středa, 08 únor 2023 11:16

MHF Lípa Musica nově s uměleckou garantkou Jitkou Čechovou

Autor:

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica od roku 2017 zaštiťuje svoji dramaturgii osobností uměleckého garanta. Tou je vybraný renomovaný český interpret z oblasti klasické hudby, který následně udává hlavní směr dramaturgie a programového plánu příslušného ročníku Lípy Musicy. V minulých letech festival spolupracoval s hornistou Radkem Baborákem, houslistou Josefem Špačkem, Pavel Haas Quartetem či sopranistkou Hanou Blažíkovou. Letos se této role ujme přední česká klavíristka Jitka Čechová. Její působení předjímá celkové zaměření dvaadvacátého ročníku na představení klavírního umění v jeho různých formách a podobách.

 

2023-02-08-LM-Jitka-Cechova-01

 

Nový ročník festivalu Lípa Musica 2023, nazvaný „Nejen klavír všemi smysly“, si dává za cíl opětovně přinést do České Lípy a jejího regionu hudební paletu koncertů, kreativně zasazených do tradičních i netradičních prostor. Festival v čele s ředitelem Martinem Prokešem se již po dvaadvacáté s entuziasmem sobě vlastním pokusí rozechvět naplno struny duše posluchačů a rozrezonovat hudební nástroje všech barev. Tentokrát bude o trochu více zasvěcen klavíru ve všech jeho podobách,“ uvádí ke svému angažmá klavíristka Jitka Čechová.

Jitka Čechová je za své interpretační kvality ověnčená celou řadou ocenění na českém i mezinárodním poli. Těžiště jejího repertoáru představují díla českých autorů, přičemž nejbližší jejímu hudebnímu srdci je Bedřich Smetana. K nejčerstvějším úspěchům patří prestižní cena BBC Music Magazine Awards, jež Smetanovo Trio získalo v březnu 2017 za nahrávku hudby Bohuslava Martinů. V Roce české hudby 2014 dokončila dosud nejucelenější nahrávku kompletního klavírního díla Bedřicha Smetany na osmi CD pro vydavatelství Supraphon. Získala například titul laureáta v řadě mezinárodních soutěží. Smetanovo dílo bylo také náplní jejích dvou koncertů v rámci festivalu ve skotském Edinburghu. Je pravidelně zvána na velké hudební scény a festivaly po celé Evropě. Komorní hudba je pro Jitku Čechovou jednou z nepostradatelných složek její hudební identity. Jako pianistka Smetanova tria se této činnosti věnuje s plným emotivním zaujetím, podpořeným brilantní technickou vybaveností sólistického zázemí. V duchu společenství Smetanova tria spolupracuje v komorním duu i se svými triovými partnery. Na MHF Lípa Musica se představila opakovaně se Smetanovým triem i jako sólistka ve smetanovském recitálu v roce 2018. 

 

2023-02-08-LM-Jitka-Cechova-02

 

Dramaturgickou radu festivalu Lípa Musica, kterou vede ředitel festivalu Martin Prokeš, do budoucna obohatí dvě nové osobnosti, jež se na programovém plánování budou podílet od roku 2024. Půjde o muzikology Lucii Maňourovou a Martina Rudovského

Lípa Musica také upravuje složení své umělecké rady, která byla po dlouhá léta tříčlenná. Odchodem Marka Šulce, mého dlouholetého uměleckého kolegy a přítele do dramaturgické sekce festivalu Smetanova Litomyšl, jsem se rozhodl přizvat hned dva další členy a rozšířit tak uměleckou radu na čtyřčlennou. Staronovou členkou se tak stává Lucie Maňourová, která mi byla oporou v první dekádě tehdy Festivalu duchovní hudby. Druhým novým členem se stává Martin Rudovský. Těším se na další společnou hudební cestu,“ uvádí Martin Prokeš. 

Oficiální zveřejnění programu letošního ročníku MHF Lípa Musica se bude konat v pátek 21. dubna.

 

2023-02-08-LM-Jitka-Cechova-03

 

Foto: archiv festivalu, Lukáš Marhoul

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.