VýhledPlus

Nadcházející týden samozřejmě nabízí mnohem více, než zmiňuje tato rubrika. My do ní ale vybíráme tipy přes nejrůznější filtry a snažíme se tak upozornit na události s jistou dávkou výjimečnosti, ať už je spojena s interpretem, prostředím, s méně častou příležitostí nebo s jinou souvislostí.


2023-12-09-LiederSociety-Capek-02

Hudebně-literární večer věnovaný Karlovi Čapkovi a Olze Scheinpflugové pořádá spolek Lieder Society v kubistické kavárně Grand Café Orient v centru Prahy, v Domě u Černé Matky Boží. Koná se v úterý 12. prosince od půl osmé večer. Program naplní hudba Slávy Vorlové a Kateřiny Horké, jejíž písňový cyklus Vyrovnání zazní ve světové premiéře. Z Čapkových dopisů Olze bude číst Otakar Blaha, písně přednesou altistka Monika Jägerová a klavírista Vojtěch Červenka. Jeden z nejvlivnějších českých novinářů a spisovatelů a jeho životní partnerka, vynikající herečka a básnířka podávají hluboce dojemné svědectví o meziválečném období, humanismu, práci a lásce.

 

2023-12-09-HS-KDS-Englichova-01

Festival klasické hudby s názvem Hudební setkání zve na adventní koncert Kühnova dětského sboru. Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Horním Jiřetíně rozezní dětské hlasy a harfa Kateřiny Englichové 10. prosince od sedmnácti hodin. Dirigují sbormistři Jiří Chvála a Petr Louženský.

 

2023-LiederCo-Hrochova-Cervinek-05

Posledním koncertem letošního roku se rozhodl spolek Lieder Company Prague vzdát hold romantickým autorům. V případě tří z nich navíc připomene jejich letošní jubilea – písně Johannesa Brahmse, Edvarda Hagerupa Griega a Maxe Regera budou doplněny dalšími písněmi méně uváděných pozdně romantických autorů Adolfa Busche a Franka Bridge. Vystoupí mezzosopranistka Jana Hrochová, sólistka Národního divadla v Brně, barytonista Robin Červinek, loňský absolutní vítěz Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, a pedagogové JAMU, violista Jan Řezníček a klavírista Bohumír Stehlík. Koncert se uskuteční v neděli 10. prosince v prostorách smíchovského Clubu Salsita.

 

2023-12-09-Novak-Kinsky-Vanoce-02

František Kinský, potomek starého šlechtického rodu a průvodce oblíbeného seriálu České televize Modrá krev, a zavedený klavírista Matyáš Novák poprvé vyrážejí na společné turné po České republice. Jejich původní vánoční pořad spojuje vyprávění aristokrata o duchovní podstatě Vánoc a o zvycích, které s těmito svátky souvisejí, s hudbou v podobě vlastních fantazií pianisty na české a světové vánoční koledy i na Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby. Turné začíná 10. prosince v Písku, o den později následuje pořad v Brně, dále v Pardubicích 16. prosince, v Praze 19. prosince a nakonec v Olomouci dva dny před Štědrým dnem.

 

2023-12-08-Cf-Petrenko-Aimard-02

Příští týden měl Českou filharmonii poprvé dirigovat osetijský rodák Tugan Sochijev, který v březnu 2022 rezignoval na šéfdirigentské posty Velkého divadla v Moskvě a Orchestre Nationale du Capitole de Toulouse. Kvůli nemoci ho nahradí rusko-britský dirigent Vasilij Petrenko, který s Českou filharmonií zahajoval Pražské jaro v roce 2012. Do Prahy zavítá mezi vystoupeními v Číně a Bulharsku. Program koncertů zůstane beze změny, Faunovo odpoledne Clauda Debussyho, Koncert pro klavír a orchestr G dur Maurice Ravela, který zahraje Pierre-Laurent Aimard a Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského v Ravelově orchestrální úpravě. Koncerty se konají ve Dvořákově síni Rudolfina od středy do pátku 13. až 15. prosince vždy od 19.30 hodin.

 

2023-12-08-BERG-v-FHS-01

Pro monumentální dvoranu nové budovy Fakulty humanitních studií UK vznikly čtyři nové kompozice, které 11. prosince zakončí letošní sezónu Orchestru Berg. Večer na téma svoboda, sdílení a spolupráce podtrhne minimalistický light design, hudba bude znít ze všech stran. Koncertu předchází komentovaná prohlídka budovy oceněné prestižní cenou Grand prix architektů 2021.

 


Třetí letošní premiéra na prknech Metropolitní opery v New Yorku zamíří krátce po svém uvedení k divákům po celém světě v rámci série kinopřenosů MET: Live In HD. Tentokrát představí operu Florencie v Amazonii. Magickorealistické dílo skladatele Daniela Catána je teprve třetí španělsky zpívanou operou, která se kdy v Metropolitní opeře hrála. Přenos zprostředkovaný společností Aerofilms je na programu v sobotu 9. prosince, a to v kině Světozor, Bio Central, síti Cinestar a také v kinech v Chomutově, Semilech, Náchodě a dalších.

