pondělí, 16 březen 2020 16:37

Do šití roušek se zapojila i česká divadla

Autorka:

Pomoc nemocnicím, pečovatelským domům, sociálním pracovníkům v terénu, strážníkům a dalším potřebným, nabídla česká divadla. V souvislosti se šířením koronaviru začaly divadelní „dílny“, které obvykle tvoří kostýmy k inscenacím, se šitím ochranných roušek. Současně mnohá divadla shromažďují materiál nebo doma ušité roušky, které následně distribuují.

 

3

 

„Dnes jsme v dílnách divadla začali šít provizorní roušky – přednostně poslouží organizacím města - strážníkům, pracovníkům sociálních služeb, zaměstnancům magistrátu města, kteří musejí být v úřadě nebo dokonce musejí do terénu apod. Materiálu máme dost a ještě dokupujeme. Už dnes dílny vyrobily okolo stovky roušek (je 14:00) a pokračujeme tak, abychom co nejdříve mohli dodat zásobu i městu. Zítra posílíme kapacity dílen – dnes doplňujeme lidi. Divadelníci už roušky nosí“, informuje ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil. Divadlo zastavilo zkoušky inscenací, umělci mají domácí přípravu. Zastavena je i možnost osobního vracení vstupenek za zrušená představení, prodlužuje se ale doba možnosti vrácení peněz. V současné době jedná divadlo o možnostech nabídky inscenací divákům on-line.

Moravské divadlo Olomouc nabídlo ochranné roušky Fakultní nemocnici Olomouc. Do celé akce je zapojena i okresní rada Junáka – českého skauta v Olomouci, která zajistí sběr a distribuci roušek. Divadlo zrušilo „generálkový týden“ chystané muzikálové inscenace Donaha!. Neuskuteční se ani konkurz do baletního souboru Moravského divadla, který byl naplánovaný na neděli 22. března a přihlásilo se do něj zhruba 500 zájemců z České republiky a zahraničí. „I v této těžké době, kdy je divadlo pro veřejnost uzavřené, hledáme způsoby, jak zůstat s našimi příznivci nadále v kontaktu. V současnosti jednáme o spolupráci s vedením Českého rozhlasu Olomouc, rádi bychom realizovali živé vstupy s herci našeho divadla, případně scénická čtení. Uvažujeme také o živých přenosech vybraných představení prostřednictvím live streamu,“ uvedl ředitel divadla David Gerneš.

 

1

 

Roušky, nebo materiál na ně, shromažďuje také například brněnské divadlo Husa na provázku, pražské Divadlo pod Palmovkou nebo Městské divadlo Zlín. S přihlédnutím k aktuálním nařízením doporučují divadla zájemcům o pomoc vždy nejprve telefonický nebo emailový kontakt uvedený na webových stránkách jednotlivých divadel.

 

Foto: Pixabay, Fb Moravského divadla Olomouc

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.