úterý, 17 březen 2020 16:22

ČF ruší koncerty, mnohé nenávratně

Autor:

„Koncertní uvedení Káti Kabanové později? Nevypadá to jako reálné.“

„Česká filharmonie se dostane do milionových finančních ztrát.“

„Mnozí lidé peníze za zrušené koncerty zpět nechtějí a věnují je na filharmonii.“

 

1

 

Česká filharmonie zrušila všechny koncerty a edukační programy až do 29. dubna. Některé projekty by ráda zrealizovala později, bude však problém je do již připravených dalších sezón vměstnat. O jiné, například o koncertní uvedení Janáčkovy Káti Kabanové, veřejnost zřejmě přijde nenávratně.

Janáčkovu operu měla Česká filharmonie během pražských koncertů v dubnu natočit a měla s projektem také hostovat v sále Labské filharmonie v Hamburku. V titulní roli se měla objevit Kateřina Kněžíková, dirigovat měl Jakub Hrůša. Zatím nevypadá jako reálné, dát celý aparát termínově v bližší budoucnosti znovu dohromady, potvrdil portálu KlasikaPlus.cz mluvčí orchestru Luděk Březina.

 

3

 

Existují koncertní programy, u nichž je reálnější, že budou zrealizovány v pozdější době: například nastudování a uvedení Requiem za Hieronyma Bosche současného německého skladatele Detleva Glanerta, které bylo do Rudolfina naplánováno na druhou polovinu tohoto týdne. Bude ale i tak podle Březiny problém najít volné termíny, protože příští sezóna je už delší dobu zcela přesně rozplánována a ty následující už v mnohém také.

Česká filharmonie se vlivem nastalé situace, vyplývající z preventivních opatření proti šíření koronaviru, dostane podle ředitele Davida Marečka do milionových finančních ztrát. Způsobí je jak propad na vstupném, tak ztráta honorářů za zahraniční vystoupení.

 

4

 

„Od minulého týdne zaznamenáváme mimořádně velkou vlnu solidarity projevovanou zprávami od abonentů i držitelů jednotlivých vstupenek, že peníze za zrušené koncerty zpět nechtějí a věnují je na filharmonii. Nezbývá než říct, že si toho velmi vážím a upřímně děkuji jménem svým i celého orchestru,“ uvedl Mareček.

Program jubilejní 125. sezony zveřejní ČF podle původního plánu 26. března, ale jen na internetu, bez obvyklé tiskové konference. Předprodej na koncerty pro roky 2020/2021 zahájí pak 6. dubna.

 

22

 

Foto: archiv České filharmonie 

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.