pátek, 30 říjen 2020 11:05

Zemřela sólistka operety NDM Helena Riehsová

Autor:

Národní divadlo moravskoslezské přišlo o výraznou osobnost operety. Ve věku 84 let 27. října zemřela v Ústí nad Labem emeritní sólistka operetního souboru, paní Helena Riehsová. K divadlu se dostala poté, co vystřídala několik povolání – byla kresličkou nebo učitelkou v mateřské škole. Své první divadelní angažmá získala v roce 1960 ve Východočeském loutkovém divadle v Hradci Králové. Hned následující rok přešla do Severomoravského divadla v Šumperku a v roce 1962 začala působit v operetním souboru Státního divadla v Ostravě, kde zůstala až do roku 1987.

 

Karel-CepekHelena-RiehsovaPles-v-opere1981foto-J-Hradil

 

„Helena Riehsová spolupracovala například s dirigentem Vladimírem Brázdou, jejím kolegou byl i známý herec a komik Josef Kobr. Rozhodně patřila k výrazným a velmi populárním sólistkám zlaté éry ostravské operety a vytvořila řadu hlavních rolí v dílech světového repertoáru. Upřímnou soustrast rodině a blízkým,“ řekl ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Během svého angažmá působila Helena Riehsová v bezpočtu inscenací operetních i muzikálových. Jmenujme například Čardášovou princeznu, Polskou krev, Cikánského barona, z muzikálů pak Zkrocení zlé ženy, My Fair Lady či Hello Dolly.

 

Miloslav-TolasHelena-Riehsovave-Zkroceni-zle-zeny-1974foto-F-Krasl

 

„Helena Riehsová vynikala jevištní energií, precizností a mezi kolegy byla známá také pečlivou přípravou a přísnou životosprávou,“ píší o ní v jejím někdejším působišti. Než se s ostravskými jevišti rozloučila, řekla v roce 1986 Ostravskému kulturnímu měsíčníku: „Ostravě přeju, aby měla vždy dobrou operetu a muzikál. A těm, kteří přicházejí postupně na naše místa, aby se dočkali stejně krásných rolí, jako jsme se jich dočkali my, a hráli je se stejnou chutí.“

 

Zdenek-RuzickaHelena-RiehsovaPolska-krev-1965foto-F-Krasl

 

Helena-Riehsovportret

 

Foto: J. Hradil, F. Krasl, archiv H. Riehsové

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.