úterý, 27 duben 2021 18:02

Zítra to bude 35 let od znovuotevření Divadla Jiřího Myrona po požáru

Autor:

28. dubna 1986 bylo po destrukci opět otevřeno Divadlo Jiřího Myrona. Divadlo vyhořelo v noci ze 6. na 7. prosince 1976 po představení muzikálu Švejk napsaného na motivy Haškova románu a rekonstrukce zničeného kulturního stánku trvala dlouhých deset let. Po obnově bylo prvním představením uvedení reprízy muzikálu Štěstí pro Annu Petra Millera, dnes emeritního sólisty souboru opereta/muzikál NDM.

 

Foto-k-perexuDJMnova-cast11

 

Po požáru zbylo z původního divadla a jeho zázemí velmi málo. Zničeny byly sály, jeviště, hlediště i šatny. Jeden ze členů souboru ostravské operety, Josef Kobr, řádění ohně sledoval: „Hoří Divadlo Jiřího Myrona – toto naléhavé volání, plné rozechvění, mne probudilo z hlubokého spánku. Vždyť jsem uléhal dost vyčerpán po roli Švejka, kterého jsem před několika hodinami na scéně Myronova divadla dohrál. Vyskočil jsem z postele a přesvědčil se na vlastní oči, že je to hrůzná pravda. Zlověstná zář požáru mi sevřela srdce bolestí. Bylo mi, jako bych ztrácel někoho milého a drahého,“ popsal tehdy své bezprostřední dojmy.

NDM uvádí, že divadlo muselo být z velké většiny zbouráno až do úrovně terénu. Zůstala prakticky jen hlavní vstupní část s historickou fasádou. Projekt nového divadla vypracoval architekt Ivo Klimeš ze Stavoprojektu Ostrava a stavbu realizoval Okresní stavební podnik Ostrava. Nový interiér foyer, hlediště i jeviště navrhl architekt Radim Ulman. „Foyer tak od té doby dominuje světelná plastika složená z 3000 skleněných kroužků, tu jsme zachovali i při nedávné velké rekonstrukci zázemí divadla,“ přiblížuje ředitel NDM Jiří Nekvasil s tím, že v hledišti jsou od roku 1986 pohodlnější sedadla a nové je i uspořádání sálu: kukátkové divadlo s možností rozšířit jeviště i na prostor proscénia a bočních předscén či na zadní jeviště. Železná protipožární opona s polozrcadlovým efektem váží téměř 14 tun. Velká rekonstrukce v letech 2018–2019 financovaná městem Ostrava vylepšila především zázemí, vybudováno bylo komorní Divadlo „12“ a připojeny byly i rohové sekce komplexu budov, kde dříve sídlily jiné služby a obchody. V komplexu je nová pasáž prodeje vstupenek, navazující kavárna a vedle Divadla „12“ je nový bar. Rohová sekce slouží Ateliéru pro divadelní vzdělávání při NDM. Fasáda se novou rekonstrukcí více přiblížila původnímu vzhledu Národního domu (první český kulturní stánek v Moravské Ostravě, v němž DJM sídlí, postaven byl 1894). Rekonstrukcí prošel slavnostní sál v prvním patře. Divadlo tam pořádá výstavy nebo společenská setkání, jiní pořadatelé využívají sál například ke koncertům. Na rekonstrukci ovšem stále čekají jeviště, veškerá jevištní technika a hlediště Divadla Jiřího Myrona. „Divadelní budova a její vybavení po 35 letech intenzívního užívání bez větších oprav dosluhuje, technologicky je vybavení na hranici životnosti a potřebuje zmodernizovat. Jeviště Divadla Jiřího Myrona je největším divadelním prostorem na Moravě a potřebuje v duchu 21. století zásadně vylepšit technické možnosti pro potřeby scén muzikálu, baletu i činohry,“ uzavřel ředitel NDM Nekvasil a dodává, že divadlo už má připraveno projekt.

 

5VystavaMyron0003upr

 

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě existuje od roku 1919. Dnes má dvě budovy a tři divadelní scény: Divadlo Antonína Dvořáka, v dalším komplexu budov je Divadlo Jiřího Myrona a nové komorní Divadlo „12“. Čtyřsouborové NDM je dnes největší kulturní institucí v Moravskoslezském kraji. Nabízí operu, činohru, muzikálovou produkci a balet.

 

bocni-pohled-01x-jpg-1552636285

 

Foto: archiv NDM, Martin Popelář 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.