pátek, 05 květen 2023 11:23

Publikace 75 let Pražského jara a CD Gold Edition IV.

Autor:

Historii mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro od jeho počátku až po poslední dva „covidové ročníky“ 2020 a 2021 sleduje nová kniha nazvaná 75 let Pražského jara editorky Svatavy Barančicové. Nejpodrobněji, coby určité navázání na předchozí publikaci Antonína Matznera 60 Pražských jar, se kolektiv autorů věnuje posledním patnácti ročníkům festivalu, které popisuje kronikářským stylem. Autoři však šli ještě dál než 75 let zpět. V kapitole Předjaří odkrývají první zárodky májových festivalů v devatenáctém století.

 

2023-05-05-Pj-kniha-01

 

Autoři zkoumají Pražské jaro z různých úhlů: jaké novinky a světové premiéry festival postupně přinesl, jak jej ovlivnily společenské změny i jak se revolučně proměňovala grafická podoba plakátů a publikací. Dále jsou zde významné osobnosti, živé vzpomínky, rozhovory a historky, svědectví pamětníků. První poválečné ročníky festivalu zachycené očima tehdejších studentů, dnes známých skladatelů Sluky, Klusáka, Šestáka, i návraty Kubelíka a Firkušného do vlasti, jak je sami podle líčení rodiny či médií prožívali.

 

2023-05-05-Pj-kniha-02

 

Podle původních plánů měla kniha vyjít v roce 2021, k oslavě 75 let od založení festivalu,“ popisuje osudy publikace ředitel festivalu Pavel Trojan. „Díky posunu termínu vydání se nám však podařilo objevit a do knihy včlenit unikátní kolekci fotografií jednoho z nejvýznamnějších českých fotografů 20. století Václava Chocholy, který byl velkým milovníkem klasické hudby.

 

2023-05-05-Pj-kniha-03

 

Na jedenácti kapitolách se podíleli autoři Jindřich Bálek, Svatava Barančicová, Aleš Březina, Věroslav Němec, Kateřina Přidalová, Jiří Slabihoudek, Jitka Slavíková a Vlasta Reittererová. Vizuální zpracování knihy je dílem studia Toman Design a grafičky Kateřiny Orlíkové. Výpravná publikace o bezmála pěti stech stran je v prodeji na festival.cz a na všech letošních festivalových koncertech v Rudolfinu a v Obecním domě.

 

2023-05-05-Pj-kniha-04

 

Před festivalem vstupuje do distribuce také další CD z řady Pražské jaro Gold Edition, v pořadí již čtvrté. Dva nosiče obsahují Symfonii č. 1 „Titán“ Gustava Mahlera v podání České filharmonie a dirigenta Johna Barbirolliho z roku 1960, Variace na téma Franka Bridge od Benjamina Brittena, které zahrál Anglický komorní orchestr za řízení Charlese Mackerrase v roce 1966, Symfonii č. 7 Antonína Dvořáka v interpretaci Vídeňských symfoniků a dirigenta Carla Marii Giuliniho z roku 1975 a symfonickou báseň Richarda Strausse Tak pravil Zarathustra od Royal Concertgebouw Orchestra a dirigenta Bernarda Haitinka z Pražského jara roku 1980. „Protože se tito dirigenti objevovali na festivalu opakovaně a setkávali jsme se s nimi i v dalších koncertech mimo festival, jejich jména jsou v České republice známá a každý jejich nový návrat byl srdečně vítán,“ napsal v průvodním slově k nahrávkám muzikolog Bohuslav Vítek.

Album bude kromě hmatatelné formy CD k dispozici též na streamovacích službách.

 

Foto: MHF Pražské jaro

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.