 

2023-12-07-Hof-Musici-Panenske-Brezany-02

Kaplí sv. Anny v Panenských Břežanech bude v sobotu 9. prosince od půl sedmé znít barokní hudba italských skladatelek 17. století v podání barokního souboru Hof-Musici. Koncert Genius Santini a andělé je poctou geniálnímu architektovi Janu Blažeji Santinimu-Aichlovi, jehož mimořádný talent stvořil genia loci kaple sv. Anny a který zemřel před rovnými třemi sty let.

 

2023-12-07-Foerstrovo-pevecke-sdruzeni-01

Foerstrovo komorní pěvecké sdružení čeká v rozmezí od 9. do 20. prosince pět koncertů, přičemž 16. prosince dokonce dva. Třikrát zazní nestárnoucí Rybova mše, dvakrát slavné Vivaldiho Gloria. Pro dotvoření předvánoční atmosféry posluchači zakusí také vánoční koledy v doprovodu Komorního orchestru Dvořákova kraje. To vše pod vedením dirigentů Jaroslava Brycha a Jana Sedláčka.

 

středa, 06 prosinec 2023 14:31

Čertova stěna v Ostravě

Autor:
2023-12-06-NDMCertova-stena-01

Smetanova komicko-romantická opera o třech dějstvích Čertova stěna bude v obnovených premiérách 14. a 16. prosince po deseti letech uvedena v Národním divadle moravskoslezském (NDM), přesněji v Divadle Antonína Dvořáka. Hudební nastudování řídí hudební ředitel operního souboru NDM Marek Šedivý, režie je Jiřího Nekvasila, ředitele celého NDM. Inscenace je nastudována pro uvedení kompletního cyklu Smetanových oper v rámci projektu Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024.

 

2023-12-06-FBM-Zlin-FIser-01

Třetí abonentní koncert řady A Filharmonie Bohuslava Martinů s názvem Vídeňské sny bude pomyslným adventním zastavením ve Vídni v období klasicismu a raného romantismu, kdy se tato metropole dostala do popředí jakožto vůdčí evropské hudební centrum a kdy lákala skladatele z nejrůznějších koutů Evropy. Program koncertu 7. prosince proto sestává z děl osobností umělecky spjatých právě s tímto místem, a to včetně české stopy, kterou komponisté z české kotliny ve středobodu někdejšího habsburského mocnářství po staletí zanechávali. Houslové sólo hraje Jan Fišer, koncert řídí Jakub Klecker.

 

2023-12-06-CF-Ariadna-01

Česká filharmonie se po třiceti sedmi letech vrací k jednoaktové opeře Bohuslava Martinů Ariadna, tentokrát se svým hlavním hostujícím dirigentem Tomášem Netopilem. Známý antický příběh o královské dceři, která pomůže Théseovi zabít Mínótaura, zkomponovaný v létě 1958, poprvé provedla koncertně v roce 1986. Teď dílo zazní ve francouzském originále ve Dvořákově síni Rudolfina ve čtvrtek a v pátek 7. a 8. prosince od 19.30 hodin a v sobotu 9. prosince od 15 hodin. Páteční koncert je věnován 100. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání v Československu a živě ho přenáší stanice Český rozhlas Vltava. Sólových partů se ujmou Simona Šaturová, Peter Kellner, Richard Samek, Jozef Benci a dvaadevadesátiletý Richard Novák. Zpěváky z Pražského filharmonického sboru připraví sbormistryně Šárka Csölle Knížetová. Program doplní Mozartova Symfonie č. 36 „Linecká“.

 

2023-12-06-Popelka-01

Smetanova síň pražského Obecního domu 8. prosince hostí projekt Rossini: Popelka. Pod značkou Nachtigall Artists se uskuteční koncertní provedení zmíněné Rossiniho opery. Do Prahy přicestuje řada předních pěvců: Cecilia Molinari, Nicola Alaimo, Vincenzo Taormina a José Coca Loza. Doplní je pražskému publiku dobře známý tenorista Petr Nekoranec. Orchestr PKF – Prague Philharmonia povede polský dirigent Łukasz Borowicz, připojí se také Pražský filharmonický sbor a Jana Plodková coby vypravěčka.

 

úterý, 05 prosinec 2023 12:24

Třetí ročník Vincerò Competition

Autor:
2023-12-05-Vincero-soutez-01

Vincerò Official Group oznamuje třetí ročník Mezinárodní operní pěvecké soutěže Vincerò Competition, věnovaný režiséru Francovi Zeffirellimu (1923–2019), který světově proslul zejména filmovými a televizními adaptacemi klasických divadelních her a oper. Skvělý umělec a mistr Verdiho děl se definoval jako „sultán harému se třemi ženami: operou, divadlem a kinem“. I letos dostanou mladí zpěváci příležitost ověřit si úroveň své vyspělosti v soutěži se zahraničními kolegy. Dějištěm finále této akce bude město Verona, a to ve Filharmonickém divadle ve dnech 8., 9. a 11. prosince.

