pátek, 03 květen 2019 07:52

Letošní Dvořákova Olomouc v sedmi koncertech

Autor:

„Už v první skladbě z odkazu Václava Riedlbaucha – Instrumentální mši – lze zavzpomínat na události roku 1968 a následné nejisté období.“

„Hudebně-literární pořad Dvořákův americký sen bude zajímavým způsobem reflektovat dobu, kdy k jeho žákům patřili Afroameričani i původní obyvatelé kontinentu – indiáni.“

„Závěrečný koncert festivalu ovládne Třetí symfonie Gustava Mahlera.“

 

image2

 

Už po osmnácté se letos koná mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc. Začne 16. května a nabídne sedm koncertů v jednom týdnu, závěrečný 24. května. V programu nechybí tradiční film-koncert v kině Metropol, Janáčkova filharmonie Ostrava přijede s Třetí symfonií Gustava Mahlera, v plánu je česko-americký jazzový večer, ale zazní i komorní hudba v podání Acelga Quintettu. Přehlídku pořádá místní Moravská filharmonie.

První koncert se odehraje v kostele Panny Marie Sněžné. Festival tak otevře Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Petrem Vronským. Tématem jim bude Touha po svobodě aneb naše historie v zrcadle české hudby. Už v první skladbě z odkazu nedávno zesnulého skladatele, pedagoga a manažera Václava RiedlbauchaInstrumentální mši – lze zavzpomínat na události roku 1968 a následné nejisté období. Reakcí na vyhlášení druhé světové války bude druhá skladba večera, a to kantáta Polní mše Bohuslava Martinů, kterou skladatel věnoval československým dobrovolníkům na francouzské frontě. Barytonové sólo přednese Martin Gurbaľ a sborových partů se chopí Pěvecké sdružení moravských učitelů. Závěr koncertu bude patřit symfonické básni Píseň bohatýrská od Antonína Dvořáka. „Dále není bez zajímavosti, že Dvořákovu Píseň bohatýrskou premiéroval v roce 1898 ve Vídni právě Gustav Mahler, jehož Symfonie č. 3 uzavře letošní festival“, říká ředitel orchestru Jonáš Harman. Koncert začíná 16. května v 19 hodin.

 

DO1

 

Druhým setkáním bude německý filmový fantasy-horor Jak Golem na svět přišel z roku 1920, ke kterému napsal hudbu v duchu tehdejší doby americký skladatel a dirigent Robert Israel. Ten s Moravskou filharmonií pražský židovský příběh převypráví v Kině Metropol 17. května opět od sedmi hodin večer.

Flétnistka Hanna Mangold, hobojista Sebastian Poyault, klarinetista Julius Kircher, fagotistka Antonia Zimmermann a hornistka Amanda Kleinbart – to jsou členové mladého, ale vysoce ceněného německého dechového Acelga Quintettu. Soubor zahraje úpravu Předehry k opeře Figarova svatba Wolfganga Amadea Mozarta, Dechový kvintet D dur Josefa Bohuslava Foerstera, Dechový kvintet Pavla Haase, Zemlinského Humoresku a vrcholem koncertu bude úprava „Amerického“ smyčcového kvartetu Antonína Dvořáka. To vše 19. května v 17 hodin v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Olomouci – Hejčíně.

 

vT3X2EuS

 

Dva moravské soubory, Musica figuralis pod vedením Marka Čermáka a Ensemble Versus Vladimírem Maňasem, spolu návštěvníky čtvrtého koncertu provedou duchovní hudbou vztahující se textově k době Velikonoční s připomínkou radosti z Kristova vzkříšení. 20. května od 19 hodin tak v Slavnostním sále Vojenské nemocnice v Olomouci zazní zpívaná i instrumentální hudba klasicistních autorů Josepha Puschmanna a Michaela Haydna.

Hudebně-literární pořad Dvořákův americký sen bude zajímavým způsobem reflektovat dobu, kdy skladatel působil v Americe. Tehdy k jeho žákům patřili Afroameričani i původní obyvatelé kontinentu – indiáni. Posluchači uslyší skladby právě těchto Dvořákových studentů, ale i hudbu jejich slavného učitele. Milovníci gospelů si taky přijdou na své. O hudební čísla se postarají mezzosopranistka Petra Vondrová, klarinetista Irvin Venyš a klavírista Martin Kasík. Pořadem bude provázet herec Jan Šťastný. V sále Václava III. Vlastivědného muzea v Olomouci 21. května začne koncert v sedm hodin večer.

 

image3

 

22. května bude večer patřit svéráznému jazzmanovi, trumpetistovi Lacovi Deczimu a jeho seskupení Celula New York, které s ním hraje ve složení Jan Uvira – klávesy, Michael Krásný – basová kytara a Vaico Deczi – bicí. Od 20 hodin budou společně hrát své skladby a improvizovat v olomouckém Jazz Tipet Clubu.

Závěrečný koncert festivalu ovládne Třetí symfonie Gustava Mahlera, a to v kostele sv. Mořice 24. května od 19 hodin. Monumentální dílo zahraje Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou svého šéfdirigenta Heika Mathiase Förstera. Sólový part ve čtvrté a páté větě přednese naše přední altistka Jana Sýkorová, sborové pasáže zazpívají Koncertní sbor Permoník z Karviné pod vedením sbormistryně Martiny Juríkové a ženská část Českého filharmonického sboru Brno, kterou připravil sbormistr Petr Fiala.

 

e300794880

 

Epilogem festivalu Dvořákova Olomouc 2019 bude ještě vystoupení Lisztova komorního orchestru z Budapešti s uměleckým vedoucím Péterem Tfirstem. Na koncertě zazní Mozartovo Divertimento D dur K. 136, a taky Serenáda G dur K. 525 „Malá noční hudba“.  Svým způsobem bude i závěr těchto ozvěn festivalu patřit Gustavu Mahlerovi. Ten totiž upravil Smyčcový kvartet č. 14 d moll „Smrt a dívka“ Franze Schuberta pro komorní orchestr. Poslechnout si ho můžete na koncertě, který se koná 13. června v Redutě, v sále Moravské filharmonie Olomouc od 19 hodin.

Foto: 

 

 

 

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.