pondělí, 07 září 2020 11:48

Josef Špaček: Festival Lípa Musica roste správným směrem

Autor:

Druhým rokem se Lípa Musica těší umělecké garanci jedné z nejvýraznějších osobností současně houslové generace, a to bezpochyby nejen v měřítku českých luhů a hájů. Josef Špaček za sebou už v loňském roce nechal výraznou stopu nejen jako svrchovaný interpret, ale také jako vynalézavý dramaturg schopný připravit atraktivní a umělecky hodnotné projekty utvářející osobitou tvář festivalu. V loňském roce to byly zejména ty, na kterých Špaček představil své zahraniční přátelé a kolegy, kteří se s úspěchem sami pohybují na výsluní světové scény. Letošní rok poznamenaný pandemií rozkvětu mezinárodního měřítka festivalu nepřeje, proto Lípa Musica obrátila pozornost na tuzemskou uměleckou scénu a pod taktovkou Josefa Špačka v září a říjnu nabídne pestrou paletu hudebních setkání s českou klasickou elitou.

 

100088

 

„Musím říci, že Lípa Musica pro mě byla prvním festivalem, kde jsem měl tu čest mít funkci uměleckého garanta a podílet se na vytvoření programu a dramaturgie a současně i mít na starosti pozvání některých umělců,“ říká houslista Josef Špaček a dodává: „Byl to pro mě hezký pocit, že jsem mohl pozvat kohokoli a vybral jsem své přátele, ke kterým chovám jako k umělcům, ale i kamarádům z lidského hlediska velký respekt. Byla to pro mě ohromná radost s nimi společně vystoupit a myslím, že i publikum cítilo nadšení a radost, kterou jsme všichni sdíleli na podiu.“

V rámci letošního devatenáctého ročníku, který 12. září v Liberci zahájí kompletní provedení Händelova Mesiáše v podání Luksova Collegia 1704 a čtveřice sólistů – Hana Blažíková, Markéta Cukrová, Jaroslav Březina a Roman Hoza, se Josef Špaček osobně představí hned na čtyřech koncertech. Ty navíc doplní i dva workshopy pro žáky základních uměleckých škol v České Lípě a Liberci. Špačkovo působení bude rozmanité, představí se v roli sólového a komorního hráče, ale také v premiérové roli dirigenta. 19. září se v České Lípě chopí taktovky a povede Českou studentskou filharmonii v dílech Mozarta a Beethovena.

 

1001

 

„Nenazýval bych to úplně dirigentskými ambicemi, protože jsem především houslista, nicméně již během svých studií na Curtisově Institutu ve Philadelphii jsem měl povinné dirigování, na které jsem chodil půl roku, a myslím, že každého muzikanta, který kdy hrál v orchestru, určitě někdy napadla myšlenka, co kdybych já stál před orchestrem a připravoval program sám. Samozřejmě že i mě tato myšlenka neminula a za ty roky, které jsem strávil ve filharmonii, jsem měl trochu nutkání si to aspoň jednou vyzkoušet. Můj hudební život by nebyl úplně naplněný, kdybych alespoň jednou nepřipravil program z dirigentského stupínku... Myslím, že to bude velmi zajímavý projekt, na který se já osobně hrozně těším,“ říká ke svému dirigentskému debutu Josef Špaček.

Loni se jedním z vrcholů festivalu, a to i v širším kontextu historie přehlídky, stal koncert sexteta, které Josef Špaček sám sestavil společně se svými přáteli převážně ze zahraničí. Provedení Schönbergovy Zjasněné noci společně s elitními hráči – Feldmann, Malov, Szücs, Schwabe a Jamník – bylo nezapomenutelným zážitkem pro česko-německé návštěvníky výročního koncertu ke znovusjednocení Německa v příhraničním Waltersdorfu. Letos Špaček sáhl do českých vod a sestavil české festivalové septeto, s nímž 3. října v Děčíně provede Beethovenův septet a úpravu Straussových Enšpíglových šibalství.