 

2023-12-05-SFK-z-pohadky-do-pohadky-01

Košický Dům umění se opět rozezvučí operními melodiemi. Příhody lišky Bystroušky, Čert a Káča či Perníková chaloupka zavedou návštěvníky zpět do dob dětství. Tématický koncert proto dostal název Z pohádky do pohádky. Je však určen pro dospělého diváka. Vedle orchestru Státní filharmonie Košice (ŠFK) se zaskvějí hlasy sopranistky Jany Sibery a mezzosopranistky Václavy Krejčí Houskové. Vše pod vedením šéfdirigenta ŠFK Roberta Jindry. Koncert z abonentního cyklu A se uskuteční ve čtvrtek 7. prosince.

 

2023-12-04-Advent-koncert-Jedlickuv-ustav-02

Adventní koncert Nadace Jedličkova ústavu se koná ve čtvrtek 7. prosince v Betlémské kapli. Charitativní večer spojí hráče z Check Accordion Trio s mladými hudebníky z Pražské konzervatoře.

 

2023-12-04-IBM-Klansky-Mracek-01

Devátý benefiční koncert Institutu Bohuslava Martinů se uskuteční 6. prosince v barokním refektáři Profesního domu MFF UK na pražském Malostranském náměstí. Vystoupí přední představitelé mladé generace českých hudebníků, houslista Jan Mráček a klavírista Lukáš Klánský.

 

2023-12-04-Ensemble-Spectrum-Schnee-02

Uskupení mladých hudebníků Ensemble Spectrum se v úterý 5. prosince představí ve Slovenské filharmonii. Těleso před deseti lety založil skladatel a dirigent Matej Sloboda. Jeho záměr přinášet veřejnosti nová díla a zážitky se tentokrát přetaví do slovenské premiéry díla současného dánského skladatele Hanse Abrahamsena Schnee, které zazní na Slovensku poprvé. Atmosféru koncertu v Malém sále Slovenské filharmonie umocní světelná projekce realizovaná posluchači bratislavské Vysoké školy výtvarných umění.

 

2023-12-03-FOK-Advent-2023-09

3. prosinec je v roce 2023 dnem začátku adventního času a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v rámci něj a s přesahem do vánoc chystá svátečně laděný program. Světová premiéra díla s názvem Pražský kapr české skladatelky Jany Vöröšové, které vzniklo na objednávku FOK, otevře 6. a 7. prosince Adventní koncert Pražských symfoniků. V rámci cyklu Světová klavírní tvorba vystoupí v sobotu 9. prosince v pražském Rudolfinu český klavírista Ivo Kahánek a zahraje díla Franze Schuberta, Antonína Dvořáka, Viktora Kalabise a Roberta Schumanna. Střed prosince patří Bachovu Vánočnímu oratoriu, 19. prosinec pak polskému souboru Orkiestra Historyczna. A v závěru adventu a na první svátek vánoční se diváci ještě těší na Kouzelnou Rybovku Matěje Formana.

 

2023-12-03-ddur-tipy-49-tyden-01

„Ve středu sáhneme do atraktivní nabídky Evropské vysílací unie. Nejprve zazní málo uváděné vrcholné dílo Césara Francka, jeho oratorium Blahoslavenství.“

„Víkendová dopoledne budou patřit varhanici a patronce hudby sv. Cecílii, pořad připravil Radek Menoušek se skladbami H. Purcella, B. Brittena, J. D. Zelenky a dalších.“

„A v sobotu v 15:11 vrcholná nahrávka Chopinova Klavírního koncertu č. 1 e moll s Krystianem Zimermanem a Polským festivalovým orchestrem, naprosto mimořádný snímek…“

Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to 24/7, tedy nepřetržitě. Hudbu vybírají, ohlašují a přibližují konkrétní lidé s jedinečným zázemím, preferencemi a vkusem. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah dokonce prostor pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je pro portál KlasikaPlus.cz synonymem pro „samou hudbu“. Pravidelně proto nahlíží do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 4. do 10. prosince?

 

2023-12-03-Olvier-Messiaen-Kvartet-Tereza-Horakova-02

Kvartet pro konec času Oliviera Messiaena patří ke stěžejním dílům komorní hudby 20. století. Obstojí ve srovnání s ním Kvartet mladého komponisty Jonáše Starého Messiaenovým dílem inspirovaný? Pro koncert, který se uskuteční 5. prosince v pražském kostele sv. Vavřince, oslovila Tereza Horáková, jež je jakožto vystupující houslistka zároveň dramaturgyní koncertu, oceňované interprety mladé generace, kteří mají zájem zařazovat soudobá díla do svého repertoáru.

 
Strana 1 z 135