pátek, 08 leden 2021 08:13

Autor nové koncertní síně v Praze možná do roka

Autor:

Na jaře příštího roku bychom mohli znát vítěze architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze na Vltavské. Hlavní město a Institut plánování a rozvoje uvažuje o jejím vypsání v polovině letošního roku. Posouzení má trvat zhruba rok. Nový koncertní sál má podle dosavadních informací stát v roce 2032.

 

100

 

Praha teď dokončuje studii proveditelnosti a další dokumenty. Projektová dokumentace bude vznikat asi čtyři a půl roku a pak bude třeba vyřešit ještě řadu problémů. Mezi nimi je například dopravní studie okolí Hlávkova mostu, podjezd pod železniční tratí, podoba křižovatky Antonínské a Bubenské ulice nebo protipovodňová ochrana. Dalším je také ochranné pásmo podzemního krytu u stanice metra C Vltavská; pokud se s tím něco neudělá, tak tam nelze nic stavět. O záměrech týkajících se výstavby sálu jsme psali loni v létě ZDE. 

Pražští zastupitelé loni na podzim schválili pořízení změny územního plánu, která má stavbu umožnit. Výstavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad ale vzejde až ze studie. Diskuse o stavbě nového koncertního sálu a o jeho místě v Praze se vedou desítky let. Sál mohl v 90. letech vzniknout na Letné, na místě, kde se později uvažovalo také o výstavbě Národní knihovny podle návrhu Jana Kaplického. Japonští investoři tehdy chtěli stavbu věnovat České filharmonii ke 100. výročí. Ministr kultury Milan Uhde a primátor Milan Kondr ale jejich nabídku odmítli.

 

vltavsk-filharmonie

 

Foto: Fb IPR

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.