neděle, 05 leden 2020 06:41

Zemřel operní režisér Harry Kupfer

Autor:

„První opera, kterou režíroval, byla Dvořákova Rusalka.“

„V Bayreuthu vzbudil pozornost v roce 1988 tetralogií Prsten Nibelungův.“

„Jeho poslední režií byl Händelův Poros v Komické opeře.“

 

Harry-Kupfer-2

 

Předposlední den roku zemřel světoznámý německý operní režisér Harry Kupfer, představitel režijního realismu, invenčního, někdy provokativního. Jeho život se uzavřel v 84 letech. Proslavil se jako dlouholetý šéf berlínské Komické opery, ale také inscenacemi v dalších významných divadlech v Evropě a USA a na nejdůležitějších evropských festivalech. Operní režii rovněž vyučoval.

 

26910094kobaussenansichthaus12012016

 

První opera, kterou režíroval, byla v Halle v roce 1958 Dvořákova Rusalka. Jeho působišti postupně byly Stralsund, Karl-Marx-Stadt (dnes opět Chemnitz), Výmar a Drážďany, v letech 1981 až 2002 potom Komische Oper Berlin. Byl umělcem žijícím a pracujícím v době rozdělení v Německé demokratické republice. Na Západ tehdy pronikl díky své režii Wagnerova Bludného Holanďana na Bayreuthském festivalu v roce 1978. O deset let později tam vzbudil mimořádnou pozornost přípravou celé tetralogie Prsten Nibelungův. Jeho repertoár sahal od MozartaAribertu Reimannovi, Siegfriedu Matthusovi, Udo Zimmermannovi a dalším současným skladatelům. V roce 1986 stál za světovou premiérou Pendereckého Černé masky na Salcburském festivalu.

V roce 2014 tam skvěle inscenoval Straussova Růžového kavalíra. V posledních letech také zaujal Šostakovičovou Lady Macbeth z Mcenského újezdu s dirigentem Kirillem Petrenkem v Bavorské státní opeře v Mnichově a Beethovenovým Fideliem a Verdiho Macbethem s dirigentem Danielem Barenboimem v berlínské Státní opeře Unter den Linden. Jeho poslední režií byl Händelův Poros v Komické opeře loni na jaře.

 

2695kobsaal15x10gunnargeller

 

Harry Kupfer (12. 8. 1935 – 30. 12. 2019) se narodil a zemřel v Berlíně. Tvořil v duchu svého učitele Waltera Felsensteina, v roce 1947 zakladatele Komické opery, ale s uplatněním vlastního rukopisu. Byl analytik s mimořádným divadelním instinktem a cítěním, vždy s hlubokou znalostí partitury. Vycházel z hudby, režíroval s pěvci, ne proti nim. Za šest desetiletí byl režisérem dvou stovek inscenací.

 

Harry-Kupfer

 

Foto: Komische Oper Berlin, Gunnar Geller, Jan Windszus Photography

 

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.