středa, 18 březen 2020 08:19

Barokní podvečery zatím pouze mění termíny

Autorka:

Collegium Marianum zatím nevzdává pořádání letní řady Barokních podvečerů. Mimořádná opatření kvůli koronaviru ale donutila pořadatele upravit program. Zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku s podtitulem Maestro delle Nazioni, který se měl konat úterý 10. března, zatím soubor plánuje na 20. května a k posunu pravděpodobně dojde i u dalších dvou koncertů: Stabat Mater, který se měl původně konat 2. dubna, a večer s podtitulem mezi Prahou a Padovou, který byl v plánu 29. dubna. Barokní podvečery mají letos připomenout výrazné osobnosti italské barokní hudby a dílo houslisty a skladatele Giuseppe Tartiniho, jehož 250. výročí úmrtí si letos připomínáme. Víc o programu jsme psali ve VýhleduPlus.

 

1

 

Collegium Marianum pořádá mimo jiné i festival Letní slavnosti staré hudby a stále doufá, že se i ten podaří realizovat. Na začátku srpna by v jeho rámci měla zaznít v Rudolfinu opera Georga Friedricha Händela Alessandro Severo. Collegium Marianum povede Jana Semerádová. Händelova opera – pasticcio, nebyla nikdy v novodobé historii v Praze uvedena jako celek a v Rudolfinu zazní v koncertním provedení s jevištními prvky. Ústředních pěveckých partů se ujme italský kontratenorista Raffaele Pé coby mladý císař Alessandro a česká sopranistka Hana Blažíková v roli Alessandrovy manželky Salustie. Dvojici doplní Michaela Šrůmová, Dora Rubart-Pavlíková, Sylva Čmugrová a Jaromír Nosek. Na vizuální složce představení se bude podílet také světelný designér Vladimír Malý. O aktuálních termínech bude soubor informovat.

 

2

 

Foto: archiv KlasikyPlus

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.