Nadcházející týden samozřejmě nabízí mnohem více, než zmiňuje tato rubrika. My do ní ale vybíráme tipy přes nejrůznější filtry a snažíme se tak upozornit na události s jistou dávkou výjimečnosti, ať už je spojena s interpretem, prostředím, s méně častou příležitostí nebo s jinou souvislostí.
Závěr letošního roku náleží jednomu z nejvýznamnějších kulturních výročí posledních let: 7. prosince 2023 uplyne tři sta let od úmrtí Jana Blažeje Santiniho-Aichela, českého barokního architekta. Svým mimořádným talentem a kreativitou obohatil architekturu o nový styl, tzv. barokní gotiku, která propojila přísnou vznešenost architektury vrcholného středověku s radikálním barokem Santiniho doby. Toto výročí se v časovém rozmezí 2. až 12. prosince rozhodl spojením hudby a slova připomenout spolek Opus Organum, který sdružuje příznivce varhanních nástrojů.
Ve Španělském sále Pražského hradu převezme ve středu 29. listopadu Panochovo kvarteto Cenu Antonína Dvořáka za rok 2023. V roli gratulantů vystoupí 12 violoncellistů Berlínských filharmoniků, těleso složené z členů violoncellové skupiny tohoto předního orchestru. Koncert začíná v 19 hodin. ČT art nabídne zpožděný přímý přenos slavnostního večera od 20:15 hodin.
Českou studentskou filharmonii už dirigovali Simon Rattle a Semjon Byčkov, který s ní loni na přelomu listopadu a prosince dokonce oslavil své sedmdesátiny. Letos v únoru ji řídil i Giovanni Antonini, další světově uznávaný dirigent, který se k mladým hudebníkům vrací po několika měsících, aby společně nastudovali Haydnovu Symfonii č. 85 „Královna“ a Vivaldiho Koncert pro housle, smyčce a basso continuo D dur „Grosso Mogul“ se sólistou Josefem Špačkem. V druhé půli trojice rudolfinských večerů mezi 29. listopadem a 1. prosincem zazní v podání České filharmonie suita z baletu Don Juan Christopha Willibalda Glucka a Haydnova Symfonie č. 103 „S vířením kotlů“.
Jiří Pavlica, houslista, skladatel, primáš Hradišťanu a jeden z vůbec nejvýznamnějších zástupců multižánrových hudebních projektů současnosti, slaví 70. narozeniny. V rámci svého narozeninového turné se symfonickými orchestry po celé České republice odehraje ve čtvrtek 30. listopadu koncert s Janáčkovou filharmonií Ostrava, která na podzim tohoto roku zahájila 70. sezónu. Symbolické hudební propojení dvou „sedmdesátníků“ na jednom pódiu si užije vyprodaný Velký sál multifunkční auly Gong v ostravských Dolních Vítkovicích. Repríza narozeninového koncertu se uskuteční 4. prosince v KD Leoše Janáčka v Havířově.
V Renesanční dvoraně Uměleckoprůmyslového paláce v Brně se ve středu 29. listopadu uskuteční koncert s názvem Ukrajinské baroko. Jde o projekt, kterým se soubor Musica Poetica snaží představit hudbu a poezii, jak se hrála v barokní době v jednotlivých částech Evropy. V sobotu 2. prosince pak v Praze následuje projekt Polský barok.
Ústřední knihovna bude ve středu 29. listopadu dějištěm závěrečného koncertu 6. ročníku série Zemlinského kvarteta s názvem 4plus, která se letos nese ve španělském duchu. Koncertní pódium velkého sálu rozezní tóny hoboje Jana Součka, který spolu se Zemlinského kvartetem přednese Kramářův hobojový kvartet F dur a poté světovou premiéru díla známého španělského skladatele José Manuela Lópeze Lópeze. Ve druhé půli si mohou posluchači už tradičně vychutnat velké dílo romantické éry – tentokrát půjde o nejznámější smyčcový kvartet Franze Schuberta Smrt a dívka.
Festival bicích nástrojů, mezinárodní bienále pořádané Hudební fakultou JAMU, přivede do brněnského Divadla na Orlí od 1. do 3. prosince nastupující generaci hráčů a hráček na bicí nástroje z předních českých i zahraničních konzervatoří a akademií. Nejlepší studenti a studentky z vybraných škol poté dostanou příležitost ukázat svůj talent na festivalových koncertech. Kromě koncertů festival nabídne taktéž workshopy se zahraničními lektory a lektorkami, prodejní výstavy bicích nástrojů nebo vernisáž výstavy oslavující čtyřicet let výuky bicích nástrojů na JAMU.