 

1010

 

„Oslovil jsem většinu mých kolegů z České filharmonie, kteří hrají na předních pozicích, a to zejména proto, že jsem měl v plánu využít hodně dechových nástrojů. Chtěl jsem rovněž angažovat a zahrát si opět po boku Radka Baboráka, s kterým jsme již párkrát spolupracovali, a právě Beethovenův Septet a stejně tak i Straussova Enšpíglova šibalství v úpravě, kterou budeme hrát pro kvintet, mají velmi významný hornový part. A proto jsem volil nejpovolanějšího mezi hornisty, a navíc jsem chtěl, aby Radek, který byl přede mnou garantem festivalu, zůstal v kontaktu s festivalem a opět zde vystoupil. Dále s námi bude hrát Pavel Nikl, se kterým jsem se potkal teprve nedávno, nicméně je to fenomenální violista, se kterým nesmírně rád hraji,“ doplňuje Josef Špaček.

 

1008

 

Vyvrcholením Špačkova koncertního působení v rámci umělecké garance festivalu Lípa Musica bude sólový recitál v sále Oblastní galerie Liberec. „Program jsem vybíral v podstatě jako velmi standardní sólistický, což znamená, že samozřejmě nesmí chybět Bach a kdo jiný na podporu Bacha než Eugène Ysaÿe, který stejně jako Bach napsal šest sonát pro sólové housle. Takže v programu, kterým jsem sestavil, se bude střídat Bach s Ysaÿem a vzájemně se doplňovat a kontrastovat. Posluchači se mají nač těšit,“ upřesňuje Špaček.

Libereckým vystoupením však Špačkova kapitola na Lípě Musica nekončí, po loňském úspěchu bude opět pracovat s žáky Základní umělecké školy Česká Lípě, a to tentokrát spolu s Miroslavem Sekerou. Své edukativní působení navíc rozšíří i o workshop věnovaným talentům ZUŠ Liberec. „Byl jsem opravdu nadšen úrovní místních žákům i způsobem, jakým hudební škola v České Lípě funguje. Zapálení studentů bylo ohromné a myslím si, že jsme se vzájemně inspirovali, já jejich mladickým entuziasmem a doufám, že jsem žákům předal i nějaké své zkušenosti. Spolupráce fungovala velmi hezky a musím říci, že se opravdu těším na tento druhý počin, který nás čeká,“ říká Špaček.

 

1000

 

A totéž lze říci i o umělecké garanci obecně. „Myslím si, že jsme si s festivalem velmi porozuměli, že jsem si dobře sedli a že koncerty, které proběhly, byly velmi úspěšné. Festival roste tím správným směrem, který jsme si vytýčili v úzkém týmu vedení festivalu, a doufám, že spolupráce, která tyto dvě sezóny probíhá, bude pokračovat a zůstaneme ve vřelém kontaktu i nadále. Za sebe rád přijedu a vždy rád festival umělecky podpořím,“ dodává Josef Špaček.

Špačkovo působení se letošní festivalovou dramaturgií povine jako červená niť, ovšem ani ostatní programová nabídka není bez zajímavosti. Lípa Musica ve spolupráci s festivalem Concentus Moraviae a Svatováclavským hudebním festivalem v rámci covidového projektu „Spojeni hudbou“ představí českou interpretační špičku a řadu nově vzniklých festivalových projektů, jako například první koncertní provedení projektu Jurkovičovy ukolébavky nebo premiérové provedení Haydnova kvartetu Sedm posledních slov Vykupitele na kříži ve verzi s ženským hlasem. Festival však zahraje i na lidovou notu spolu s Krčkovou Musicou Boehmicou nebo houslistkou, skladatelkou a zpěvačkou Ivou Bittovou. Závěr bude patřit populárním filmovým melodiím, které představí Jan Kučera s Komorní filharmonií Pardubice. Lípa Musica začíná 12. září a potrvá až do 28. října.

 

1002

 

Foto: archiv festivalu Lípa Musica, Petra Hajská, Radovan Subin

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.