neděle, 07 červen 2020 11:58

Šéfdirigent FOK Pietari Inkinen se rozloučí Sibeliem a Dvořákem

Autor:

„Symfonickou báseň Finlandia provedl s Pražskými symfoniky poprvé v říjnu 2014.“

„Inkinen měl letos v létě dirigovat Prsten Nibelungův v Bayreuthu.“

„Nadále se bude s orchestrem FOK pravidelně setkávat jako hostující dirigent.“

 

1

 

Pietari Inkinen přijede do české metropole a symbolicky se rozloučí 23. června se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, jehož byl od roku 2015 šéfdirigentem. Na programu mimořádného koncertu ve Smetanově síni Obecního domu je Sibeliova Finlandia a Dvořákova Novosvětská symfonie. Poslední měsíce společné práce, které měly vyvrcholit v polovině června provedením Bacha, Mozarta a Stravinského, kdy měl Inkinen vystoupit také jako houslista, jim překazila opatření přijatá proti šíření celosvětové pandemie.

Koncert, při němž Pražští symfonikové poprvé po koronavirové pauze přivítají živé publikum, se v poslední červnové dekádě uskuteční díky dalšímu uvolnění hygienických omezení; vstup do sálu už by měl být povolen až pro tisíc návštěvníků; sice již bez nařízených rozestupů, ale ještě stále v rouškách.

Pietari Inkinen měl letos v létě nově dirigovat celou Wagnerovu operní tetralogii Prsten Nibelungův v Bayreuthu. V důsledku pandemie se však tamní festival, ohlášený původně na dobu od 25. července do 28. srpna, neuskuteční. Další ročníky musí být poněkud pozměněny a nové scénické nastudování Ringu, tedy oper zlato Rýna, Valkýra, Siegfried a Soumrak bohů, bude mít premiéru nejdříve v roce 2022.

 

3

 

Finský houslista a dirigent Pietari Inkinen je vedle působení v Praze současně od sezóny 2016/2017 šéfdirigentem Japan Philharmonic Orchestra a od sezóny 2017/2018 šéfdirigentem Německého rozhlasového orchestru v Saarbrückenu. Jako šéf působil v letech 2008 až 2016 rovněž v New Zealand Symphony Orchestra a v letech 2014 až 2019 na Ludwigsburger Schlossfestspiele v Německu.

Symfonickou báseň Finlandia z pera hlavního finského národního skladatele provedl s Pražskými symfoniky poprvé v říjnu 2014, těsně poté, co ředitel Daniel Sobotka veřejně ohlásil jeho šéfdirigentské působení u orchestru od září 2015. Inkinen s tělesem absolvoval v každé ze svých šéfdirigentských sezón dvanáct abonentních koncertů a k tomu řadu mimořádných projektů a zájezdů, například do Japonska, Španělska či Velké Británie. Nadále se bude s orchestrem pravidelně setkávat jako hostující dirigent.

Šéfdirigentem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK bude od letošního září Tomáš Brauner. Rozhovor s ním jsme publikovali v dubnu ZDE.

 

2

 

Foto: Fb  Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, Jan Kolman

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.