Užší nominace na Ceny Anděl pro Cappellu Mariana, Pavla Černocha a SOČR
Druhé kolo hlasování České hudební akademie o nominovaných na čtyřiatřicáté Ceny Anděl 2024 určilo trojice postupujících ve všech patnácti kategoriích. Na poli klasické hudby se do finále probojoval soubor Cappella Mariana, tenorista Pavel Černoch a Pražští rozhlasoví symfonikové s Petrem Popelkou. Jména vítězů, vzešlých ze závěrečného hlasovacího kola, budou vyhlášena v rámci slavnostního předávání cen v sobotu 5. dubna.

O Rónovu sošku Anděla se šalmají se v letošním roce utká trojice klasických nahrávek, z níž dvě jsou věnované odkazu Bedřicha Smetany coby dozvuk Roku české hudby. Paletu doplní titul ze světa staré hudby, který připravil soubor Capella Mariana ve spolupráci s kanadským ansámblem Constantinople jako připomínku osobnosti Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Prvním smetanovským diskem jsou Smetanovy árie v podání tenoristy Pavla Černocha. Na nahrávce spoluúčinkují Slávka Zámečníková, Mária Porubčinová a Jan Martiník za doprovodu České filharmonie řízené Tomášem Netopilem. Trojici finalistů uzavírá trojdílná nahrávka s Mou vlastí a dalšími orchestrálními díly Bedřicha Smetany, a to v provedení Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou jeho šéfdirigenta Petra Popelky.
O vítězi bude rozhodnuto v sobotu 5. dubna, kdy dojde ke slavnostnímu předávání Cen Anděl udílených od roku 1991. To dozná výraznějších změn oproti minulým ročníkům – na jeho moderaci se bude podílet hned několik osobností, které pořadatelé společně s letošním line-upem odhalí postupně.
…………….
Informaci o širších nominacích na letošní Ceny Anděl přinesl portál KlasikaPlus.cz ZDE.

Foto / zdroj: Alexandre Katsapov, Lenka Hatašová, Khalil Baalbaki
Příspěvky redakce
- Asociace orchestrů a sborů vyzvala vládu k přehodnocení změn financování veřejnoprávních médií
- Francouzská koncertní série s Kryštofem Mařatkou
- Příbramská filharmonie zahraje v Mníšku pod Brdy, poté vyrazí na italské turné
- Mimořádné koncerty Prague Philharmonia
- Zbytek dubna s ostravskými filharmoniky
Více z této rubriky
- Asociace orchestrů a sborů vyzvala vládu k přehodnocení změn financování veřejnoprávních médií
- Příbor hostil mezinárodní klavírní přehlídku Pianoforte per tutti
- Lukáš Hurtík (1978–2026)
- Soutěž Pro Bohemia Ostrava ocenila mladé dechaře, klavíristy a zpěváky
- Dvořákova Praha zkoumala vztah Čechů ke klasické hudbě. Denně ji poslouchá desetina národa
- Robert Kružík příštím hudebním ředitelem pražského Národního divadla
- Akademie MenART otevírá nominace na ocenění pro pedagogy zušek
- Ceny Plzeňský Orfeus 2025 pro instrumentalisty i skladatele
- Adam Slunečko vítězem soutěže PRAGuitarra Clásica
- Cena Anděl pro Alinde Quintet. Poprvé vyhrál dechový soubor