pátek, 12 červen 2020 08:20

Opis Beethovenova 1. klavírního koncertu vydává tiskem Festival Za poklady Broumovska

Autor:

Festival Za poklady Broumovska vydává u příležitosti 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena faksimile dobového opisu jeho Klavírního koncertu č. 1 C dur. Vzácný doklad provozování Beethovenovy hudby v první polovině 19. století na našem území nalezl v depozitáři Broumovského kláštera  muzikolog Petr Daněk. Festival tímto počinem navazuje na dlouhodobou myšlenku provozování a zveřejňování nalezených děl z broumovského archivu. Dílo tak zazní i na zahajovacím koncertě festivalu 27. června v šest hodin online na Mall.tv v rámci projektu #kulturažije v podání klavíristy Matyáše Nováka a Filharmonie Hradec Králové.

 

1

 

Původní opis je dílem člena benediktinského řádu P. Bernharda Matauše OSB, který byl sám vynikajícím hudebníkem. Pozoruhodná je mimořádná kaligrafičnost a čitelnost provedení i  fakt, že se autor opisu skvěle orientoval v samotném díle a opatřil part linkou generálbasu. Prof. Petr Daněk, který opis nalezl a vydání opatřil úvodním slovem, dodává: „Pozornost si opis zaslouží z několika důvodů. Překvapivé je již místo uložení, neboť naprostá většina hudebnin ze zdejšího fondu jsou skladbami duchovními či liturgickými. Výskyt instrumentální skladby světského charakteru tak neodpovídá původnímu poslání zmíněné hudební sbírky… Druhou pozoruhodností tohoto pramenu je sama skutečnost opisu. I když neobsahuje žádné datum či vročení, je z jeho provedení a úpravy patrné, že vznikl nedlouho po tištěném vydání tohoto Beethovenova díla. Broumovský opis totiž vychází v pojetí titulní strany, ve způsobu rozvržení skladby, ve zvoleném formátu i v mnoha dalších aspektech právě z tohoto vzácně dochovaného vydání z roku 1801.“ Festival navazuje vydáním faksimile na svou dlouhodobou myšlenku znovuobjevování a provádění děl z broumovského archivu.

 

 

Beethovenovo letošní výročí oslaví festival kromě vydání faksimile také živým provedením díla. Beethovenův Klavírní koncert č. 1 C dur zazní v podání klavíristy Matyáše Nováka a Filharmonie Hradec Králové na zahajovacím koncertě festivalu. Koncert bude možné sledovat online v sobotu 27. června na sociálních sítích festivalu a na Mall.tv v rámci projektu #kulturažije. „Představování zapomenutých děl broumovského archivu je jedním z cílů festivalu a navazujeme tak touto myšlenkou i na minulé roky, kdy jsme v rámci festivalu provedli například školskou hru Augustina Šenkýře nebo díla jeho současníků,“ říká ředitelka festivalu Tereza Kramplová a dodává: “Špičkové osobnosti královéhradeckého regionu festival představí na zahajovacím koncertě 27. 6., kde zazní právě Beethovenův první klavírní koncert. Těšit se můžete na klavíristu Matyáše Nováka a hradeckou filharmonii.“

 

2

 

Foto: archiv festivalu Za poklady Broumovska

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.