sobota, 01 srpen 2020 10:14

Režisér Václav Věžník, Brno a Martinů

Autor:

Operní režisér Václav Věžník, který se dnes dožívá devadesáti, obdržel na začátku prázdnin Pamětní medaili Nadace Bohuslava Martinů, a to za celoživotní péči o operní dílo a odkaz skladatele. Janáčkova opera připravila na webových stránkách Národního divadla Brno k jeho životnímu jubileu e-výstavu a plánuje mu věnovat 20. října v Janáčkově divadle představení Řeckých pašijí Bohuslava Martinů.

 

2

 

Novou inscenaci díla, které i jubilant před lety režíroval, chystá teď soubor premiérově uvést 7. října v rámci programu Mezinárodního festivalu Janáček Brno. Poslední operu skladatele, monumentální drama se sociálními a duchovními apely, vycházející z románu Kristus znovu ukřižovaný řeckého spisovatele Nikose Kazantzakise, studují dirigent Robert Kružík, režisér Jiří Heřman a scénograf Dragan Stojčevski.

 

1

 

Režisér Václav Věžník je významnou osobností české operní režie druhé poloviny 20. století. Vytvořil přes dvě stovky inscenací na domácích i zahraničních scénách, téměř polovinu z nich v Brně. Na Bohuslava Martinů Věžník vzpomíná: „Instinkt ho vedl správným směrem k fantazii, pravdivosti a především k humoru. Patřil k těm geniům hudebního nebe, kteří svoji velikost a dramatičnost potvrzovali také svojí tvorbou veseloherní, jejíž nápaditost a vynalézavost je základem divadelního projevu.“

 

3

 

Foto: Národní divadlo Brno, JAMU

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.