neděle, 03 červenec 2022 21:53

Francouzka Zaz a ohňostroj jako překvapení Smetanovy Litomyšle

Autor:

Francouzská zpěvačka Zaz se stala překvapením Velkého finále festivalu Smetanova Litomyšl. Vystoupila během nedělního večera s několika písněmi jako nečekaný vrchol programu, o kterém neměla tušení ani většina festivalového týmu. V pestré show jinak účinkovali mládežnický Police Symphony Orchestra a sólisté Barbora Poláková, která se proletěla v balónu s vlajícími šaty nad hlavami diváků, Vendula Příhodová, Karolína Soukupová, Jan Sklenář, Jan Cina a Ivo Kahánek. 64. ročník festivalu si celkově získal světovou pozornost. V pátek hostila totiž Litomyšl setkání české vlády a kolegia Evropské komise. Epilogem bude ještě úterní uvedení oratoria Nádech věčnosti, ve kterém jako kněžna Ludmila vystoupí Soňa Červená.

 

5001

 

Dramaturgie letos poprvé sáhla po amatérském orchestru a obsadila ho hned do Velkého finále. Běžný koncert se ale během několika minut změnil na audiovizuální show, která videopřenosem propojovala a rovnocenně tak využívala jak hlavní zámeckou, tak i doprovodnou scénu v zahradách. Na zámeckém nádvoří se tak odehrával avízovaný program a v zahradách se mezitím nad hlavami diváků vznášela v balónu a zpívala Barbora Poláková, na pódiu vystoupily krasobruslařky a nedaleké náměstí rozsvítil ohňostroj. Obě scény pak díky videopřenosu nahlédly do obývacího pokoje francouzské zpěvačky Zaz. Že nejde o stovky kilometrů vzdálený prostor, diváci poznali s oddalující se kamerou v okamžiku, kdy Zaz chodbou prošla přímo na pódium a zazpívala několik písní. 

 

5000

 

Festival letos provázelo motto A znovu láska… - sbírka milostných básní od Jana Skácela. Divákům jsme proto chtěli navodit pomyslný pocit ‚motýlů v břiše’, které člověk zažívá v okamžiku zamilování,” vysvětlují dramaturgický záměr režiséři večera David Ostružár a Dominik Kalivoda. O návštěvě Zaz nevěděla kvůli momentu překvapení ani většina pořadatelů, jen úzké vedení festivalu, orchestr a patron koncertu.

Letošní 64. ročník Smetanovy Litomyšle hostil asi 2700 účinkujících v pětačtyřiceti pořadech. Tím úplně posledním v roce 2022 bude v úterý 5. července uvedení oratoria Jana Zástěry nazvané Nádech věčnosti – skladby napsané k poctě svaté Ludmily a dramaturgií nachystané na svátek slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, který před 1140 lety pozdější první českou světici a mučednici pokřtil. V roli Ludmily vystoupí Soňa Červená. Pěveckých partů se ujmou Lucie Hájková, Petr Nekoranec, Jiří Brückler, Lukáš Bařák a Kühnův smíšený sbor. Symfonický orchestr Českého rozhlasu povede sám autor.

 

100Ondrej-Horak

 

Příští rok festival začíná 15. června a potrvá do 2. července. Opět se bude věnovat i blížícímu se dvoustému výročí litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany. Program má otevřít Česká filharmonie s Tomášem Netopilem. Dramaturgickou linií má být pozornost Belle Epoque, tedy přelomu 19. a 20. století; souvisí s tím uvedení Gurrelieder Arnolda Schönberga s 250 účinkujícími. Sto let vysílání bude slavit Český rozhlas a jeho orchestr. A operní inscenace i příští rok kvůli částečné rekonstrukci zámku v programu nebudou. Nahradí je operní galakoncerty. 

 

001

 

002

 

004

 

005

 

Foto: Ondřej Horák, Martin Kábrt, Veronika Veber Paroulková

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.