Únor ve zlínské filharmonii s harfou i jazzem
Filharmonie Bohuslava Martinů si pro druhý měsíc letošního roku přichystala pro své příznivce dvojici koncertů. Ve čtvrtek 6. února se zlínským Kongresovým centrem ponesou Tóny harfy v podání Kateřiny Englichové, v úterý 11. února se jazz potká komorně s klasikou.

Sólovým hostem zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů bude šestý únorový den přední česká harfistka Kateřina Englichová. Do čela filharmonie se postaví hlavní hostující dirigent Leoš Svárovský. V programu opřeném o tituly francouzské a ruské hudební literatury, bude francouzskou kapitolu psát Kateřina Englichová, o ruské vyvrcholení se v podobě ikonické Šesté Čajkovského symfonie zvané Patetická, kterou sám skladatel považoval za „nejlepší, ale hlavně nejupřímnější ze všech svých prací“, postará sám orchestr.

Zlínský večer otevře Wissmerův Divertissement sur un Chorale, neoklasický opus určený pro komorní orchestr zkomponovaný začátkem roku 1938, který vychází ze starého ženevského chorálu. Ten Wissmer různým způsobem varioval a modifikoval do podoby bohatého a barevně rafinovaného díla, v němž se tradiční hudební prvky snoubí s moderními skladebnými technikami. Harfová část programu bude patřit epoše francouzského impresionismu. Kateřina Englichová ve Zlíně zahraje Debussyho Tance pro harfu a smyčcový orchestr, spirituální Posvátný tanec a hravější tanec Světský. Druhou skladbou, kterou zlínské publikum vyslechne v podání Englichové, bude další ze základních kamenů harfového repertoáru, Ravelova Introdukce a Allegro. Toto efektní virtuózní dílo bylo původně napsáno na objednávku společnosti Érard za účelem propagace nových modelů harf. Prvnímu únorovému koncertu bude od čtvrt na sedm předcházet Povídání o hudbě, koncert začne v devatenáct hodin.
Druhým bodem únorového programu pod hlavičkou Filharmonie Bohuslava Martinů bude v úterý 11. února v Kongresovém centru Zlín večer nazvaný Jazz meets classic. Na pódiu se od sedmi hodin večer setkají klavírista Karel Košárek, flétnista Petr Pomkla, kontrabasista Marek Švestka a bicista Ctibor Bártek, aby publiku nabídli program sestavený z děl skladatelů tvořících na pomezí jazzu a klasické hudby. Koncert orámuje hudba Clauda Bollinga, který studoval harmonii u Maurice Duruflého a kontrapunkt u Andrého Hodeira, ale již od čtrnácti let se věnoval jazzu po vzoru svého přítele Duka Ellingtona. Za svou skladatelskou tvorbu Bolling několikrát získal Grand Prix du Disque. Kvarteto hráčů na zlínském večeru uvede dvojici Bollingových suit pro klasickou flétnu a klavírní trio.

Flétna bude hrát hlavní roli i v případě dvojice kusů z dílny francouzského skladatele, aranžéra a flétnisty Raymonda Guiota, který vystudoval flétnu na pařížské konzervatoři a poté mimo jiné působil jako sólový flétnista orchestru Pařížské národní opery. Své skladby Rapsodie a Parafráze na Gershwinův evergreen The Man I Love věnoval jednomu z nejlepších flétnistů dvacátého století Alainu Marionovi. Program večera doplní ukázka z tvorby Ástora Piazzolly a také Bugatti Step pro klavír, kontrabas a bicí od Jaroslava Ježka.
Foto / zdroj archiv KlasikyPlus.cz
Příspěvky redakce
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Příštím šéfdirigentem královéhradeckých filharmoniků bude Jiří Habart
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
- Antonín Dvořák mladým popáté kolbištěm pro klavírní talenty
- Mariánskolázeňský prosinec ‚Rybovku‘ nepostrádá
Více z této rubriky
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
- Antonín Dvořák mladým popáté kolbištěm pro klavírní talenty
- Mariánskolázeňský prosinec ‚Rybovku‘ nepostrádá
- Saint-Saënsův Omfalin kolovrat prvním prosincovým přednesem v Košicích
- Dvanáctý měsíc v Českých centrech s ‚Rybovkou‘ až v Madridu
- Pět orchestrálních pořadů s pěti různými dirigenty. Prosinec u Severočeské filharmonie
- ČRo D-dur: Sobotní večer ve znamení stoletého jubilea Zdeňka Šestáka
- Nadmíru pestrá prosincová nabídka Filharmonie Hradec Králové
- Virtuózní housle adventně na Zámku Žďár nad Sázavou