„Můžete si připomenout velkolepé umění dirigenta Claudia Abbada, od jehož narození uplynulo letos devadesát let. V centru pozornosti bude Mahler – nejprve jeho Šestá symfonie s Berlínskou filharmonií.“
„Brilantní je nahrávka Haydnových symfonií s Berlínskými filharmoniky a Herbertem von Karajanem, poslechněte si Symfonii č. 103 Es dur.“
„Velké výročí Marii Callas zrcadlí také tradiční operní večer v neděli v šestnáct hodin, zazní nahrávka kompletní Carmen.“
Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to 24/7, tedy nepřetržitě. Hudbu vybírají, ohlašují a přibližují konkrétní lidé s jedinečným zázemím, preferencemi a vkusem. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah dokonce prostor pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je pro portál KlasikaPlus.cz synonymem pro „samou hudbu“. Pravidelně proto nahlíží do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 27. listopadu do 3. prosince?
Kongresové centrum Zlín ve čtvrtek 30. listopadu hostí třetí koncert abonentní řady B Filharmonie Bohuslava Martinů věnovaný španělské hudbě. Hudební těleso řídí šéfdirigent filharmonie Robert Kružík. Pořad s názvem Capricho Español přináší dílo Ravela, De Fally, Debussyho a Rimského-Korsakova. Pěveckého sóla se ujme mezzosopranistka Bella Adamova.
V komorním prostředí Divadla „12“ uvede muzikálový soubor Národního divadla moravskoslezského (NDM) ve světové premiéře 29. listopadu dílo zvané Interview – hudební příběh rozhovoru moderátora a zpěvačky, který se vyvine jinak, než si oba představovali. Muzikál pro dva herce vytvořili brněnský skladatel Zdeněk Král a libretisté Marek David – také spoluautor námětu a režisér – a Tomáš Novotný, který napsal i texty písní.
Poslední orchestrální koncert Ensemble Opera Diversa v letošním roce připomíná speciální vztah souboru se slovenským, v Brně žijícím houslovým virtuosem Milanem Paľou. Dlouhodobá spolupráce je v projektu Double concerto zdůrazněna nejen v rovině interpretační, ale také autorské – úvodní skladbou koncertu je totiž světová premiéra houslového koncertu Ossth přímo z pera Milana Paľy. Celý večer povede slovenský dirigent Marián Lejava, který se souborem navazuje spolupráci po roční odmlce. Vstupné na koncert 28. listopadu je dobrovolné.
Závěrečný koncert festivalu Podblanické tóny uvede Rossiniho Malou mši v benešovském Městském divadle Na Poště, a to 28. listopadu od devatenácti hodin. Sám Gioacchino Rossini ji nazval „posledním hříchem svého stáří“, a rozsáhlé dílo doplnil, ne bez ironie, přídomkem malá. Mše zazní v původní verzi, tedy za doprovodu Pavla Voráčka na klavír a Kateřiny Málkové na harmonium, v podání Pražského komorního sboru a sólistů Lucie Svačinkové, Anity Jirovské, Onebae Cho a Iva Hrachovce. Dirigovat bude Sébastien Bagnoud.
Slovenský institut v Praze láká do Divadla Hybernia na projekci snímku Jánošík, který vznikl ve slovensko-americké produkci studia Tatra Film Corporation a který režíroval Jaroslav Siakeľ. Projekce prvního slovenského celovečerního hraného filmu v Praze se 27. listopadu koná s autorskou hudbou houslisty a aranžéra Stanislava Palúcha, který hudbu zkomponoval v roce 2021 v rámci společného projektu festivalu Viva Musica Bratislava a Státního komorního orchestru Žilina (ŠKO). Promítání filmu Jánošík po více než sto letech s živou hudbou v podání ŠKO a souboru Bashavel pod taktovkou žilinského rodáka Vladimíra Martinky bylo unikátní událostí. Teď se projekt poprvé představuje v Praze.
Dne 30. listopadu se ve Stavovském divadle uskuteční česká premiéra vánoční pohádky se zpěvem, tancem a loutkami LouTkáček skladatele Paula Hindemitha v českém přebásnění Ondřeje Hučína. Režie se ujal umělecký šéf Laterny magiky Radim Vizváry, hudebního nastudování dirigent David Švec. LouTkáček je posledním jevištním operním projektem Opery Národního divadla a Státní opery v cyklu Musica non grata, jenž je realizován za finanční podpory Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v České republice.
