pátek, 11 leden 2019 15:03

Nominace na Moravskoslezské kulturní Ceny Jantar

Autorka:

Ivo Kahánek, Martin Kasík a Daniel Skála a také Benda Quartet, Janáčkova filharmonie Ostrava a Janáčkův komorní orchestr - to jsou první nominace ve dvou kategoriích z celkových šestnácti na Moravskoslezskou kulturní Cenu Jantar. Kandidáty navrhuje celkem osm odborných porot, které budou zasedat až do konce ledna. Galavečer s vyhlášením vítězů pak proběhne v ostravské hale Gong 3. března. Ceny Jantar se budou udělovat podruhé, a to pod záštitou Moravskoslezského kraje. Kromě artificiální hudby se udělují ještě za populární hudbu, výtvarné umění, literaturu, činoherní divadlo, muzikál, operu a balet.

 

nominace1

 

Za artificiální hudbu v kategorii Instrumentalista roku za aktivity v roce 2018 byli nominováni klavíristé Ivo Kahánek a Martin Kasík a hráč na cimbál Daniel Skála. Nominace za artificiální hudbu v kategorii Hudební těleso roku získali Benda Quartet, Janáčkova filharmonie Ostrava a Janáčkův komorní orchestr. 

 

nominace2

 

Ivo Kahánek získal nominaci za přínos v interpretaci hudby Leoše Janáčka, loni uvedli jeho skladby se sopranistkou Martinou Jankovou a Dvořákovým triem, s kterým natočil i album s komorní hudbou Viktora Kalabise. Také vystoupil spolu s Miroslavem Sekerou a Janáčkovou filharmonií v Koncertu pro dva klavíry Bohuslava Martinů. Ivo Kahánek je nepřehlédnutelnou osobností současného klavíru. Kritiky oceňují jeho přesvědčivost, kultivovaný klavírní projev a důrazem na tónovou kvalitu i hledání optimálního hudebního výrazu.

 

Ivo-kahanek-dva-klaviry

 

Martin Kasík je nominován také za interpretaci děl Leoše Janáčka, konkrétně na Hudebním maratonu Leoše Janáčka (Ukvalská lidová poezie v písních, Capriccio). A vedle toho také za mimořádně muzikální, citlivé a precizní nastudování různorodého repertoáru, který zahrnuje i novodobá díla současných autorů, například skladby Moraviana Zdeňka Merty.

 

kasik1

 

Cimbálistu Daniela Skálu porota nominovala za produktivní uměleckou činnost, která se odrazila v intermediálním projektu DeCliché, kde projevil "bezprecedentní interpretační úroveň". Skála prokázal nejen mimořádné technické předpoklady, ale také filozoficky zaostřenou, kontemplativní i impulzivní interpretaci, který je vždy v intencích zvoleného žánrového i stylového rámce.

 

1

 

Benda Quartet je v nominované trojici za sérii koncertů, které zahrnovaly Českou republiku (Praha, Kroměříž, Příbor) i Polsko (Bialsko Biala). Benda Quartet se v uplynulém roce prezentoval jako dynamický soubor, jeho interpretační portfolio zahrnuje díla klasická i moderní. Věnuje se i propagaci skladatelů kraje, což se odrazilo v nastudování Smyčcového kvartetu Eduarda Dřízgy a dalších skladeb.

 

u013014052018korc

 

Janáčkova filharmonie Ostrava byla nominována za progresivní dramaturgii, která v minulém roce nabídla kromě klasického repertoáru také koncerty s českými populárními umělci i s předními světovými interprety (Pablo Barragán, Lukáš Vondráček aj.) a špičkovou úroveň řady klavírních recitálů. Janáčkova filharmonie sehrála klíčovou úlohu také v hudebním vzdělávání, a to řadou hudebně-popularizačních koncertů "Láska na první poslech". Vysokou interpretační úroveň pak mělo její nastudování hudby k filmu Svatý Václav, stejně jako koncerty v rámci Hudebního maratonu Leoše Janáčka.

 

fotoJFO

 

A konečně Janáčkův komorní orchestr získal nominaci za umělecké výsledky na mnoha hudebních festivalech (Pardubické hudební jaro, Mahlerův festival v Jihlavě, Smiřické svátky hudby nebo Festival sakrálního umenia Košice). V uplynulém roce odehrál i řadu vynikajících koncertů a potvrdil svou jedinečnou souhru, unikátní zvukovost a zajímavou dramaturgii.

 

male-030126082013korc

 

Porota pro obě kategorie v oblasti "artificiální hudba" rozhodovala ve složení Hana Adámková, Jiří Čech, Milan Bátor, Martin Jemelka a Tomáš Thon. Zbylých sedm porot pak v nejbližších dnech rozhodne o nominacích ve zbývajících čtrnácti kategoriích.

Součástí ceremoniálu s oceňováním laureátů bude 3. března galakoncert v hale Gong v Dolních Vítkovicích za účasti všech nominovaných. Vystoupí například Jan Rokyta se souborem Ensemble Flair, kapely February a Nedivoč, klarinetista Igor Františák, zpěváci Tomáš Klus, Hana Fialová, Patricia Janečková, Radek Melša, Barbora Řeřichová, Boris Urbánek a další umělci. 

 

407965725384308932755004244574290097209344o

 

Foto: Ivan Korč, Dušan Martínek, Martin Popelář, MHF Leoše Janáčka

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.