čtvrtek, 18 červenec 2019 10:00

Zítra začíná Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, nabídne 23 koncertů napříč žánry

Autor:

Zítra začíná 28. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Potrvá až do 10. srpna a zahájí ho ve 21:00 hodin galavečer s barokní iluminací Zámecké zahrady s názvem Venuše a živly: Hudba a tanec doby Krále Slunce. Výpravné představení přiblíží dobu konce 17. a začátku 18. století, dobu francouzského panovníka Ludvíka XIV., který miloval hudbu i tanec. Realizoval mnohá hudebně taneční představení a sám v nich také účinkoval. Poprvé to bylo v roce 1651, když byl ještě chlapec a veřejně vystoupil v Baletu noci. Tehdy ho doprovázel Jean-Baptiste Lully, králův dvorní skladatel a kapelník, který později pro mladého Ludvíka složil další balety a stal se jeho důvěrníkem. Představení na barokní fontáně Zámecké zahrady bude doplněno hudbou dalších Lullyho současníků. V choreografii Heleny Kazárové vystoupí Hartig Ensemble a hosté, taneční sólisté Ida Fišerová a Ital Francesco Scarpato.

 

1FKcarussel1100x530F0719VenuseZivly2

 

„Letošní festival v některých oblastech navazuje na předchozí ročníky a zároveň přináší nové umělecké projekty, jako například právě zahajovací večer u zámecké barokní fontány, operní představení Händelovy Terpsichory nebo dva koncerty k 30. výročí pádu železné opony v interiéru boletického kostela a na prostranství před ním,“ uvádí prezident festivalu Jaromír Boháč.

 

Take-6

 

V sobotu od 20:30 hodin vystoupí v Pivovarské zahradě americký mužský vokální sextet Take 6, který doprovodí Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Janem Kučerou. Take 6 je držitelem mnoha prestižních hudebních cen (10 cen Grammy, 10 Dove Awards, Soul Train Award a další). Skupina patří k nejvíce obdivovaným a capella souborům na světě. Se svým koncertním programem objela celou planetu a spolupracovala s řadou dalších umělců napříč různými žánry, např. s Rayem Charlesem, Ellou Fitzgerald či Whitney Houston a mnoha dalšími.

 

Matlova

 

Kostel Božího Těla a Panny Marie Bolestné bude v neděli v 11:00 hodin místem koncertu pěvkyně Terezy Mátlové a varhanice Michaely Káčerkové. Společně přednesou duchovní skladby Johanna Sebastiana Bacha, Giovanniho Battisty Pergolesiho, Antonia Vivaldiho a Františka Xavera Brixiho.

 

003

 

Dále se festivalu zúčastní Prague Philharmonia Wind Quintet s hostem Janem Čenským, Klavírní trio Bacarisse ze Španělska, zazní Händelova opera-balet Terpsichora, dále zazpívají Kristýna Kůstková a Nikola Uramová, které doprovodí soubor Barocco sempre giovane, Filharmonie Hradec Králové a Moondance Orchestra s dirigentem Martinem Kumžákem vzdají hold králi popu Michaelu Jacksonovi, na varhany zahraje Karel Martínek, Epoque Quartet a Marek Novotný Jazz Trio spojí své síly ve společném multižánrovém projektu, přijede houslista Ivan Ženatý, poté zahraje rakouský orchestr Allegro Vivo Chamber Orchestra s dirigentem a houslistou Vahidem Khadem-Missaghem, zahraje a zazpívá Lenka Filipová s Brno Strings a hosty, spojení klasické a lidové arménské hudby s energií rocku a jazzu předvede The Naghash Ensemble of Armenia s dirigentem Johnem Hodianem, setkání muzikálových hvězd z americké Broadwaye a pražského Divadla Broadway zprostředkuje Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Randallem Craigem Fleischerem, večer s písněmi Karla Kryla bude patřit hudebníkovi Petrovi Samšukovi, proběhne také večer duchovní hudby s recitací se souborem Schola Benedikta, na gratulačním večeru k 70. narozeninám Bohuslava Matouška zahraje oslavenec s hosty Hiroko Takahashim a Patrikem Sedlářem se souborem Ensemble 18+, mezzosopranistka Edita Randová zazpívá s Virtuosi Pragenses, hornista Radek Baborák k sobě a ke svému Baborák Ensemble přizve kytaristku Miriam Rodriguez Brüllovou, se symfonickým programem přijede německá Thüringen Philharmonie s dirigentem Yuki Miyagim a v závěrečném operním gala se blýsknou sopranistka Adriana Kučerová, mezzosopranistka Štěpánka Pučálková, tenorista Richard Troxell a basbarytonista Boris Prýgl.

 

IvanZenaty

 

Moondance

 

Severoesk-filharmonie-Teplice-2

 

Foto: Mezinárodní hudební festival Český Krumlov

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.