Barevné tóny podzimu je název koncertu v Zrcadlovém sálu Zámku Dobříš v neděli 26. listopadu. Vystoupí Komorní orchestr Akademie Praha. V sólových partech se představí Stanislav Vojtíšek a Michal Bartůněk (trubky), Daniela Vránová (flétna), Petr Bušek (klarinet) a Victor Dvortsov (housle). Diriguje Pavel Hryzák. Koncert je pořádán v rámci Dobříšských večerů hudby za podpory Akademie věd České republiky.
Festival Dvořákova Praha se uskuteční od 6. do 24. září 2024. Už nyní však festival nabízí vstupenky na tři odtajněné koncerty z nadcházejícího 17. ročníku; zbylý program zatím zveřejněný není. Do tradičního vánočního předprodeje vybrali pořadatelé vystoupení dirigenta Jakuba Hrůši s Bamberskými symfoniky 9. září, klavíristu Lukáše Vondráčka s Luzerner Sinfonieorchester a dirigentem Michaelem Sanderlingem 16. září a unikátní komorní gala koncert, na kterém 23. září spojí síly šest českých a zahraničních smyčcových kvartet.
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se v sobotu 25. listopadu přenese i s celou Smetanovou síní plnou dětí a rodičů do teplých krajin. Tématem cyklu dopoledních rodinných koncertů Orchestr na dotek jsou totiž letos výlety za hudbou na všechny světové strany. První koncert se věnoval severské hudbě a nyní přichází na řadu jih. A jak jinak by mohl Jiří Pavlica slavit své 70. narozeniny, než na turné Hradišťanu se symfonickými orchestry po celé republice? Při této mimořádné příležitosti se 28. listopadu zastaví i v Praze a vystoupí v Obecním domě.
Festival si již 29 let klade za cíl uvádět a propagovat hudbu poličského rodáka. Přední čeští umělci na Dnech Bohuslava Martinů představují i méně frekventovaná skladatelova díla. Součástí festivalu je Soutěž Nadace Bohuslava Martinů, která podporuje nastudování skladatelových skladeb nejmladší generací interpretů a pomáhá formovat mladé hudebníky. Na koncertech ve spolupráci s Českou filharmonií a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu každoročně zní také rozsáhlé symfonické skladby v kontextu tvorby českých a světových skladatelů, které s Bohuslavem Martinů pojí historické i stylové vlivy a vztahy. Koncerty se konají v Sále Martinů na pražské HAMU a v Dvořákově síni Rudolfina.
Festival F. L. Věka čeká letošní poslední, devátý koncert. Historicky poprvé se jeden z koncertů přehlídky uskutečňuje v krajské metropoli, kde se 24. listopadu v sále Filharmonie Hradec Králové vzdá hold dobrušskému rodákovi, hudebními skladateli Radimu Drejslovi, od jehož narození na jaře uplynulo sto let, od úmrtí sedmdesát.
Listopadový program zakončí ve Státní filharmonii Košice symfonický koncert s názvem Chopin & Sibelius. Druhý klavírní koncert Fryderyka Chopina zazní v podání amerického klavíristy Andrewa von Oeyena. Druhá část večera patří severské hudbě Jeana Sibelia, konkrétně jeho Symfonii č. 7. Košický orchestr povede Sasha Yankevych, ukrajinský dirigent působící ve Švédsku. Koncert se uskuteční ve čtvrtek 23. listopadu.
Státní opera je závěrečné fázi příprav nové produkce. Premiéry Šostakovičovy opery Lady Macbeth Mcenského újezdu se uskuteční 24. a 26. listopadu. Orchestr Státní opery řídí Hermann Bäumer, Sbor Státní opery vede Adolf Melichar. Vystupuje i Balet Opery Národního divadla, choreografie je Silvie Belákové, celá inscenace pak v režii Martina Čičváka. Hlavní sóla mají na starosti František Zahradníček, Josef Moravec, Alžběta Poláčková, Denys Pivnickij, Tamara Morozová, Jaroslav Březina a Ivo Hrachovec.
Slovenská filharmonie se představí v bratislavské Redutě pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina opět ve čtvrtek a pátek 23. a 24. listopadu. Návštěvníci koncertů si vyslechnou program, se kterým se orchestr představí na již brzy startujícím turné v Jižní Koreji. Koncertní výjezd je ohraničen daty 26. listopadu a 4. prosince.
Jednota pro zvelebení hudby v Čechách pořádá jedenáctý ročník festivalu Kultura v srdci Prahy, který se uskutečňuje v Koncertním sále Pražské konzervatoře na Praze 1. Pátý koncert cyklu – ve spolupráci s Nadací Život umělce, která pomáhá mladým začínajícím umělcům – se koná 23. listopadu od devatenácti hodin. Klavírní doprovod zajistí Martin Pančocha a Martina Hájková. Vstup je zdarma.