čtvrtek, 31 prosinec 2020 09:00

Vánoční online zpívání se Společností Pavla Jurkoviče

Autor:

Společnost Pavla Jurkoviče, spolek přátel a žáků pečující o odkaz českého pedagoga, hudebníka, zpěváka, folkloristy, spisovatele a hudebního skladatele, byla založena v únoru 2016. Pro letošní Vánoce muzikanti přichystali zhruba půlhodinové vánoční hudební video, ve kterém slovem provází zakládající člen společnosti Jakub Zicha. Ten je zároveň vedoucím Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy, pedagogem Pražské konzervatoře a byl sbormistrem Pražského filharmonického sboru.

 

100

 

Pavel Jurkovič zanechal odkaz především hudebně pedagogický – množství drobných vokálních i instrumentálních skladeb a úprav písní a řadu metodických materiálů zejména pro děti mladšího školního věku.

 

101

 

„Výbor Společnosti Pavla Jurkoviče se rozhodl budovat základnu pedagogova odkazu na intenzívní dobrovolné a systematické práci v úzkém kruhu po vzoru podobných společností v zahraniční, na další členy společnosti tak zbyla především morální, finanční a společenská podpora její činnosti. Jedním z prvních cílů společnosti je práce na katalogizaci a třídění Jurkovičovy pozůstalosti, která se postupně zpřístupňuje veřejnosti na několika úrovních. K dispozici veřejnosti k absenčnímu vypůjčení je přes čtyři sta Jurkovičových skladeb dostupných v Hudební sekci Knihovny Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu – v současnosti jde o největší fond zpřístupněných Jurkovičových děl v České republice,“ představuje své působení společnost s tím, že v roce 2017 byla dokončena první fáze katalogizace pozůstalosti a za přispění členů se podařilo dokončit rozpracované dílo, zpěvník Písnička jako dárek, obsahující písně pro děti prvního stupně základních škol, jejich rodiče a učitele. V roce 2018 se hlavním projektem společnosti stalo natočení dvaadvaceti Jurkovičových ukolébavek vybraných z jedinečného celku téměř sta skladeb tohoto žánru. Společnost nadále usiluje o další zpřístupnění skladatelova díla, umístění pamětní desky na Fakultní základní škole Umělecká na Praze 7 a připomínání Jurkovičovy práce v rozhlase, divadle, digitálních médiích i tištěných publikacích.

 

102

 

Hybatelem ustanovení Společnosti Pavla Jurkoviče byl dramaturg Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK Martin Rudovský, a to společně s dcerou skladatele, Barborou Jurkovičovou. Dalšími zakládajícími členy se stali blízcí spolupracovníci a žáci hudebníka, sami aktivní v hudebním životě – Lenka Pospíšilová, pedagožka, lektorka a předsedkyně České Orffovy společnosti, výše jmenovaný Jakub Zicha, dále Jan Pirner, sbormistr dětského pěveckého sboru Radost Praha, odborný pracovník Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) a Kabinetu hudební historie Etnologického ústavu AV ČR, a Matěj Turek, ekonom a překladatel. Společnost má téměř čtyři desítky členů z řad odborné veřejnosti i uměleckých kruhů. Jsou jimi například Jan Kačer, Taťjana Medvecká, Jiří Pavlica, Jan Prchal, Alfred Strejček, Vladislav Souček, Jiří Žáček a jiní.

 

103

 

104

 

Foto: Fb Společnosti Pavla Jurkoviče

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.