozvojem vážné hudby i vídeňskou kulturou. Zejména Johann Strauss starší i mladší, otec a syn, se řadí mezi nejpopulárnější hudební skladatele 19. století. K jejich věhlasu přispěly i dodnes známé melodie typických vídeňských valčíků, které se tou dobou tančily na každém plese. Sami Straussové začali v roce 1837 pořádat vlastní bály, na které se Vídeňané sjížděli do Casina Zögernitz v severovídeňské čtvrti Döbling.

A právě v budově Casino Zögernitz se otevřely brány nově zřízeného muzea House of Strauss. Interaktivní výstava přenese návštěvníky do Vídně 19. století a s mnoha dotykovými obrazovkami a animovanými vizuály cílí i na mladší zájemce. Srdce budovy vybavené originálními židlemi od Thoneta, tapetami či stropními freskami tvoří plesový sál. V renovovaných prostorech se od příštího roku navíc mají opět konat plesy či večerní koncerty, samozřejmě hudby Straussů. V budoucnu budou moci hosté spojit návštěvu i s oblíbeným „straussovským“ občerstvením nebo večeří.

Dům Straussů při přípravě expozice spolupracoval i s potomky rodiny Straussů, audioprůvodce namluvil Thomas Strauss, pra-pra-pravnuk Johanna Strausse I.

 

Foto:  Lea Titz

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.