pondělí, 08 červenec 2019 08:36

Letní sezona festivalu Třeboňská nocturna v sedmi koncertech

Autor:

Zítra začíná jeden z tradičních letních festivalů Třeboňská nocturna, a to v půl osmé v konírně místního zámku. Přesto program začal už v neděli, a to koncertem rakousko-chilského dua hrajícího na violoncello a kytaru Duo Lioren a uskupení Francisextet, souboru mladých muzikantů složených převážně z bývalých a současných studentů českobudějovické konzervatoře, se zaměřením především na moderní hudbu. Dnes od 19:30 hodin v Divadle J. K. Tyla vystoupí žáci a absolventi ZUŠ Třeboň a zítra dojde k avizovanému slavnostnímu zahájení festivalu. Představí se Wihanovo kvarteto s hostem, hráčem na lesní roh Alexandrem Collardem, vítězem soutěže MHS Pražské jaro 2018. Na koncertě zazní Kvartetní věta c moll Franze Schuberta, Mozartův Kvintet pro lesní roh, housle, dvě violy a violoncello Es dur, K 407, Messiaenův Appel interstellaire a Smyčcový kvartet E dur, op. 80 Antonína Dvořáka.

 

6

 

Jako všechny koncerty festivalu, i ten středeční bude začínat v 19:30 hodin. V Divadle J. K. Tyla vystoupí klavíristka Renata Ardaševová, klarinetistka Jana Lahodná a violoncellista Petr Nouzovský. Na programu budou Trio pro klavír, klarinet a violoncello B dur, op. 11 Ludwiga van Beethovena, Tři fantazijní kusy, op. 73 Roberta Schumanna a Brahmsovo Trio pro klavír, klarinet a violoncello a moll, op. 114.

 

2

 

Ve čtvrtek 11. července zahraje na zámeckém nádvoří Ambroš Ladies Orchestra s uměleckým vedoucím Miroslavem Ambrošem a koncertní mistryní Martinou Bačovou. V jejich podání zazní Bachův Koncert d moll pro dvoje housle a smyčce, BWV 1043, Mendelssohnova Symfonie č. 1 C dur pro smyčce a Koncert č. 1 d moll pro housle a smyčce, Serenáda E dur pro smyčce, op. 22 Antonína Dvořáka a Bazziniho Rej skřítků (La ronde des lutins), op. 25 v úpravě Jana Valty. V případě nepříznivého počasí se koncert přesune do Divadla J. K. Tyla.

 

4

 

Pátek bude na nádvoří Městského úřadu v Třeboni patřit operetě. Sólisté operety z BudapeštiJihočeskou filharmonií a dirigentkou Mónikou Szabó přednesou celou plejádu slavných operetních výstupů nejvýznamnějších autorů od Johanna Strausse mladšího přes Franze Lehára po Emmericha Kálmána.

Závěrečný koncert se odehraje v sobotu na stejném místě a už tradičně bude poctou světové pěvkyni Emě Destinnové. Po vzoru trojice tenorů na něm vystoupí s Plzeňskou filharmonií pod vedením Jana Chalupeckého tři barytonisté - Martin Bárta, Jiří Brückler a Svatopluk Sem. Koncert bude průřezem slavných barytonových árií ze světových oper, ale i z oper Bedřicha Smetany. Večery provází moderátorka Martina Kociánová, která se na začátku roku v programu festivalu objevila také jako pěvkyně v pořadu s hercem Petrem Nárožným.

 

1

 

Foto: FB festivalu 

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.