úterý, 15 červen 2021 11:50

Šéfdirigentem Jihočeské filharmonie je Miran Vaupotić

Autor:

Šéfdirigentem Jihočeské filharmonie se od letošního června stal devětatřicetiletý záhřebský rodák Miran Vaupotić, dosavadní šéfdirigent Chorvatského komorního orchestru a umělecký ředitel mezinárodní interpretační soutěže Piazzolla Competition. Má v Českých Budějovicích řídit koncert orchestru na Piaristickém náměstí, plánovaný na 30. června, a pak v nejbližším dalším termínu slavnostní koncert v nově rekonstruovaném sále, kde 1. září zazní hudba Fryderika Chopina a Ástora Piazzolly a písně Beatles v úpravě Luciana Beria.

 

2

 

Miran Vaupotić je chorvatský umělec, který před lety vyhrál Dirigentskou soutěž Arama Chačaturjana v Jerevanu. Hostuje po Evropě od Londýna přes Švýcarsko a Maďarsko po Rusko, účinkoval i v Jižní Americe, USA, Číně a Egyptě. V Českých Budějovicích zahájil spolupráci s orchestrem už před pěti lety.

Jako zastánce nově vznikající hudby uvedl v premiéře už mnoho koncertních skladeb a oper. Podílí se také na projektech produkční společnosti Parma Recordings, se kterou spolupracoval i při nahrávce The Wild Symphony spisovatele a skladatele Dana Browna. V české premiéře právě toto dílo za spoluúčinkování autora, předčítajícího úryvky ze své stejnojmenné knihy, uvede Vaupotić s Jihočeskou filharmonií 31. července v rámci Mezinárodního festivalu Český Krumlov.

Komorní filharmonie byla v Českých Budějovicích založena v roce 1981. Původně nesla název Jihočeský státní orchestr. V současnosti má 38 členů a zůstává jediným profesionálním tělesem svého druhu v Jihočeském kraji. U jejího vzniku stál dirigent Jaroslav Vodňanský, později se ve funkci šéfdirigenta vystřídali Ondřej Kukal, Břetislav Novotný, Jaroslav Krček, Stanislav Vavřínek a v letech 2008 až 2020 jím byl Jan Talich.

 

Jihoceska-filharmonie

 

Vedle klasiků a děl vhodných pro menší obsazení a nevelký koncertní sál stále více sleduje současný trend propojování žánrů a objevování nových pohledů na interpretaci a prezentaci. Ambicí orchestru je udržet zájem abonentů a současně se zaměřit na mladší publikum a širší veřejnost: aby častěji přišli i ti Jihočeši, kteří se s vážnou hudbou zatím spíše míjeli.

Letos orchestr také pořádá třetí ročník letní přehlídky Jihočeská intermezza. Mezi 22. červencem a 28. srpnem tak uspořádá v Jindřichově Hradci, Klášteře Borovany, na zámku Kratochvíle a na nádvoří hradu Nové Hrady celkem čtyři koncerty, na kterých vedle Jihočeské filharmonie vystoupí také Collegium 1704 a Pavel Haas Quartet.

Od roku 1988 sídlí a hraje filharmonie v budově ve středu města, vzniklé adaptací dřívějšího kostela sv. Anny a přidáním účelové přístavby. Centrem objektu je koncertní síň s hledištěm pro více než 200 posluchačů. Jihočeská filharmonie tam nyní koupila nové koncertní křídlo Steinway.

 

500

 

Foto: Jihočeská filharmonie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.