pondělí, 11 leden 2021 08:59

Radim Vizváry novým uměleckým šéfem Laterny magiky

Autor:

Novým uměleckým šéfem Laterny magiky se od letošního ledna stal mim, autor, režisér, choreograf a pedagog Radim Vizváry, který patří mezi nejvýraznější mezinárodně uznávané osobnosti současného mimického divadla v Evropě. Soubor prošel dlouhou historií. U jeho zrodu stál divadelní režisér Alfréd Radok, který v roce 1958 sestavoval tým pro Světovou výstavu Expo 58 v Bruselu s představením s názvem Laterna magika, které spojovalo jevištní akci s filmem. Od roku 2010 je Laterna magika opět součástí Národního divadla.

 

101

 

Radim Vizváry absolvoval Hudební a taneční fakultu AMU v Praze, kde dosáhl doktorského titulu. V roce 2016 obdržel Cenu Thálie v kategorii Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr za herecký výkon v představení s názvem Sólo. V listopadu 2018 dostal na jubilejním sedmdesátém ročníku světového divadelního festivalu v čínském městě Haikou výroční medaili International Theatre Institute – World Organization for the Performing Arts za dlouhodobé vynikající výsledky v divadelním umění. Další ocenění získal jak u nás, tak v Evropě nebo v USA a od roku 2014 ho zařadila mezi významné osobnosti instituce Oxford Encyclopedia.

 

103

 

„Jako autor, režisér nebo choreograf má na svém kontě stovku představení a jako interpret představil svou uměleckou práci téměř v celé Evropě nebo v USA, Asii a Africe. Ve své vlastní tvorbě se nejvíce specializuje na pantomimu, rozvíjí ji do současné podoby a řeší problematiku nonverbálního divadla, a to i ve sféře pedagogické a teoretické. Je uměleckým šéfem divadelního uskupení Mime Prague, spoluzakladatelem a ředitelem mezinárodního festivalu MIME FEST a uměleckým šéfem mezinárodního festivalu pouličního divadla v Táboře Komedianti v ulicích,“ představuje nového uměleckého šéfa Laterny magiky Národní divadlo a dodává, že Vizváry spolupracoval s mnoha prestižními institucemi, například NDT/Korzo Theatre v Haagu, University of Arts Helsinki a další. V Národním divadle v Praze vytvořil choreografie k inscenacím Z mrtvého domu, Juliette (Snář), Sen čarovné noci, Billy Budd a režii operní grotesky Poprask v opeře nebo opery Láska ke třem pomerančům. V současné době společně s uskupením Losers Cirque Company vytváří novou scénu nového cirkusu a pantomimy Divadlo BRAVO! v bývalém Branickém divadle.

 

Foto: H. Smejkalová, archiv KlasikyPlus

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.